Czy wiecie, co to za worki wokół pni młodych drzew? Ich nazwa to treegator. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy postawiliśmy ponad 1300 takich worków. Dla drzew w upalne dni są bezcenne.
Jak to działa?
Treegatory mają pojemność ok 50 l, są w nich małe otwory, którymi woda wycieka wsiąkając wolno w glebę, co zmniejsza straty przez wyparowanie.
Młode drzewa wymagają systematycznego podlewania, które zlecane jest firmom pielęgnującym drzewa po posadzeniu (raz w tygodniu w ilości ok. 50 l). Po suchej zimie mamy duże niedobory wody, które muszą być rekompensowane podlewaniem. W Warszawie było bardzo suche i ciepłe lato 2018 r. Zimą było mało opadów, a obecnie mamy suchą wiosnę. Obecnie posiadamy 1319 worków. W 2018 r. ZZW zakupiło 1100 worków, z czego 41 zostało skradzionych.
W kwietniu 2019 r. firma zajmująca się pielęgnacją posadzonych drzew ustawiła 260 worków. Pozostałe 1059 zostało postawionych w maju, głównie pod drzewami posadzonymi w misach w chodnikach (w ilościach zależnych od kondycji drzew).
Treegatory we wszystkich dzielnicach
Długość stosowania treegatorów jest uzależniona od potrzeb – kondycji drzewa, lokalizacji. W ten sposób możemy również podlewać starsze drzewa.
W przypadku młodych drzew możemy założyć, że podlewanie będzie prowadzone w treegatorach tak samo jak to tradycyjne doglebowe przez trzy lata po posadzeniu.
Worki są usuwane spod drzew na okres zimy. Czyścimy je, suszymy i składujemy w magazynie. Zaczęliśmy je stosować od 2018 roku. Ustawione są we wszystkich dzielnicach, prawdopodobnie będziemy je kupować w kolejnych latach ze względu na dużą ilość sadzonych młodych drzew i dużą efektywność podlewania przy użyciu treegatorów.