Festiwal „Przestrzeń wolności” i kapsuła czasu

Festiwal „Przestrzeń wolności”, przygotowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, to całodniowe, plenerowe wydarzenie, które odbędzie się w sobotę, 13 października, w godzinach 12.00-20.00, na Krakowskim Przedmieściu i pl. Zamkowym.

Naszą niepodległość świętujemy radośnie i jak pokazał np. Korowód poloneza – bardzo tłumnie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – Zapraszam na festiwal, który będzie największym wydarzeniem jakie przygotowaliśmy na stołeczne obchody 100-lecia niepodległości.

Na warszawiaków będą czekały liczne atrakcje, nawiązujące zarówno do przeszłości, jak ukazujące perspektywy rozwoju stolicy. Przy pomniku Kopernika w strefie Starej Warszawy, w godz. 12.00-18.00, publiczność do zabawy zapraszać będzie grupa „Warszawiaki”, propagująca gwarę warszawską i wszystko, co łączy się z czasami przedwojennymi – m.in. Kabaret Wiecha i Kapelę Czerniakowską. 

Na scenie przy hotelu Europejskim, w przestrzeni nazwanej Salonem Warszawy, w godz. 12.00-18.00, rozciągającej się od kościoła Wizytek do ul. Karowej, zaplanowaliśmy koncerty i potańcówki przy dźwiękach Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz Voice Bandu z Eweliną Flintą. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się program „Pióra, rewie i kabaret”, w którym przypomnimy słynne przeboje warszawskich kabaretów.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych – malowanek, zgadywanek, warsztatów ekologicznych i plastycznych.

Oprócz podróży w czasie – poprzez ostatnie stulecie historii Warszawy – skupimy się również na perspektywach rozwoju stolicy. Liczne wystawy, warsztaty i prezentacje (pod Biblioteką Rolniczą) współorganizowane ze spółkami miejskimi, pokażą zmiany jakie w ostatnich latach zaszły w  stolicy. 

Kulminacyjnym punktem programu o godz. 15.00 będzie zakopanie kapsuły czasu u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej oraz koncert trzech tenorów, którzy zaśpiewają na balkonie hotelu Bristol najsławniejsze piosenki Jana Kiepury.

Na całym Krakowskim Przedmieściu spotkać będzie można orkiestry dęte, teatry uliczne, zabytkowe samochody i autobusy. Nad wydarzeniem czuwać będą również: marszałek Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski oraz William Lindley.

Festiwal zakończymy o godz. 18.00 koncertem na pl. Zamkowym z udziałem gwiazd polskiej estrady oraz wspólnym śpiewaniem widzów.

Organizator wydarzenia: Miasto Stołeczne Warszawa.

Co za sto lat warszawiacy znajdą w kapsule czasu?

Pokaż inne artykuły