Warszawska walka ze smogiem

Trzy razy więcej pieniędzy na walkę ze smogiem, 12 tys. zł dla wszystkich warszawiaków chcących wymienić piece. Nowe stacje pomiarowe i czujniki powietrza, intensyfikacja zazieleniania ulic oraz lepsza organizacja pracy służb miejskich. To priorytety dla Warszawy w walce ze smogiem.

  Działania o lepszą jakość powietrza dotyczą zdrowia nas wszystkich, dlatego jesteśmy zdeterminowani do walki ze smogiem. Przedstawiamy pełny, skoordynowany plan dla stolicy. Problem jest wielowątkowy. Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest likwidacja wszystkich kopciuchów w ciągu trzech lat – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Wymiana pieca średnio kosztuje 12 tys. zł, dlatego do tej kwoty podniesiemy wysokość dotacji dla osób indywidualnych. Rezygnujemy z kryterium dochodowego. Każdy warszawiak może liczyć na stuprocentowy zwrot kosztów – podkreśla Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

 Trzykrotnie zwiększamy wydatki na walkę ze smogiem

W przyszłym roku miasto przeznaczy 30 mln zł na walkę ze smogiem. W 2020 r. kwota będzie dwa razy wyższa – 60 mln zł, a w kolejnych dwóch latach – łącznie 210 mln zł.

Zabiegam w tej chwili o wsparcie Unii Europejskiej. Będziemy wykorzystywać wszystkie możliwości, zarówno na poziomie międzynarodowym, rządowym czy wojewódzkim. Zaczynamy od zobowiązań, które mieszczą się w naszych kompetencjach. To początek – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

12 tys. zł dla wszystkich mieszkańców na wymianę pieca

To kwota, która powinna wystarczyć na pokrycie całości kosztów instalacji pieca w domu jednorodzinnym – łącznie z kosztem projektu. Z tej dotacji będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec, bez względu na zarobki. Warszawiak, który zdecyduje się na skorzystanie z dofinansowania, od początku do końca procesu będzie wspierany przez miasto przy formalnościach.

Opracujemy wygodny i łatwo dostępny system dla mieszkańców. Stolica przyjmie też proaktywną rolę. Doradcy będą prowadzić mieszkańców na każdym kroku procesu pozyskiwania środków – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Warszawski Indeks Powietrza

W pierwszym kwartale 2019 r. miasto ogłosi przetarg na trzy nowe stacje monitorowania powietrza. Jedna będzie przy ul. Grochowskiej (Praga-Południe), druga na ul. Filtrowej (Ochota), a trzecia – w Pruszkowie. Stacje będą mierzyć jakość powietrza już od przyszłego sezonu zimowego. Projekt ten jest realizowany wspólnie gminami obszaru funkcjonalnego metropolii warszawskiej. W drugim kwartale 2019 r. ogłosimy przetarg na zakup blisko 140 czujników (98 w Warszawie i 38 na terenie aglomeracji) monitorujących podstawowe zagrożenia.

Po rozbudowie systemu, wskazania z tych czujników będą w czasie rzeczywistym pokazywane na miejskich nośnikach, w komunikacji publicznej oraz w Internecie.

– Działania zostały podjęte bardzo szybko, tak aby jeszcze w tym sezonie ulżyć warszawiakom i zmniejszyć zanieczyszenie powietrza. Jesteśmy wyczuleni na edukację. Niezwykle istotne jest informowanie i promowanie dobrych postaw wśród mieszkańców, by sami z siebie wiedzieli, że palenie śmieci czy innych złych substancji szkodzi nam wszystkim – Tomasz Żyłka, radny m.st. Warszawy.

Zielone ulice Warszawy

Przyspieszymy nasadzenia roślin wzdłuż głównych ulic – chodzi o 76 dużych arterii, w ramach programu „Zielone ulice Warszawy”. Miasto przekaże warszawskim lasom miejskim nowe tereny pod zalesienia. To będzie pierwsze powiększenie obszaru Lasów Miejskich w stolicy od kilkunastu lat. Ważna jest również komunikacja miejska. Jedna z inwestycji w tym obszarze będzie już w przyszłym roku – Miejskie Zakłady Autobusowe zamówią 130 autobusów elektrycznych.

Straż Miejska – nowe zasady pracy

W pierwszych dniach stycznia Straż Miejska zacznie używać dwóch specjalistycznych dronów, które pomogą strażnikom wykrywać przypadki zatruwania powietrza. Miasto wprowadzi nowe zasady pracy miejskich strażników – grupa strażników, która specjalizuje się w monitorowaniu jakości powietrza, zintensyfikuje swoje działania. Walka ze smogiem dla wszystkich funkcjonariuszy będzie priorytetem. Do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 wprowadzimy możliwość zgłaszania przypadków zatruwania powietrza. Natomiast w ratuszu zostanie utworzona struktura zajmująca się tylko tematem walki ze smogiem.

Pokaż inne artykuły