„Dziki Brzeg” – wystawa na Bulwarze gen. George’a Smitha Pattona

„Dziki Brzeg” to propozycja dla wszystkich zainteresowanych zwyczajami zwierząt żyjących w Warszawie. Wystawa przedstawia gatunki znane i często spotykane w stolicy – bobry, dziki, mewy i rybitwy oraz te mniej kojarzone z terenami miejskimi, jak na przykład bieliki, sumy, łososie, trocie oraz małże. Zwłaszcza te ostatnie są sporą niespodzianką, miejscem ich występowania jest Gruba Kaśka, a misją monitorowanie stanu wody w stołecznych wodociągach. Wystawa prezentuje zwyczaje i ciekawostki z życia gatunków dzikich i wolnożyjących, a także przykłady celowego wykorzystania dobroczynnej działalności zwierząt hodowlanych. Są sprowadzane na dany teren z misją monitorowania stanu środowiska (wspomniane już małże), czy wzbogacania ekosystemu (kozy i owce z wyspy w okolicach Golędzinowa, dzięki którym w tym miejscu będą mogły osiedlać się ptaki).

Celem wystawy jest zapoznanie warszawiaków ze stołeczną fauną oraz zwrócenie uwagi na obszary jej występowania. Ekspozycja opracowana została w ciekawy i przystępny sposób tak, aby skorzystać z niej mogły także dzieci. Zachęca do podejmowania samodzielnych wycieczek na dziki brzeg Wisły, poznawania starorzeczy, lasów łęgowych czy nabrzeży.

Na wyprawę po dzikiej Wiśle można wybrać się zgodnie z prezentowaną na wystawie mapą terenów występowania danego gatunku zwierząt. Podczas takiej wycieczki najlepiej mieć ze sobą lornetkę, aparat fotograficzny, długie spodnie i zakryte buty, gdyż teren może okazać się grząski i podmokły. Ważny jest szacunek dla przyrody, która rządzi się własnymi, ściśle określonymi prawami. Podczas przemierzania dzikich terenów należy zachować czujność i spokój, gdyż człowiek jest tam tylko gościem.

Autorem ilustracji jest Wojciech Pawliński.

Wystawa zlokalizowana jest na Bulwarze gen. George’a Smitha Pattona. Ekspozycję można oglądać do 31 sierpnia 2018 roku. 

Pokaż inne artykuły