Kto zaprojektuje zielony plac przy Łomżyńskiej?

Trwa konkurs na koncepcję zaaranżowania praskiej zieleni u zbiegu ul. Łomżyńskiej i Jadowskiej. Plac będzie realizowany w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Najpierw mieszkańcy zgłaszali uwagi do planów stworzenia miejsca sąsiedzkich spotkań. Teraz architekci przedstawią propozycje projektów.

 Wprowadzamy więcej zieleni na podwórka Pragi-Północ. To przestrzeń, gdzie warszawiacy mogą wyjść z bloku, spędzić czas ze znajomymi, rodziną i tworzyć sąsiedzkie relacje. Rośliny nie tylko zdobią mniejsze zakątki miasta, ale również wyciszają okolicę i chronią przed wiatrem – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Pierwsze realizacje programu „Na_prawa zieleni” rozpoczęły się już latem 2018 r. – warszawscy ogrodnicy zasadzili drzewa i  rośliny ozdobne. Kolejne kilkanaście obszarów będzie kompleksowo uzupełniane o m.in. krzewy, byliny i wygodne ławki. Nowa, świeża dawka zieleni pojawi się też m.in. przy ul. Małej, Marcinkowskiego, Okrzei i Sprzecznej, na placu Hallera, w parku Michałowskiego oraz na skwerze przy ul. Markowskiej. Ponadto, dodatkowe drzewa zostaną zasadzone przy ul. Jagiellońskiej, Targowej, Kijowskiej, Ratuszowej, al. Solidarności. Szczegóły na temat projektu dostępne są tutaj.

Za nami Nowa i Stara Praga oraz Szmulki

Wcześniej warszawiacy przekazywali swoje sugestie o odnowieniu Nowej Pragi, Szmulowizny i Starej Pragi. Pomysł na modernizację skweru u zbiegu ul. Łomżyńskiej i Jadowskiej padł podczas dyskusyjnych spacerów z mieszkańcami. Konkursowe koncepcje na zagospodarowanie placu tej okolicy będą zbierane do kwietnia, dodatkowe informacje dostępne są tutaj.

Tutaj znajduje się spis ulic wraz z zakresem prac jakie przejdą w ramach projektu „Na_prawa zieleni”, a także mapy z zaznaczonymi obszarami rewitalizacji zieleni.

Co to jest Zintegrowany Program Rewitalizacji?

Przypomnijmy, Zintegrowany Program Rewitalizacji to m.in. inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny.

Pokaż inne artykuły