Nietypowe sprzątanie bulwaru Flotylli Wiślanej i ekowarsztaty

Już w najbliższy wtorek, 25 września przy Płycie Desantu odbędzie się akcja „czysta przestrzeń – wspólna sprawa”. Najmłodsi wezmą udział w darmowych eko-warsztatach, mieszkańcy zbadają swoje płuca, a specjalne maszyny wymyją bulwar Flotylli Wiślanej.

Od godziny 10.00 na najmłodszych warszawiaków czekają eko-eksperymenty i edukacyjne warsztaty. Dzieci na otwartych zajęciach dowiedzą się, czym na co dzień oddychają, skąd się borą się zanieczyszczenia powietrza, jak wyglądają oraz w jaki sposób mogą dbać o środowisko. W otwartym wydarzeniu wezmą udział także wychowankowie z okolicznych szkół i przedszkoli.

Dorośli mają okazję skorzystać z bezpłatnego badania płuc. Przy ul. Solec 8, w godzinach 10.00-18.00 będzie stał mobilny punkt diagnostyczny. Na darmową spirometrię warszawiacy mogą przyjść bez wcześniejszego zapisu, nie jest też konieczne skierowanie od lekarza. To szansa na skontrolowanie swojego układu oddechowego i zapobiegnięcie rozwojowi astmy bądź innych chorób.

Gruntowne czyszczenie

Z samego rana na bulwar Flotylli Wiślanej wyjadą specjalne czyszczące maszyn m.in. zamiatarki chodnikowe oraz szorowarki komunalne. Dodatkowo, przy pomocy gorącej wody i ciśnienia usunięte zostaną najtrudniejsze plamy z jedzenia, zaschnięte gumy do żucia a także zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc. Jak zapewniają pomysłodawcy projektu, akcja ma być wsparciem dla miasta w walce z zanieczyszczeniami. Mieszkańcy spróbują też z pomocą maszyny usunąć stare gumy do żucia przyklejone do chodnika.

 Od czterech lat w ramach kampanii Dzielnica Wisła mówimy warszawiakom, że warto dbać o czystość naszej wspólnej przestrzeni. W ramach tegorocznej edycji „To się NOSI nad Wisłą” w ostatnich miesiącach rozdawaliśmy biodegradowalne worki na śmieci i ekopopielniczki. Zachęcamy do zbierania po sobie butelek, odpadów oraz nie wyrzucania niedopałków nad rzeką. Ochrona środowiska jest naszym priorytetem, a wspólna troska o środowisko przynosi korzyści nie tylko ludziom, ale również samej przyrodzie – mówi Marcin Wojdat, sekretarz m.st. Warszawy.

 Chcemy pokazać, jak wielki wysiłek trzeba włożyć w to, aby utrzymać porządek na bulwarach. Ma to być więc dla mieszkańców stolicy, ale i turystów, lekcja odpowiedzialności za ulubioną przestrzeń. W ten sposób chcemy sprawić, że w przyszłości warszawiacy będą zachowywać się odpowiedzialniej nad Wisłą, wspólnie troszcząc się o tereny nad rzeką – mówi Magdalena Kwoka, z działu marketingu firmy Kärcher.

 Na bulwarach codziennie zbierane są śmieci od Płyty Desantu do Mostu Gdańskiego, a zamiatanie odbywa się, w zależności od fragmentów, nawet cztery razy w tygodniu. Z kolei dwa razy w tygodniu na plażach miejskich uruchomione są specjalne maszyny do przesiewania i czyszczenia piasku. Służba brzegowa pracująca opróżnia kosze nad Wisłą dwa razy dziennie w ciągu tygodnia, a w weekendy nawet cztery razy dziennie.

Pomysłodawcą ogólnopolskiej edukacyjnej akcji „czysta przestrzeń  – wspólna sprawa” jest firma Kärcher. Do projektu włączyło się Miasto Stołeczne Warszawa wraz z Dzielnicą Wisła i Zarządem Zieleni. Szczegóły i program wydarzenia dostępny jest na dedykowanej stronie a także fanpage’u. Wstęp wolny.

Pokaż inne artykuły