Twórczy recykling – ekowarsztaty nad Wisłą

Bransoletki, samopodlewające się doniczki i pływające wodne ogrody – warszawiacy tworzą ekologiczne rzeczy do codziennego użytku… ze śmieci! W każdą niedzielę, w kubiku Dzielnicy Wisła, na bulwarze gen. Pattona artyści prowadzą bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych.

 W niedzielę, 5 sierpnia, wystartował cykl darmowych zajęć z upcyklingu. Podczas warsztatów mieszkańcy mieli szansę poznać tajniki konstruowania portfeli i saszetek z kartoników po sokach czy mleku. Z pustych, plastikowych butelek wycinali doniczki, które teraz posłużą im do sadzenia kwiatów i ziół.

– Rozpoczęliśmy akcję animacji w naszych nadwiślańskich pawilonach. Warsztaty prowadzone są jako część kampanii edukacyjnej Dzielnica Wisła – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy – Tegoroczne hasło  brzmi „To się nosi nad Wisłą”. Naszymi działaniami przypominamy warszawiakom, jak ważna jest ochrona środowiska. Chcemy, aby wszyscy dbali wspólnie o to, by na brzegach Wisły nie były pozostawiane butelki czy inne odpady. Niektóre z nich przecież mogą mieć drugie życie. Właśnie dlatego, przez najbliższe pięć tygodni, w kubikach będą odbywały się darmowe warsztaty z recyklingu i upcyklingu – dodaje.

Biżuteria, portfele i doniczki

Warsztaty ECO FABLAB prowadzone są w formule kawiarenki naprawczej. Na miejscu, w pawilonie za Muzeum Sztuki Nowoczesnej, specjaliści pokazują jak zrobić bransoletki z makulatury czy eko-piórniki. W programie zajęć przewidziane jest przerabianie szklanych słoików na chińskie lampiony szczęścia oraz piękne wazony. Spotkania dedykowane są młodym fanom kreatywnej zabawy, a także i starszym amatorom warsztatów plastycznych.

– Ostatnim krzykiem mody były saszetki zrobione z kartoników po soku. Myślę, że bransoletki z makulatury staną się hitem tego lata: lekkie, piękne i ekologiczne – to się nosi nad Wisłą! – mówi Anna Brzezińska-Czerska z Biura Marketingu Miasta, koordynatorka projektu Dzielnica Wisła. – Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w naszych warsztatach w kubiku. Na zajęciach będzie można wyzwolić swoją duszę artysty a także porozmawiać z rękodzielnikami. Nie prowadzimy wcześniejszych zapisów. W wydarzeniu może uczestniczyć każdy, kto przechadza się w niedzielę po bulwarach – dodaje.

Wszystkie animacje są prowadzone od godz. 13.00 do 18.00. Projekt realizuje Fundacja alter eko we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy. Aktualny plan zajęć można znaleźć na stronie internetowej oraz fanpage’u Dzielnica Wisła. Relacja z ostatnich warsztatów jest dostępna tutaj.

Wyspy, ogrody i żyjąca maszyna

Długi weekend sierpnia będzie upływał pod znakiem recyklingu wody. Uczestnicy wraz ze specjalistami z Fundacji Transformacja zbudują „żyjącą maszynę” z baniaków po wodzie. Przez specjalnie połączone zbiorniki popłynie woda, która będzie stale krążyć dzięki sile grawitacji. W konstrukcji pojawią się piękne rośliny oraz mikroorganizmy, które oczyszczają wodę. Sześciogodzinne warsztaty mają zwrócić uwagę na problem zmniejszającej się ilości wody pitnej na świecie.

We wrześniu podczas recyklingowych spotkań stworzone zostaną pływające ogrody. Techniki ich budowy są znane jeszcze z czasów starożytnych. W krainie Azteków nazywano je 'chinampas’. Naturalnie poprawiają jakość wody, wspierają lokalne bogactwo flory i wpływają na polepszenie mikroklimatu w mieście. W pierwszej kolejności goście warsztatów zbudują podstawowe elementy wyspy hydroponicznej. Konstrukcja unosząca się na wodzie zostanie wzbogacona też o żywy ekosystem. W kolejną niedzielę, uczestników czeka lekcja sadzenia roślin bez użycia gleby. Pływające ogrody „karmione” będą pożywką z rozpuszczonych soli mineralnych nawozów. W warsztatach mogą brać bezpłatnie udział wszyscy, bez względu na wiek. Szczegółowy plan zajęć dostępny jest w kalendarium i w załączniku.

Dzielnica Wisła stała się nieoficjalną dziewiętnastą dzielnicą Warszawy. Pod jej szyldem prowadzone są nie tylko kampanie edukacyjno-informacyjne, lecz także inne działania animujące przestrzeń. Są to m.in. wydarzenia sportowe i kulturalne. Celem jej powstania była zmiana nastawienia do nadrzecznych terenów, jako przestrzeni wspólnej i otwartej na mieszkańców.

Pokaż inne artykuły