Więcej drzew w całej Warszawie

Warszawa wzbogaci się o nowe 6 000 drzew. Parki, skwery i arterie zazielenią się w we wszystkich dzielnicach stolicy. Przy ulicach posadzone zostaną drzewa przyjazne alergikom, m.in. klony, graby i kasztanowce.

– Zieleń jest jedną z najważniejszych wartości miasta. Drzewa oczyszczają powietrze, chronią przed hałasem, a także upiększają warszawskie parki, skwery i ulice. Stale rozwijamy przestrzeń stolicy tak, by mieszkańcy mogli cieszyć się też bujną zielenią. Pielęgnujemy rośliny i dosadzamy kolejne drzewa, aby zgodnie z założoną strategią, warszawiacy na każdym kroku mieli kontakt z naturą – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Jesienne nasadzenia rozpoczęły się w połowie października i potrwają do końca listopada. W zazielenianie stolicy włączą się również mieszkańcy, którzy wspólnie z warszawskimi ogrodnikami zasadzą około 600 drzew. Spośród wielu gatunków zobaczymy najwięcej dorodnych lip i klonów. Blisko 900 sztuk roślin pojawi się w miejscach, które mieszkańcy wskazali w budżecie partycypacyjnym. Najwięcej drzew przybędzie na Bielanach i Pradze-Południe. Przy niektórych arteriach pojawią się nowe aleje drzew w ramach projektu „Zielone Ulice”, którego rozwój można śledzić tutaj.

Blisko 40 procent powierzchni stolicy zajmują tereny zieleni. To właśnie lasy, parki i zieleńce są miejscami, w których mieszkańcy mogą odpocząć od codziennego tempa życia i odprężyć się wśród natury. Nasadzenia drzew to również sposób na walkę ze smogiem. Każdy liść dostarcza tlen i oczyszcza powietrze, a to korzystnie wpływa na nasze zdrowie – mówi Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

Starannie wyselekcjonowane drzewa są przystosowane do trudnych warunków miejskich. Dodatkowo, dzięki trzyletniej gwarancji każda sadzonka objęta jest szczególną pielęgnacją i podlega stałej kontroli. Przy pniach zamontowane zostaną również treegatory, czyli specjalne worki, z których powoli sączy się woda.

Okres od października do połowy grudnia to idealna pora na prowadzenie nasadzeń. Jesienna umiarkowana temperatura, wysoka wilgotność są bardzo korzystne dla młodych drzew. Rośliny łatwo dostosowują się do klimatu, zimą przechodzą w stan spoczynku, a na wiosnę budzą się do życia i rosną – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

W zeszłym roku, w Warszawie zasadziliśmy ponad 24 tysiące drzew. Niemal jedna czwarta z nich pojawiła się przy głównych ulicach, inne w lasach i nad Wisłą. W lipcu tego roku przybyło ponad 200 nowych, przyulicznych sadzonek, a od 2007 r. do pierwszej połowy 2018 posadziliśmy ponad 300 000 drzew. Jeszcze w tym roku, w lasach miejskich pojawi się kolejne 10 000 sztuk. Dobór gatunków roślin jest prowadzony według Standardów kształtowania zieleni w Warszawie, które stanowią załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”. Więcej informacji o Programie znajduje się tutaj.

Mieszkańcy tworzą zieloną przestrzeń

Warszawiacy sami mogą decydować o miejscach, w których chcieliby zobaczyć nowe drzewa. Służy im do tego  aplikacja „Milion drzew” i „Warszawa 19115”. Od marca zeszłego roku wpłynęło tam blisko 10 500 zgłoszeń. Mieszkańcy rozmawiają też ze specjalistami z Zarządu Zieleni. Podczas konsultacji społecznych projektu „Zielone Ulice” zgłaszają swoje potrzeby i pomysły na miejską przestrzeń. Dzięki temu powstają nowe inwestycje, takie jak Ogrody do zabawy, zazielenianie podwórek, ogródki społeczne i sadzenie ozdobnych roślin przy osiedlach.

Mieszkańcy chętnie angażują się też w zazielenianie miasta sadząc na prywatnych terenach różne gatunki drzew i roślin. W ciągu ostatnich lat otrzymali od Warszawy kilkadziesiąt tysięcy sadzonek, które zdobią ich zieleńce, chronią przed wiatrem i produkują tlen.

Czyste powietrze dla Targówka

W ramach tegorocznego budżetu partycypacyjnego pt. „Czyste powietrze dla Targówka – nasadzenia drzew” mieszkańcy mogą wskazać, gdzie chcieliby zobaczyć drzewo wzdłuż ulic Bródna, Bródna-Podgrodzia, Targówka Mieszkaniowego i na Zaciszu. Ankieta dostępna jest tutaj do 21 października.

Pokaż inne artykuły