Szkoły i przedszkola dołączają do Warszawskiego Święta Drzewa

Ruszyła druga edycja „Warszawskiego Święta Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”. Szkoły i przedszkola zgłaszają się do akcji sadzenia roślin i opieki nad zielenią. Stolica przekazuje placówkom sadzonki i zachęca do lokalnych działań na rzecz przyrody. Już w grudniu poznamy najciekawsze inicjatywy.

– Warszawiacy są zaangażowani w tworzenie i zmienianie otaczającej ich przestrzeni. Program „Milion drzew dla Warszawy” daje wszystkim możliwość uczynienia naszego miasta jeszcze bardziej zielonym. Zapraszam najmłodszych mieszkańców i pedagogów do włączenia się w Warszawskie Święto Drzewa. To wspaniała okazja, aby wspólnie działać na rzecz ochrony środowiska i w niecodzienny sposób poznać świat otaczającej nas natury – mówi Hanna Gronkiewicz Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Do udziału zgłosiło się już blisko 80 szkół i przedszkoli. W ramach projektu uczestnicy organizują jesienne akcje sadzenia drzew i krzewów bądź adoptują posadzone już rośliny. Na sadzonkach objętych opieką pojawiają się specjalne tabliczki. Wychowankowie placówek chętnie wychodzą na lekcje zorganizowane w terenie, gdzie dowiadują się przyrodniczych ciekawostek oraz w aplikacji „Milion drzew” wskazują miejsca, gdzie chcieliby, aby stanęło kolejne miejskie drzewo. Szkoły i przedszkola zapraszają do swoich inicjatyw rodziny, okolicznych mieszkańców, osiedlowe lokale, firmy a także instytucje kultury.

Mieszkańcy entuzjastycznie integrują się w lokalnej społeczności działając dla dobra natury i czystego powietrza. Już blisko 600 sadzonek lip, buków, dębów i sosen trafi do ponad 50 warszawskich placówek. Część z nich będzie dekorowała przedszkolne i przyszkolne ogrody. Pozostałe drzewka zostały przekazane rodzicom uczestników, którzy w ramach hasła „Mamo, tato posadź ze mną drzewo”, wkopują w ziemię sadzonki obok swoich domów.

Zależy nam, aby warszawiacy mogli w pełni korzystać z parków i zieleńców stolicy. Zachęcamy mieszkańców do tworzenia i animacji zieleni znajdującej się w pobliżu ich miejsca zamieszkania, pracy czy nauki – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Przedstawiciele placówek mogą dołączyć do jesiennej akcji wypełniając formularz dostępny tutaj. Organizatorem „Warszawskiego Święta Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” jest m.st Warszawa i Klub Gaja. Najciekawsze zorganizowane wydarzenia, zgłoszone do konkursu, zostaną nagrodzone jeszcze w tym roku. Więcej szczegółów na temat drugiej edycji akcji znajduje się w broszurze.

Milion drzew dla Warszawy

W październiku miasto rozpoczęło jesienne sadzenie 6 000 nowych drzew. Rośliny pojawią się przy ulicach, w parkach i zieleńcach. Dodatkowo, jeszcze w tym roku w lasach miejskich przybędzie kolejne 10 000 sztuk sadzonek. Od zeszłego roku warszawiacy korzystają z aplikacji „Milion drzew” i „Warszawa 19115”, za pomocą których wskazują miejsca, gdzie chcą, aby stanęło kolejne drzewo. Od marca zeszłego roku wpłynęło blisko 10 500 zgłoszeń.

 

Milion drzew dla Warszawy” to program, który łączy standardy i wymogi sadzenia drzew w stolicy z aktywnością obywateli i placówek edukacyjnych. Sadzimy razem, ale także edukujemy się wzajemnie obywatelsko i ekologicznie. Budowanie kapitału społecznego wokół wartości przyrodniczych jest niezwykle ważne w czasach zmieniającego się klimatu. Sami przygotowujemy nasze miasto na to, aby w nim lepiej i zdrowo żyć – mówi Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Od 2007 r. do pierwszej połowy 2018 r. Warszawa wzbogaciła się o ponad 300 000 nowych drzew. Do tej sumy można dodać sadzonki, które posadzili sami warszawiacy w swoich prywatnych ogródkach i przy osiedlach. Miasto przekazało w ciągu ostatnich lat kilkadziesiąt tysięcy sadzonek w ramach programu ekologicznej edukacji. Relację z ostatnich warsztatów przyrodniczych można zobaczyć tutaj.

Dobór gatunków roślin jest prowadzony według Standardów kształtowania zieleni w Warszawie, które stanowią załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”. Więcej informacji o Programie znajduje się tutaj.

Pokaż inne artykuły