Znamy laureatów Warszawskiego Święta Drzewa 2018

Share

Konkurs na najlepszą inicjatywę akcji edukacyjnej „Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” został rozstrzygnięty. Do działań włączyły się dzieci z ponad 70 szkół, przedszkoli i placówek wychowawczych, dzięki czemu stolica wzbogaciła się o ponad 900 drzew. 

–  We wrześniu i październiku przekazywaliśmy placówkom sadzonki i zachęcaliśmy do lokalnych przedsięwzięć na rzecz zazieleniania miasta. W tegorocznej edycji konkursu warszawiacy pobili rekord w liczbie nowo posadzonych drzew. Najmłodsi mieszkańcy dali dobry przykład troski o środowisko – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.Jesienią dzieci ze szkół i przedszkoli dołączyły do akcji sadzenia drzew i krzewów. W ramach projektu uczestnicy mogli adoptować  posadzone już rośliny, obejmując je specjalną opieką. Część placówek organizowała terenowe lekcje, na których najmłodsi poznawali przyrodnicze ciekawostki i wskazywali w aplikacji „Milion drzew” miejsca, gdzie chcieliby, aby stanęło kolejne miejskie drzewo. Młodzi warszawiacy zapraszali do swoich inicjatyw rodziny, okolicznych mieszkańców, osiedlowe lokale, firmy a także instytucje kultury. Najciekawiej zorganizowane wydarzenia, zgłoszone do konkursu, zostały nagrodzone.Z nadesłanych sprawozdań kapituła wyłoniła laureatów tytułu „Najlepsza inicjatywa akcji Warszawskie Święto Drzewa”. Nagrodę otrzymali:

  • Szkoła Podstawowa „Chocimska”   za posadzenie 190 drzew wspólnie z rodzicami m.in. na działkach i w ogrodach przydomowych.  
  • Przedszkole nr 90  – za posadzenie 40 drzew na terenie przedszkola.
  • III Ogród Jordanowski – za współpracę i włączenie różnorodnych podmiotów w edukację o drzewach.
  • Przedszkole nr 240 im. Polskich Olimpijczyków – za współpracę z rodzicami i absolwentami.
  • Szkoła Podstawowa nr 395 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego – za kreatywność i wytyczenie ścieżki śladami drzew pomnikowych na Pradze Północ.
  • Przedszkole nr 244 „Niegocińskie Skrzaty” – za kreatywność i zorganizowanie pikniku „Złocistego Kasztanka” i posadzenie drzew z rodzicami.
  • Przedszkole nr 190 „Leśni Przyjaciele” – za kreatywność i przeprowadzenie ciekawych zajęć z użyciem karty obserwacji drzewa.

Drugą edycję „Warszawskiego Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” organizowało m.st Warszawa wraz z Klubem Gaja. Więcej szczegółów na temat inicjatywy znajduje się w broszurze.

Milion drzew dla Warszawy

Warszawiacy chętnie angażują się w akcje ochrony przyrody i wskazują miejsca, gdzie chcieliby zobaczyć nowe drzewa. Służy im do tego  aplikacja „Milion drzew” i „Warszawa 19115”. Od marca zeszłego roku wpłynęło tam blisko 11 400 zgłoszeń. Miejska zieleń przyczynia się do lepszej jakości powietrza w stolicy, chroni przed hałasem i wiatrem oraz zdobi stolicę. W tym roku stołeczni ogrodnicy posadzili 6 200 drzew przy głównych ulicach, w parkach i nad Wisłą, a warszawskie lasy wzbogaciły się o ponad 32 000 nowych sadzonek.

Pokaż inne artykuły