Kolejne ulice stolicy bardziej zielone

Stołeczne ulice zyskają zielone oblicze. Miasto ogłosiło przetarg, który wyłoni projektanta aranżacji zieleni wzdłuż 20 głównych arterii w jedenastu dzielnicach Warszawy. Mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych przedstawią pomysły na m.in. nową roślinność, ławki i zmiany granic pasów drogowych.

Więcej terenów zieleni w mieście to jeden z priorytetów władz stolicy. W ramach kompleksowego projektu „Zielone ulice Warszawy” metamorfozę przejdzie 76 dużych warszawskich arterii. Ogłosiliśmy już przetargi dla 41 pasów wzdłuż jezdni, a dziś dołączają kolejne – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Roślinność jest niezwykle istotna dla lepszej jakości powietrza. Drzewa produkują tlen, poprawiają retencję wody i zdobią miejską przestrzeń, dlatego będziemy dbać, by Warszawa miała jak najwięcej tego rodzaju projektów – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Dotychczasowe puste przestrzenie wzbogacą się o nowe drzewa, krzewy, łąki kwietne, a także o małą architekturę i przystępny rozkład ścieżek pieszo-rowerowych. Dodatkowo wolne tereny, sąsiadujące z ulicami staną się miejscami spotkań mieszkańców i strefami do wypoczynku. Tym razem metamorfozy obejmą ulice 11 dzielnic, Białołęki, Bielan, Bemowa, Mokotowa, Ochoty, Pragi-Południe, Rembertowa, Ursusa, Ursynowa, Włoch i Żoliborza:

•    Białołęka: ul. Płochocińska, ul. Światowida
•    Bielany: ul. B. Podczaszyńskiego, ul. J. Conrada i Wólczyńska
•    Bemowo: ul. Powstańców Śląskich
•    Mokotów: ul. Domaniewska, ul. J. Dąbrowskiego
•    Ochota: ul. Szczęśliwicka, ul. Grójecka
•    Praga-Południe: ul. Grenadierów, ul. Grochowska, ul. Szaserów i J. Dwernickiego
•    Rembertów: ul. Cyrulików
•    Ursus: ul. Warszawska
•    Ursynów: ul. rtm. W. Pileckiego, ul. Wąwozowa, ul. J. Rodowicza „Anody” z Rosoła
•    Włochy: ul. Łopuszańska z ul. F. Hynka
•    Żoliborz: ul. Potocka, ul. ks. J. Popiełuszki

Mieszkańcy z pomysłami na zieleń
Warszawiacy są zaangażowani w aranżację zieleni przestrzeni publicznej i chętnie dzielą się pomysłami na nowe skwery i pasy roślinności. W ramach „Zielonych ulic Warszawy” w pierwszej kolejności miasto przeprowadza analizę obecnego zagospodarowania ulic, a specjaliści zbierają informacje o planowanych inwestycjach. Następnie zebrane są pomysły okolicznych mieszkańców na użytkową aranżację przestrzeni.

Projektowanie nowych ulic to długofalowa realizacja. Kolejny przetarg prowadzi nas o krok bliżej do wielkiej ewolucji roślinności w przestrzeni publicznej. Na podstawie zgromadzonych wytycznych i uwag warszawiaków powstają kompleksowe koncepcje nowego rozplanowania arterii. Nasadzenia prowadzimy według przyjętych standardów, dzięki czemu zieleń jest przystosowana do trudnych, miejskich warunków. Sukcesywnie Warszawa staje się coraz bardziej bogata w naturę – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Zielona Wawelska
Trwają ostatnie nasadzenia w ramach realizacji projektu „Zielona ściana na Wawelskiej”. Po północnej stronie ulicy Wawelskiej, na odcinku od ulicy Grójeckiej do al. Niepodległości, pojawiła się nowa roślinność.

Zielona Wawelska to unikalny przykład dobrej współpracy wielu instytucji miejskich i partycypacji społecznej. Wzdłuż 2,2 km arterii warszawiacy zobaczą około 21 300 sztuk krzewów, 1 700 sztuk pnączy i blisko 5000 ozdobnych roślin – mówi Katarzyna Łęgiewicz, burmistrz dzielnicy Ochota.

Ulica wzbogaciła się m.in. o cisy, krzewy róż i śnieguliczki. Przy okazji nasadzeń instalowany jest także system automatycznego nawadniania. Stołeczni ogrodnicy rozpoczęli prace terenowe w sierpniu. Koncepcja aranżacji zielonej przestrzeni powstała podczas konsultacji społecznych przy współpracy mieszkańców i wsparciu m.in. ekspertów ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Stołecznego Konserwatora Zabytków. Koszt inwestycji wyniósł 5,5 mln zł.

Milion drzew dla Warszawy
Warszawiacy dają wyraźne sygnały, jak ważna jest dla nich zieleń. Chętnie angażują się w akcje ochrony przyrody i wskazują miejsca, gdzie chcieliby zobaczyć nowe drzewa. Służy im do tego  aplikacja „Milion drzew” i „Warszawa 19115”. Od marca zeszłego roku wpłynęło tam blisko 11 400 zgłoszeń. Miejska zieleń przyczynia się do lepszej jakości powietrza w stolicy, chroni przed hałasem i wiatrem oraz zdobi stolicę. W tym roku stołeczni ogrodnicy posadzili 6 200 drzew przy głównych ulicach, w parkach i nad Wisłą, a warszawskie lasy wzbogaciły się o ponad 32 000 nowych sadzonek.

Nasadzenia są wykonywane zgodnie z przyjętymi „Standardami kształtowania zieleni w Warszawie”, stanowiącymi załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”.

Pokaż inne artykuły