Letnia kąpiel warszawskich rzeźb

Trwa czyszczenie 85 posągów w stołecznych parkach. Warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni usuwają zanieczyszczenia za pomocą gorącej wody i pędzli. Już niedługo m.in. w Ogrodzie Saskim, parkach Ujazdowskim, Skaryszewskim i Praskim będzie można podziwiać odświeżone rzeźby.

 Rzeźby w warszawskich parkach myje się dwa razy w roku. Oprócz monumentów, konserwacji poddawane są również mniejsze elementy architektury takie jak zegary słoneczne, poidełka dla ptaków czy kamienne ławy. Dzięki tym systematycznym zabiegom reprezentacyjne miejsca Warszawy stale mogą cieszyć oko jej mieszkańców i turystów.

Wbrew pozorom proste mycie rzeźb to proces wieloetapowy– mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Na początku konserwatorzy usuwają pierwsze luźne warstwy za pomocą szczoteczek. Następnie, dzięki użyciu gorącej wody i delikatnych detergentów, monumenty odzyskują swój pierwotny wygląd.  Ostatnim, ważnym etapem jest konserwacja i zabezpieczenie rzeźb powłoką, która będzie chroniła przed ewentualnymi malunkami graffiti – dodaje.

 Gorącą kąpiel będą miały zapewnione rzeźby mokotowskich „Trębaczy”, ujazdowski mostek czy praski „Nosorożec”. Fachowcy usuną z monumentów ptasie odchody i porastające glony. Konserwatorzy muszą zachować szczególną ostrożność, żeby nie uszkodzić dzieł szorstkimi narzędziami. Dodatkowo wszystkie elementy zostaną poddane dezynfekcji.

 W najbliższym czasie monumenty będą czyszczone w parkach T. Mazowieckiego, G. Orlicza-Dreszera, Praskim, Skaryszewskim, R. Traugutta, Ujazdowskim, a także na Polu Mokotowskim i w Ogrodzie Saskim. Mycie przejdą również rzeźby na skwerach Z. Kuźmirskiego-Pacaka, L. Strehela, B. Wodikoczko oraz na bulwarach Z. Religi i G. Pattona.

Intensywne prace rozpoczęły się w na początku czerwca. Miasto wyda na odnowę plenerowych dzieł ok. 104 000 zł. Czyszczenie terenów zielonych planowane jest do 11 lipca 2018r. Zabiegi będą się kończyły analizą i wnioskami do dalszego postępowania. Jeśli warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni zauważą konieczność ponownego mycia, rzeźby będą przechodziły kąpiel jesienią.

Pokaż inne artykuły