Przyjdź na piknik „Europa zmienia metropolię warszawską”

W najbliższy weekend, 8 i 9 września, przy Multimedialnym Parku Fontann na warszawiaków czeka moc atrakcji na rodzinnym pikniku „Europa zmienia metropolię warszawską”. Zabawie będą towarzyszyły ciekawostki na temat Unii Europejskiej. Nie zabraknie licznych konkursów, konsultacji, a także pokazów dla dzieci i dorosłych.

 Na terenie Skweru 1. Dywizji Pancernej WP stanie blisko 40 namiotów, w których od godziny 10.00 prowadzone będą warsztaty, konkursy i zabawy związane z funduszami europejskimi. Z myślą o najmłodszych gościach imprezy organizatorzy przygotowali specjalną strefę animacji. W programie znajdziemy m.in. budowanie własnej makiety staromiejskiej kamienicy, warsztaty z alfabetu Morse’a a także zabawę w Małych Einsteinów, czyli eksperymenty z fizyki i chemii. Fani aktywności na świeżym powietrzu spróbują swoich sił w konkurencjach sportowych i nauce tańca. Uczestnicy mogą również skorzystać z bezpłatnych usług informacyjnych oraz konsultacji świadczonych przez pracowników Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa. Wydarzenie jest doskonałą okazją do zobaczenia, jak na przestrzeni kilku lat rozwinęła się metropolia warszawska, dzięki dotacjom płynącym z Unii. Zabawa będzie trwała dwa dni, w sobotę i niedzielę, do godziny 18.00.

W tegorocznej edycji pikniku udział weźmie kilkudziesięciu partnerów, m.in. Muzeum Warszawy, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Teatr Dramatyczny, Teatr Powszechny, Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA, Mazowiecki Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Lasy Miejskie – Warszawa, a także Centrum Nauki Kopernik. Atrakcje przygotuje również kilka gmin aglomeracji warszawskiej oraz kilkanaście instytucji, oferujących zniżki dla posiadaczy Karty warszawiaka.

Tuż obok centrum wydarzenia, w Parku Fontann odbędzie się Eko-piknik, na którym warszawiacy mogą wziąć udział w warsztatach recyklingowych i żywieniowych. W tej strefie będą prowadzone również pokazy renowacji mebli oraz spotkania z blogerami specjalizującymi się w upcyklingu.

Organizatorem plenerowej imprezy „Europa zmienia metropolię warszawską” jest Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i prowadzony przez Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Urzędu m.st. Warszawy. Program wydarzenia dostępny jest tutaj. Szczegółowej informacje są publikowane na stronie Punktu Informacji Europejskiej i Facebooku.

Dziś Warszawa to europejska metropolia, napędzana przedsiębiorczością, aktywnością i zaangażowaniem mieszkańców. Wielokierunkowy rozwój naszej stolicy sprawia, że już dziś jest to miasto otwarte, przyjazne, funkcjonalne i nowoczesne, ukierunkowane na innowacyjne rozwiązania, zgodne z potrzebami społecznymi i poszanowaniem zrównoważonego środowiska. Zmiany te nie byłyby jednak możliwe bez wsparcia funduszy europejskich. Do tej pory stolica pozyskała z budżetu UE ponad 17,6 mld zł, co w przeliczeniu daje aż  10 tys. zł na jednego mieszkańca. Warszawiacy bezpośrednio odczuwają korzyści z realizacji projektów – to dzięki nim możemy m.in. komfortowo podróżować pomiędzy miejscowościami metropolii, w Warszawie poruszać się metrem, bawić się i uczyć w Centrum Nauki Kopernik, odwiedzać zmodernizowane warszawskie teatry, a także korzystać z nowoczesnej opieki medycznej w stołecznych szpitalach. Dzięki środkom unijnym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) zbudowane zostały nowe bulwary wiślane oraz przyciągający publiczność Multimedialny Park Fontann. Pieniądze przeznaczyliśmy także na otwarcie Centrum Przedsiębiorczości Smolna i Centrum Kreatywności Targowa

Wszystkie projekty modernizacji Warszawy łącznie warte są 32,2 miliardy złotych. Najpopularniejszą inwestycją, wspieraną ze środków unijnego Funduszu Spójności jest budowa II linii metra. Oprócz niej, dofinansowane są rozbudowy sieci tras tramwajowych, ekologiczne autobusy, kolej miejska oraz ważne trasy drogowe. Warszawa kładzie też nacisk na utrzymanie na prawnym brzegu Wisły naturalnych ekosystemów i poprawę jakości zieleni miejskiej z uwzględnieniem lasów i parków. Jednym z ostatnio realizowanych programów jest rozwój Parku Pole Mokotowskie, Parku Żeromskiego oraz Parku Ogrody Kosmosu, na który pozyskaliśmy 15 882 811,73 zł z Funduszy UE.

Pokaż inne artykuły