Otwarcie sezonu letniego na Wiśle

Wraz z pierwszym weekendem maja warszawska żegluga powraca na Wisłę. Bezpłatne promy, szkolenia z wioślarstwa, kajakarstwa i pływania na Stand up paddle to kilka wodnych atrakcji otwarcia sezonu. Tradycyjnie ruszy statek do Serocka i darmowe rejsy. Nie zabraknie aktywności dla fanów ćwiczeń nad rzeką i koncertu.

– Zwracamy miasto ku rzece. Warszawiacy i warszawianki będą mogli skorzystać z rekreacji zarówno na wodzie jak i na brzegach Wisły. Bogata oferta żeglugi, którą przygotowaliśmy wspólnie z organizacjami pozarządowymi, zadowoli zarówno miłośników sportu jak i wypoczynku w promieniach słońca. Zgodnie z obietnicami nad rzekę powrócą też wydarzenia kulturalne oraz animacje dla dzieci – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

– Warszawiacy i warszawianki mają okazję przetestować różnorodne nadwiślańskie atrakcje otwarcia sezonu we wszystkie weekendy maja. W Dzielnicy Wisła miło spędzą czas fani aktywnego wypoczynku i kultury. Sercem wydarzeń będzie Port Czerniakowski, a każdy tydzień dedykujemy określonej dyscyplinie wodnego sportu – mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta Urzędu m.st. Warszawy – Oczywiście zadbaliśmy również o nabrzeżną rekreację taką, jak wspólne bieganie czy turniej padla. Zapraszamy także na koncert zorganizowany po obu stronach rzeki, który zwieńczy całą akcję – zachęca dyrektor.

Uczestnicy jednodniowych szkoleń poznają podstawy techniki i tajniki wioślarstwa, żeglarstwa, kajakarstwa i Stand up paddle. Każde spotkanie rozpocznie się wykładem teoretycznym, a zakończy zajęciami praktycznymi w basenie Portu Czerniakowskiego lub na Wiśle. W bezpłatnych kursach mogą wziąć udział dorośli jak i dzieci powyżej 10. roku życia. Harmonogram zajęć (Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie, ul. Zaruskiego 12) znajduje się tutaj Informacje o zapisach będą publikowane na profilu Dzielnicy Wisła.

Fani biegania mają szansę podszkolić swoją technikę podczas treningu z Run Vegan, który startuje w sobotę, 11 maja, o godz. 19.00 spod pomnika Syreny. Mieszkańcy, którzy wolą oglądać sporty wodne z plaż i bulwarów mogą przyjść w sobotę, 18 maja na Derby Warszawy, czyli amatorskie mistrzostwa wioślarskie. Dzień później, w niedzielę, w godz. 12.00-16.00 odbędzie się otwarty trening street workoutu na nowej strefie ćwiczeń pod mostem Świętokrzyskim. Pod okiem instruktorów uczestnicy poznają m.in. tajniki podciągania i pompek, a muzykę zapewni DJ z Brooklyn Square. W ostatni weekend, 25 maja miłośnicy gry w padla spotkają się na turnieju zorganizowanym przy Płycie Desantu w godz. 11.00-17.00. W niedzielny wieczór, 26 maja, o godz. 19.30, na plaży Saskiej i plaży Czerniakowskiej zagrają dwie orkiestry, które podczas wspólnego koncertu „Nadwiślańskie nawoływania” przepłyną rzekę i zamienią się miejscami. Szczegóły Otwarcia Sezonu Letniego dostępne tutaj.

Popłyną Warszawskie Linie Turystyczne

Jak co roku, w ramach Warszawskich Linii Turystycznych, uruchomimy promy i rejsy do Serocka. – Coraz więcej warszawiaków chce podróżować po Wiśle, widzimy to po ostatnim sezonie. Z promów często korzystają rowerzyści, którzy zamiast wjeżdżać na most mogą szybko przepłynąć na drugi brzeg rzeki. Od zeszłego roku zwiększyliśmy liczbę miejsc na pokładzie wszystkich czterech przepraw – mówi Katarzyna Strzegowska, wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie – Tych, którzy marzą o dłuższej wycieczce serdecznie zapraszamy na rejs do Serocka – dodaje wicedyrektorka ZTM.

Od 1 maja do 15 września bezpłatne promy będą pływały na czterech trasach:
– Cypel Czerniakowski – Saska Kępa (21 osób + 21 rowerów)
– most Poniatowskiego – Stadion Narodowy/plaża Poniatówka (21 osób + 21 rowerów)
– Podzamcze – Zoo/plaża Rusałka (40 osób + 40 rowerów)
– Nowodwory – Łomianki (21 osób + 21 rowerów).

Od 1 maja do 30 czerwca promy będą wypływały w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz 2 maja i 21 czerwca, a w lipcu i sierpniu codziennie. Statek „Zefir” do Serocka w maju, czerwcu i wrześniu będzie pływał w soboty, niedziele i święta (dodatkowo 2 maja i 21 czerwca), w lipcu i sierpniu w piątki, soboty i niedziele (dodatkowo 15 sierpnia). Uczestnicy rejsu wyruszą o godz. 9.00 z bulwaru Jana Karskiego (Podzamcze), by ok. godz. 12.30 dopłynąć do Serocka. Po dwugodzinnej przerwie, około godz. 14.30, statek wyruszy w drogę powrotną i zacumuje około godz. 18.00. W rejsie może wziąć udział nawet 120 osób. Statek jest wyposażony w miękkie siedziska, rolety przeciwsłoneczne, urządzenia chłodzące, kocyki/pledy przydatne na chłodniejsze wieczory oraz kącik zabaw dla dzieci. Bilet normalny na rejs kosztuje 36 zł, a ulgowy 18 zł. Bezpłatnie w wycieczce mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 70. rok życia oraz dzieci do ukończenia 7 lat. Bilety można kupić w wybranych dniach i godzinach w Punkcie Obsługi Pasażerów „Dw. Wileński” oraz on-line na stronie: www.bilety24.pl.

W tym roku do promów i statku dołączą nowe naziemne Warszawskie Linie Turystyczne – linia tramwajowa 36, autobusowa 400 oraz Piaseczyńska Kolejka Wąskotorowa wraz z autobusową linią dowozową 51. Więcej informacji tutaj

Lato pełne atrakcji

Od początku wakacji mieszkańcy będą mogli wypożyczać leżaki i sprzęt rekreacyjny na czterech plażach Dzielnicy Wisła w warszawskich punktach plażowych. Dodatkowo organizowane będą bezpłatne rejsy po Wiśle, spływy kajakowe i treningi Nordic walking, zainicjowane i prowadzone przez organizacje pozarządowe. Amatorzy wydarzeń kulturalnych będą mogli przyjść na warsztaty, spektakle i muzyczne imprezy organizowane głównie w czwartki, piątki i soboty.

– W marcu otworzyliśmy kolejny odcinek odnowionych bulwarów. Dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej lewy brzeg Wisły zyskał nowe oblicze. Zbudowaliśmy też nowe miejsca do cumowania jednostek, co sprzyja rozwojowi żeglugi. W maju dostępne będą także drewniane tarasy na Poniatówce oraz utwardzone ścieżki. Dzięki temu będzie jeszcze łatwiej dojść do promu – zapowiada Krzysztof Górnicki, p.o. dyrektora Zarządu Zieleni.

W ostatnie dni maja ruszy szósta kampania Dzielnicy Wisła promująca odpowiedzialne zachowanie nad rzeką. Edukatorzy będą przypominali o zachowaniu czystości rozdając m.in. worki na śmieci. Nie zabranie również warsztatów dla dzieci i dorosłych oraz happeningów. W trosce o bezpieczeństwo warszawiaków na lewym brzegu rzeki pojawi się dodatkowe oświetlenie i monitorujące kamery. Już od marca bulwary kontroluje zwiększona liczba strażników miejskich. Miasto zapewni też dodatkowe śmietniki i lepszy standard sanitarny.

Pokaż inne artykuły