Wybitne Polki w parku Pole Mokotowskie

Share

W parku Pole Mokotowskie mieszkańcy i władze stolicy uroczyście posadzili jabłonie upamiętniające 45 wyjątkowych Polek. Na tablicach obok drzew znalazły się opisy z nazwiskami m.in. słynnych artystek, pedagożek, lekarek, a także kobiet zaangażowanych w walkę o równość prawa i wolność ojczyzny.

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i równoczesna setna rocznica uzyskania pełni praw wyborczych dla kobiet stały się okazją do upamiętnienia i przybliżenia postaci wybitnych Polek. We wrześniu nazwaliśmy pasaż i skwery imionami Wisławy Szymborskiej, Zofii Kuratowskiej, Karoliny Lanckorońskiej, Aliny Steinsbergowej, Hanki Bielickiej, Miry Zimińskiej i Anki Kowalskiej, chcąc je uhonorować i zrównoważyć silną męską reprezentację patronów warszawskich ulic. Teraz spotkaliśmy się tutaj, w tym nieprzypadkowym miejscu – na Polu Mokotowskim, w pobliżu alei Niepodległości, gdzie powstaje miejsce szczególne, poświęcone właśnie polskim kobietom – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

W uroczystym wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz Warszawy i mieszkańcy. Zielony skwer u zbiegu ul. Wawelskiej i al. Niepodległo stał się symbolicznym miejscem, gdzie wzdłuż alei znalazły się biogramy m.in. Ireny Kwiatkowskiej, Wandy Ossowskiej, Ireny Szewińskiej i Izabeli Czartoryskiej. Ozdobne jabłonie stworzą enklawę spokoju i refleksji kwitnąc na biało, różowo i czerwono, a następnie dekorując park owocami. W ciągu najbliższych tygodni w Warszawie zostaną otwarte kolejne skwery z imionami zasłużonych Polek.

Nazwiska wraz z biogramami upamiętnionych kobiet, które widnieją na tablicach w parku Pole Mokotowskie można pobrać tutaj.  

Nowa odsłona warszawskich parków

Obecnie trwają prace nad rewitalizacją parku Pole Mokotowskie. W lipcu tego roku ogłoszono wyniki konkursu na modernizację popularnego wśród mieszkańców miejsca. Warszawa nagrodziła projekt, w którym pojawią się tematyczne pawilony, taras widokowy oraz dziki plac zabaw. Teren poświęcony Polkom przeznaczony jest do wypoczynku i edukacji. Wizualizacje zwycięskiej pracy dostępne są tutaj. W kwietniu 2017 r. miasto podpisało umowę na unijne dofinansowanie w wysokości 16 mln zł na prace na Polu Mokotowskim, w Parku Żeromskiego oraz w Parku Ogrody Kosmosu. Ich renowacja zakończy się w 2020 r.

Projekt „Rozwój i uporządkowanie terenów zieleni wraz z elementami rekreacyjnymi na terenie Parku Pole Mokotowskie, Parku Żeromskiego oraz Parku Ogrody Kosmosu w Warszawie” dofinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Priorytetami są dwie osie – 2. Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu oraz 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Całkowita wartość projektu wynosi 22,8 mln zł, z czego 15,8 mln zł pochodzi z dofinansowania z Funduszy Unii Europejskiej.

Pokaż inne artykuły