25. akcja Sprzątanie świata – Polska nad Wisłą

Trwa jubileuszowa 25. akcja Sprzątanie świata – Polska. Dziś, 21 września, na nadwiślańskich brzegach, w centralnym wydarzeniu przy plaży Poniatówka, blisko 200 wolontariuszy wraz z przedstawicielami ambasad 21 krajów wzięło udział w charytatywnym zbieraniu odpadów.

Czyste miasto to jeden z naszych priorytetów. Niezwykle ważna jest dla nas ochrona środowiska, dlatego wspieramy działania promujące dobre, ekologiczne nawyki. Od czterech lat prowadzimy też kampanię „Dzielnica Wisła”, która ma zachęcić mieszkańców do niepozostawiania po sobie butelek, opakowań czy niedopałków, a także wzbudzić poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń. Warszawiacy chcą angażować się w życie stolicy i troszczyć się o przyrodę, a miasto wspiera te inicjatywy – mówi Marcin Wojdat, sekretarz m.st. Warszawy.

Celem tegorocznej edycji Sprzątanie świata – Polska jest promocja segregacji odpadów w polskich gminach. Recykling jest jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają wszystkie państwa Unii Europejskiej. Wtórne wykorzystanie odpadów pozwala oszczędzić naturalne surowce dla następnych pokoleń.

Cieszę się, że przez 25 lat ponad 20 milionów Polaków – wspaniałych wolontariuszy – zaangażowało się w akcję i razem działamy dla natury. Chciałabym też, aby każdy z nas pokochał swój najmniejszy kawałek Ziemi, tak po prostu, na co dzień – mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka akcji w Polsce i założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Organizatorem jubileuszowej 25. akcji Sprzątanie świata – Polska jest Fundacja Nasza Ziemia przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy wraz z Dzielnicą Wisła, Zarządem Zieleni i Ambasadą Australii. We wspólnym zbieraniu odpadów udział biorą wolontariusze firm, ambasadorzy i przedstawiciele 21 krajów – Australii, Danii, Filipin, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indonezji, Irlandii, Kanady, Litwy, Norwegii, Nowej Zelandii, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii Turcji, USA i Wielkiej Brytanii.

Kampania Dzielnica Wisła z hasłem „To się nosi nad Wisłą” tworzy warszawską modę na noszenie śmieci do kosza oraz drewna na ognisko – a nie drzewa.  Przez ostatnie trzy miesiące edukatorzy rozdawali nad Wisłą worki na śmieci oraz ekopopielniczki. Mieszkańcy chętnie brali też udział w cyklu darmowych warsztatów z upcyklingu.  W trosce o porządek nadwiślańskich bulwarów i plaż działa codziennie służba brzegowa warszawskiego Zarządu Zieleni. Pracują od nocy do rana, a w weekendy do utrzymania czystości i opróżniania koszy zaangażowane jest nawet sześćdziesiąt osób. W ramach promocji odnawiania surowców, nad Wisłą postawiono także 100 beczek do segregacji szkła oraz maszyny revendingowe, służące do wymiany odpadów na wodę do picia.

Pokaż inne artykuły