Mikrowyprawy nad Wisłę

Najmłodsi warszawiacy odkrywają naturę podczas wycieczek wśród dzikich zakątków stolicy. „Mikrowyprawy nad Wisłę” to ekoedukacyjna forma rozrywki, idealna na rodzinny weekend. Najbliższy spacer odbędzie się 17 listopada w Wawrze.

Eksplorowanie nadwiślańskich gąszczy, poznawanie rosnących tam roślin jadalnych czy skakanie w kaloszach sprawia radość młodszym i starszym mieszkańcom. Uczestnicy edukacyjnych spacerów słuchają ciekawostek o nadwodnej naturze i miejskiej zieleni. Zwiedzili już starorzecza warszawskiej Pragi, mokotowskie łachy i zakątki parku Arkadia. Podczas spacerów dzieci zbierały owocowe skarby i liście, a dorośli korzystali z uroków jesiennych krajobrazów. W trakcie bezpłatnych spotkań przewodnicy opowiadają o unikatowych gatunkach fauny i flory, takich jak rzadka paproć wodna czy skrzeczące traszki.

Wisła skrywa wiele przyrodniczych tajemnic. W trosce o ekologiczne bogactwo stolicy, obejmujemy nadrzeczne tereny szczególną ochroną. Należą do nich obszary Natura 2000, gdzie mieszkańcy mogą spotkać naturalne siedliska zwierząt. W Warszawie opiekujemy się m.in. kluczowymi gatunkami ptaków Doliny Środkowej Wisły, a także bobrami czy wydrami – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. –  W tym roku zbudowaliśmy plac zabaw przy Poniatówce i pięć ogrodów do zabawy. Ich aranżacja składa się z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamienie czy wiklina. Nasze miejskie projekty pozwalają dzieciom zbliżyć się do natury i poznać świat ekologii już od najmłodszych lat – dodaje wiceprezydent stolicy. 

Program „Mikrowyprawy nad Wisłę” zachęca mieszkańców do spędzania czasu na powietrzu, minimum 60 minut dziennie. Tzw. „Zielona godzina” pozwala na regenerację się po pracy i nauce oraz korzystnie wpływa na kondycję dzieci. Najbliższe bezpłatne spacery odbędą się w weekend, 17 i 18 listopada. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia zbierane są na Facebooku tutaj. Projekt realizuje m.st. Warszawa we współpracy z Fundacją Dzieci w Naturę.

Nad Wisłą żyje ponad 150 gatunków ptaków, a w samej rzece ponad 30 gatunków ryb. Na co dzień warszawiacy mogą również spotkać raki, bobry, piżmaki, wydry i wiele innych zwierząt. Dla ochrony siedlisk oraz w celu poprawy życia ptaków, w tym gatunków rzadkich w skali europejskiej jak rybitwa białoczelna czy rybitwa rzeczna, zbudowaliśmy wyspy lęgowe. Ich mieszkańcy rezydują w korycie Wisły na odcinku między mostem Gdańskim a mostem Grota-Roweckiego. Obszary Natura 2000, zlokalizowane w samym sercu Warszawy, na prawym brzegu Wisły. To unikatowa sytuacja w skali Europy, która zobowiązuje nas do objęcia szczególną opieką dzikie zwierzęta i nadwiślańskie łąki zalewowe.

Fot. Fundacja Dzieci w Naturę

Pokaż inne artykuły