Radośnie świętujemy 15-lecie Polski w Unii Europejskiej

Warszawska majówka zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. W środę, 1 maja, Krakowskie Przedmieście i Multimedialny Park Fontann to miejsca, w których będziemy świętować 15-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na zielonym stoisku Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, udekorowanym kwiatami i ścianami z chrobotka będzie można wziąć udział w warsztatach z tworzenia mini-ekosystemów w szklanych słoikach. Na najmłodszych będą czekały animacje edukacyjne dotyczące rzeki Wisły. 

– Dzisiaj Warszawa to europejska metropolia, napędzana przedsiębiorczością, aktywnością i zaangażowaniem mieszkańców. Zmiany nie byłyby możliwe bez wsparcia funduszy europejskich – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy i dodaje – Mądrze inwestując pieniądze warszawiaków i skutecznie je pozyskując ze środków europejskich, zwiększamy poziom życia mieszkańców stolicy.

– Miliardy płynące z unijnego budżetu to wielkie inwestycje, jak druga linia metra, oczyszczalnia „Czajka”, Centrum Nauki Kopernik, popularne wśród warszawiaków i turystów bulwary wiślane czy Multimedialny Park Fontann – podkreśla prezydent.

Festiwal Europejski, Krakowskie Przedmieście, godz. 12.00-18.00

Ulica zostanie podzielona na strefy, a w każdej z nich na warszawiaków i turystów będą czekały inne atrakcje.

Strefa tańca i śpiewu

Na scenie przy ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza pojawią się artyści m.in. z Polski, Grecji i Niemiec z różnorodnym europejskim repertuarem. Chętni nauczą się podstaw europejskich tańców – mazura, polki, paso doble, zorby, kankana. Przez cały dzień będą się tam również odbywać liczne konkursy z nagrodami.
Z balkonu hotelu Bristol o około godz. 14.00 i 17.00 mistrzowsko wybrzmi „Oda do radości”, a warszawiacy wraz z artystami operowymi zaśpiewają europejskie przeboje.
Na całej długości Krakowskiego Przedmieścia spotkać będzie można orkiestry dęte, teatry uliczne. Traktem przejdzie korowód „Ody do radości” – złożony z tancerzy, animatorów, muzyków i mieszkańców.

Strefa kuchni europejskiej

Na uczestników festiwalu czekać będzie wybór dań z kuchni Europy. Do żurku, chłodnika litewskiego, czeskiej zupy czosnkowej, słoweńskiej joty i węgierskiego gulaszu chętni zasiądą przy wspólnym, 28-metrowym stole.

Strefa dzieci

Najmłodsi warszawiacy odnajdą mnóstwo okazji do zabawy przy skwerze Hoovera – m.in. ekologiczne warsztaty plastyczne, integracyjne wielopokoleniowe gry, warsztaty budowania charakterystycznych europejskich budowli i bajki narodowe. Przy skwerze ks. Twardowskiego rozmieści się miasteczko nowoczesnych technologii.

Na stoisku Zarządu Zieleni m.st. Warszawy na najmłodszych będą czekały animacje edukacyjne dotyczące rzeki Wisły. Dla osób, które wezmą udział w quizie ekologicznym i poprawnie odpowiedzą na 5 pytań przygotowaliśmy upominki.

Harmonogram godzinowy:
– 12:00 – 18:00 – punkt informacyjny na temat zieleni miejskiej;
– 12:00 – 18:00 – interaktywny quiz ekologiczny;
– 12:00 – 18:00 – warsztaty „mini-ekosystem w słoiku”: każdy z uczestników będzie mógł wybrać mchy, kamienie i elementy ozdobne, aby stworzyć swój wyjątkowy, miniaturowy ekosystem w słoiku, który zabierze ze sobą do domu;
– 12:00 – 18:00 – animacje edukacyjne dla dzieci: wspólnie stworzymy makietę rzeki Wisły i wyruszymy w rejs, podążając śladami dzikich zwierząt. Pomalujemy buźki i wymodelujemy balony w wodne stworzenia.

Strefa muzyki

Festiwal zakończy wyjątkowy koncert o godz. 19.00 z udziałem gwiazd polskiej estrady. Na scenie w Multimedialnym Parku Fontann pojawi się Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Krzesimira Dębskiego oraz Kayah, Natalia Nykiel, Stanisław Soyka i artyści operowi.

Jednym z elementów programu obchodów 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej jest film, który będzie emitowany podczas tegorocznych pokazów w Multimedialnym Parku Fontann, ukazujący zmiany jakie zaszły w stolicy w ciągu ostatnich 15 lat. Inauguracja pokazów będzie miała miejsce 1 maja, o godz. 21.30

Strefa miejska

Spółki miejskie oraz instytucje, które mają istotny wpływ na rozwój miasta, pokażą swój dorobek i zmiany w ciągu ostatnich 15 lat. Rozlokują się w strefie umiejscowionej w okolicy Biblioteki Rolniczej.

Legenda powraca – nowe pokazy w Multimedialnym Parku Fontann

Przez cztery dni – od 1 do 4 maja o godz. 21.30 – będzie można zobaczyć nowe pokazy. W tym roku w spektaklu pod tytułem „Wars i Sawa” wracamy do najdawniejszej historii naszego miasta, która niesie uniwersalne prawdy i odwieczne pytanie: Czy mimo trudności prawdziwa miłość zwycięży?

Do spektaklu została przygotowana nowoczesna wizualizacja wyświetlana laserami na kurtynie wodnej oraz choreografia fontann ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką z utworem finałowym „Pieśń Syreny”. Inspiracją dla pokazów multimedialnych na Podzamczu od kilku lat są warszawskie legendy i opowieści. W ubiegłym sezonie mogliśmy oglądać historię o księciu Niedźwiedziu, w poprzednich latach bohaterami pokazów byli Bazyliszek oraz warszawskie syreny. Na ekranie wodnym pokazywane są filmy związane z różnymi rocznicami czy wydarzeniami. W tym roku obejrzymy film ukazujący nasze 15-lecie w UE.

Pokazy wyświetlane laserem na ekranie wodnym co roku przyciągają tłumy warszawiaków i turystów. Z roku na rok w Multimedialnym Parku Fontann pojawia się coraz więcej widzów – w ubiegłym sezonie widownia liczyła – rekordowo – ponad milion osób.

Program pokazów w Multimedialnym Parku Fontann (w każdy piątek i sobotę):
Maj /czerwiec / lipiec – godz. 21.30
Sierpień – godz. 21.00
Wrzesień – godz. 20.30

Wstęp wolny. Multimedialny Park Fontann znajduje się na Podzamczu na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP pomiędzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na Nowym Mieście.
Organizatorem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa.

 

Pokaż inne artykuły