„Zieleń i kropka… lokalnie” w trzech dzielnicach Warszawy

Mieszkańcy Pragi-Południe, Targówka i Woli włączają się do projektu „Zieleń i kropka…lokalnie”. Podczas spotkań wskazują, gdzie powinien powstać ogród społeczny, park lub skwer. Warszawiacy mają również szansę poznać bliżej zieloną cześć dzielnicy podczas spacerów z przewodnikami.

Tereny zieleni to nieodłączna część Warszawy i jej mieszkańców. Parki i lasy są atrakcyjną przestrzenią do odpoczynku i rekreacji. Dzięki zrównoważonemu rozwojowi miasta zieleń stanowi już 40 proc. powierzchni stolicy. Z uwagą słuchamy głosu warszawiaków, którzy przedstawiają swoje pomysły na miejsca pełne kwiatów, krzewów i drzew. Dzielą się swoimi opiniami za pomocą internetowych ankiet, a także podczas rozmów prowadzonych na osiedlowych spotkaniach – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Druga edycja akcji „Zieleń i kropka… lokalnie” obejmuje Pragę-Południe, Targówek i Wolę. W ramach inicjatywy organizowane są tam spacery po okolicznych parkach. Mieszkańcy mają okazję poznać świat żyjących tam zwierząt i skorzystać z uroków jesiennej przyrody. Spotkania prowadzą doświadczeni przewodnicy, którzy zafascynowani miejską fauną i florą, opowiadają o najciekawszych elementach naturalnego środowiska. Dwa najbliższe spacery odbędą się w sobotę, 20 października, w parku Skaryszewskim i parku Moczydło:

  • godz. 10.30 – Spacer „Śladami Przyrody Dzielnicy Wola”, szczegóły tutaj
  • godz. 14.30 – Spacer „Drzewoznawcy Dzielnicy Praga-Południe”, szczegóły tutaj

Wstęp wolny. Kolejne spotkania będą zapowiadane na bieżąco na Facebooku Zieleń Warszawska.

Powiedz o swojej okolicy

W ramach sprawdzenia potrzeb mieszkańców Warszawa zbiera opinie na temat okolicznej zieleni dzielnic. Miasto sprawdza też, w jaki sposób warszawiacy lubią spędzać wolny czas na świeżym powietrzu w swojej okolicy.

Gromadzimy pomysły na tworzenie ogrodów społecznościowych, parków, skwerów i stawianie elementów małej architektury. Zależy nam, by jak najlepiej zagospodarować tereny zieleni. Odnowione miejsca mają spełnić oczekiwania mieszkańców. To niezwykle ważne, by przestrzeń była przystosowana do ich codziennych potrzeb – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Osoby, którym bliskie są tereny Woli, Targówka bądź Prag-Południe, mogą wziąć udział w internetowej ankiecie. Oceniają w niej wyposażenie okolicznych osiedli, a także wskazują najbardziej atrakcyjne tereny swojej dzielnicy. Formularze z pytaniami dostępne są tutaj:

W najbliższych miesiącach, w każdej z dzielnic będą organizowane osiedlowe spotkania dyskusyjne i edukacyjne warsztaty.

Projekt „Zieleń i kropka… lokalnie” prowadzi m.st Warszawa wraz z Fundacją alter-eko. Pierwsza, zeszłoroczna edycja programu realizowana była na Białołęce. Dzięki akcji udało się zaktywizować lokalną społeczność do działań na rzecz zieleni a także wydać publikację promującą cenne przyrodniczo miejsca w dzielnicy – „ZOOM na zieleń Białołęki”.

Pokaż inne artykuły