Praga-Południe chwyci wodę

Przy Ośrodku Sportu i Rekreacji na Pradze-Południe (ul. Siennicka 40) powstanie kompleks sześciu ogrodów deszczowych, połączonych z przestrzenią do wypoczynku. Warszawiacy dowiedzą się też, w jaki sposób rośliny usuną zanieczyszczenia z wody opadowej.

Inwestycji przy praskiej hali sportowej będą towarzyszyć spotkania edukacyjne. Mieszkańcy zdobędą wiedzę na temat racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi w mieście. W ramach projektu „Warszawa chwyta wodę” w stolicy zakładane są specjalne ogrody deszczowe. Posadzone rośliny usuwają zanieczyszczenia z wody deszczowej, która spływa z dachów, ulic czy parkingów. Podobną instalację można już zobaczyć przy ul. Białobrzeskiej na Ochocie. Według planów, wiosną warszawiacy zobaczą kolejne specjalne skwery, założone obok przyulicznej zieleni.

Spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, deweloperzy czy też prywatni właściciele gruntów mogą włączyć się w nasze działania. Akcja ma na celu zwiększenie odzyskiwania wody w stolicy. Podczas edukacyjnych spotkań warszawiacy dowiadują się, w jaki sposób zakłada się deszczowy ogródek i dlaczego troska o naturalne środowisko jest niezwykle ważna w miejskiej przestrzeni – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy. – Dziś, dzięki rozbudowanej i zmodernizowanej „Czajce”, największej oczyszczalni w Polsce, Warszawa oczyszcza 100% proc. odbieranych ścieków komunalnych. Zmodernizowaliśmy zakłady uzdatniające wodę, dlatego mieszkańcy mają opcję picia kranówki. Za pomocą specjalnych ogrodów mamy szansę odzyskać także deszczówkę – dodaje wiceprezydent stolicy.

We wtorek,  27 listopada, o godz. 10.00 (ul. Siennicka 40) mieszkańcy poznają ciekawostki i technikę budowania deszczowych ogrodów. Drugiego dnia, 28 listopada, z warsztatów skorzystają przedstawiciele jednostek, takich jak domy kultury, biblioteki czy dzielnicowe ośrodki sportu.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny, natomiast obowiązują wcześniejsze zapisy: 

Ogrodem deszczowym określa się nasadzenia roślin w gruncie bądź pojemniku, które usuwają zanieczyszczenia z przepływającej wody deszczowej zbieranej z powierzchni dróg, placów i dachów. Korzenie bądź kłącza hydrofitowych sadzonek potrafią zatrzymywać zanieczyszczenia, m.in. metale ciężkie. Ogrody deszczowe można tworzyć przy budynkach, na działkach i przy ulicach. Ich wykonanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu. Projekt „Warszawa chwyta wodę” realizuje m.st. Warszawa we współpracy z Fundacją Sendzimira. Szczegóły na temat inicjatywy dostępne są na stronie zzw.waw.pl.

Pokaż inne artykuły