Jesienne warsztaty w Ogrodach do zabawy

Share

W sobotę, 15 września rozpocznie się cykl bezpłatnych warsztatów Instrukcja Obsługi Przyrody. Podczas animacji w Ogrodach do zabawy mieszkańcy poznają sekrety kwiatów, ziół oraz nauczą się budować huśtawki i karmniki.

Latem w Warszawie wybudowaliśmy pięć wyjątkowych miejsc do rekreacji i zabawy dla dzieci. To place, w których cała aranżacja składa się z naturalnych materiałów przyjaznych środowisku, np. gałęzie, wiklina czy kora. W tworzenie tych ekologicznych ogrodów włączyli się sami mieszkańcy. Zarówno rodziny z dziećmi, młodzież, jak i seniorzy wskazywali lokalizacje, projektowali przestrzeń i przy wsparciu artystów razem ją budowali. To wspaniałe, że zielone skwery w stolicy cieszą się popularnością także jesienią. Podczas warsztatów w Ogrodach do zabawy dzieci poznają ciekawostki o przyrodzie, a jednocześnie korzystają z ruchu i promieni słońca – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Pierwsze edukacyjne zajęcia odbędą się 15 września, o godz. 12.00, na Kalinowej Łące, przy ul. Dygata 3 na Żoliborzu. Najmłodsi mieszkańcy dowiedzą się, jak skonstruować ekohuśtawkę do bujania się na drzewie oraz będą tworzyli wielką pajęczynę do zabawy. W trakcie animacji fani zajęć plastycznych nauczą się grać na instrumentach z roślin, pleść wianki i budować karmniki dla ptaków. Będą także zabawy w podchody i minizawody w kapsle.

Oprócz tego organizatorzy zaplanowali m.in. warsztaty tworzenia obrazów z muszelek, szyszek i kamyków, wicie łapaczy snów oraz konstruowanie zegara słonecznego.

Kolejne cztery ogrody wypełnione zostaną atrakcjami w następne soboty, w godz. 12.00-14.30:

  • 22.09.2018 r. – Wilcza Górka, ul. Polnej Róży i Wilczy Dół, Ursynów;
  • 29.09.2018 r. – Pagórka, ul. Kępna 2b, Praga-Północ;
  • 6.10.2018 r. – U Rydza, ul. Nullo, park Rydza-Śmigłego, Śródmieście;
  • 13.10.2018 r. – Jeżogród, ul. Jugosłowiańska 17, Praga-Południe.

Szczegółowy opis i plan warsztatów znajduje się na dedykowanej stronie i w załączniku. Na niektóre warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Miejsce można zarezerwować  tutaj.

Projekt Ogrody do zabawy realizowany jest przez Fundację „Na miejscu” na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Zielone skwery animacji funkcjonują w sezonie letnio-jesiennym 2018 r. Program rozpoczął się konkursem, potem w czerwcu przeprowadzone zostały konsultacyjne spotkania. Mieszkańcy tworzyli koncepcję ogrodów, a od lipca całe rodziny wraz z artystami budowali szałasy, gniazda sensoryczne oraz tory przeszkód. W ogrodach pojawiły się także ziołowe grządki i różnorodne sadzonki. Więcej informacji na temat pilotażowego projektu można znaleźć na stronie internetowej, a także pod adresem zzw.waw.pl.

Pokaż inne artykuły