Warszawscy ogrodnicy podsumowują sezon nasadzeń

Nowe drzewa, krzewy i kwiaty przystroiły stołeczne zieleńce. W 2018 roku warszawscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili blisko 440 tys. ozdobnych roślin i ponad 6 tys. drzew. Warszawiacy korzystają też z mapy „Wiem o wycince”, a także komentują koncepcje zmian zazieleniania ulic.

Zieleń zdobi miejską przestrzeń, poprawia jakość powietrza i jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest troska i pielęgnowanie przyrody w stolicy. Pierwsze efekty prac już widać. Intensyfikujemy nasadzenia, by stolica była pełna roślin – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. – W budżecie zaplanowaliśmy modernizację parków, przyulicznych skwerów i nadwiślańskich rezerwatów przyrody. W najbliższych latach rewitalizację przejdzie m.in. park Pole Mokotowskie, park im. Akcji Burza przy kopcu Powstania Warszawskiego, park im. Cichociemnych przy Górce Kazurce, a także park Praski, Skaryszewski i Żeromskiego – dodaje koordynatorka.

Mieszkańcy pozytywnie oceniają stan zieleni w mieście, aż 85 procent badanych wyraża taką opinię w Barometrze Warszawskim. W stolicy ponad 10 000 m2 przemieniło się w łąki kwietne, które zdobią dzielnice i są przyjazne pszczołom. Tylko latem warszawscy ogrodnicy posadzili ponad 184 000 sztuk ozdobnych roślin, takich jak szałwie, aksamitki, petunie, smagliczki i begonie. Przy głównych arteriach Warszawy, w parkach i nad Wisłą pojawiło się 6 200 drzew. To ponad trzykrotnie więcej w stosunku do 2017 roku. W związku z gorącymi miesiącami w lecie miasto pilotażowo zakupiło treegatory. Specjalne worki przymocowane do pni powoli nawadniają rośliny. Jesienią na ulicach Warszawy pojawiło się blisko 40 000 nowych krzewów, ponad 51 300 roślin w kwietnikach i 482 000 cebulek kwiatów w rabatach i trawnikach.

Centrum wzbogaciło się o 13 000 białych i czerwonych kwiatów. Na Ochocie zakończyliśmy ostatnie nasadzenia w ramach projektu „Zielona Ściana przy ul. Wawelskiej”. Przy arterii pojawiło się blisko 28 000 roślin- cisy, krzewy róż, śnieguliczki oraz ozdobne sadzonki wyciszą okolice i oczyszczą powietrze. Na placu Na Rozdrożu powstał Miejski Ogród Warzywny, gdzie ogrodnicy wspólnie z mieszkańcami zasadzili warzywa i zioła, które zdobią miejską przestrzeń. W Warszawie można znaleźć blisko 20 stołecznych ogrodów społecznościowych. Tworzą je nieformalne grupy mieszkańców, stowarzyszenia oraz instytucje. – Stworzyliśmy grupę miłośników warszawskiej przyrody, którzy przy wsparciu miasta zazieleniają swoją okolicę. Angażują się w cały proces, czyli od pomysłu do realizacji. Korzystają oni m.in. z aplikacji „Milion drzew” wskazując, gdzie chcieliby zobaczyć nowe drzewa. Jesienią zorganizowaliśmy dla nich wspólne sadzenie blisko 600 drzew – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Przed zimą ogrodnicy zamontowali przy wybranych drzewach specjalne skrzynie, które chronią przed solą i zanieczyszczeniami. Niektóre rośliny przykryli folią, matami, stroiszem bądź zasypali torfem. Dzięki temu zieleń będzie zabezpieczona przed negatywnymi skutkami mrozów.

Zazieleniamy ulice Warszawy
Projekt „Zielone ulice Warszawy” zmienia oblicze warszawskich ulic. Mieszkańcy zgłosili swoje pomysły na zazielenienie 41 arterii. W grudniu miasto ogłosiło przetarg na zaaranżowanie kolejnych 20 pasów. – Spotykamy się z warszawiakami, by wysłuchać ich cennych wskazówek. To oni najlepiej wiedzą, jak powinna wyglądać ich okolica – gdzie postawić ławkę, rozbudować skwer czy też, w którym miejscu przydałoby się więcej drzew i cienia. Dzięki konsultacjom projektowana przestrzeń będzie bardziej estetyczna oraz użyteczna – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. Warszawiacy mogą zgłaszać swoje sugestie podczas spotkań organizowanych przez Zarząd Zieleni, a także za pośrednictwem internetowych ankiet dostępnych na stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl. Od stycznia 2018 r. odbyło się około 100 spotkań, a pierwsze raporty dostępne są tutaj. Do 5 stycznia trwa drugi etap dyskusji na temat projektów na Białołęce, Pradze-Północ i Targówku, więcej informacji tutaj.

Szanuj zieleń
Na stołecznych arteriach pojawiły się prototypy rozwiązań chroniących rośliny przed rozjeżdżaniem. Trawnik na podwyższeniu, ograniczniki wokół mis drzew i banderole na pniach to część projektu „Szanuj zieleń”. Akcja ma na celu edukować mieszkańców, by nie stawiali samochodów bezpośrednio na korzenie krzewów i drzew w trosce o życie roślin. Program rozpoczął się od konsultacji, podczas których mieszkańcy, aktywiści, projektanci i urzędnicy opracowywali pomysły na praktyczne zabezpieczenie zielonych terenów. Potem koordynatorzy projektu pytali przechodniów, co sądzą o zamontowanych prototypach. Obserwowali też reakcje parkujących auta. Teraz opracowują wprowadzenie zabezpieczeń w najbliższych miesiącach.

Kontrola drzew
Od października 2018 r. mieszkańcy mogą sprawdzić, co dzieje się z drzewami w ich okolicy. Na stronie www.mapa.um.warszawa.pl pojawiła się nowa zakładka „Zieleń”, gdzie zamieszczane są informacje o wycinkach prowadzonych przez Zarząd Zieleni – Uruchomiliśmy platformę „Wiem o wycince”, która ułatwi informowanie warszawiaków o naszych działaniach. Cyklicznie prowadzimy kontrolę stanu zdrowia drzew, dlatego wiemy, jak się nimi opiekować. Wycinka to ostateczność, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo mieszkańców bądź ich mienia. Oczywiście, dążymy też do tego, by w zamian za każde wycięte drzewo posadzić dwa nowe – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem mapy przedstawiającej wszystkie duże drzewa rosnące w stolicy. Mapa Koron Drzew ułatwi pielęgnację roślin oraz przestrzenne planowanie inwestycji. Projekt został podzielony na dwie części, a jego zakończenie planowane jest w 2020 roku.

W Warszawie mamy obecnie 27 kompleksów lasów miejskich, 99 parków oraz dziesiątki zieleńców, łącznie zajmujących blisko 40% powierzchni miasta.
Barometr Warszawski realizowany jest na losowej, reprezentatywnej próbie mieszkańców stolicy.

Pokaż inne artykuły