Wiślany plac zabaw zaprasza

Praska Poniatówka wzbogaciła się o wyjątkową atrakcję dla najmłodszych. We wschodniej części plaży powstał szczególny, bo inspirowany Wisłą plac zabaw. Jego naturalistyczny charakter podkreślają zastosowane materiały, a także wszechobecna wiklina. Od dziś plac dostępny jest dla warszawiaków.

– Dotychczasowe, skromne urządzenia zabawowe wpisaliśmy do projektu, który podkreślić miał związek Warszawy z Wisłą. Chcieliśmy w przystępny, nieco bajkowy sposób przybliżyć rzekę i jej naturę młodym warszawiakom. W ten sposób powstał plac na którym najmłodsi mogą się nie tylko bawić, ale także czegoś nauczyć – podkreśla Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

– Wierzę, że młodzi mieszkańcy stolicy, zachwycą się wyjątkowością Wisły, której charakter został oddany na tym placu. Różnorodność, ale też pewna zagadkowość tej przestrzeni jest jej niewątpliwy atutem. Jestem przekonana, że wszystkie dzieci odnajdą tu atrakcje dla siebie, dokładnie tak jak robią to dorośli w całej przestrzeni Dzielnicy Wisła – mówi Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

Odwiedzając nowy plac zabaw na Poniatówce wyraźnie widać główny ciąg komunikacyjny w formie drewnianego podestu. W ten sposób odzwierciedlony został nurt Wisły, który meandrując, symbolicznie przedstawia przebieg rzeki – wraz z jej starorzeczami i portami (podestami) – zmienia również swoją wysokość – od 0 do 60 cm.

– Wisła jest dla wielu prawdziwą inspiracją. Nie inaczej było w tym wypadku. Królowa polskich rzek, tak zmienna, czasem kapryśna i nieprzewidywalna, pozwoliła nam przygotować niezwykle zróżnicowany plac. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów dodatkowo podkreślone bogactwo naturalne rzeki i jej nabrzeży – zauważa Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, jednostki, która dba o warszawskie plaże.

Las łęgowy został na placu przedstawiony w formie drewnianych pali. Obok niego znajdziemy piaskownicę w formie ławicy, a dalej kępy tworzone przez wiklinowe zarośla. Niewielka ścianka edukacyjna przybliża najmłodszym zagadnienia związane z przyrodą, żeglugą i plażowaniem. Dzieci mają do swojej dyspozycji również „bazy” z szałasami i flagami oraz tunel do tajemniczego ogrodu. Pojawił tor wodny z różnego rodzaju komponentami do zabawy – znajdziemy tu koła młyńskie, tamy, kaskady.

Między małą zjeżdżalnią, a piaskownicą znalazła się strefa dla maluchów. Na naturalnie wygrodzonym terenie użytkowników cieszą zabawki wodne i piaskowe oraz ściany z różnego rodzaju tablicami interaktywnymi. Są tam również szałasy z suchej wikliny.

Na zmodernizowanym placu nie zabrakło huśtawek, a także mini parku linowego. Całość uzupełniają dekorację z wierzby (żywej i suchej) i płaskorzeźby. Wszystko utrzymane jest w naturalnej kolorystyce zastosowanych materiałów – drewno, piasek, zieleń roślin, głazy, beżowe liny.

Plac jest dostępny dla dzieci z niepełnosprawnościami, a projekt przygotowała Pracownia K. Wykonawcą robót, na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy był Ziel-Bud oraz Braty i Kompany.

Warszawa i jej mieszkańcy kochają Wisłę. Należy jednak przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno, bo do 2006 roku nad rzeką nie działo się nic. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy obiecała przywrócić Wisłę stolicy i tak się stało. Dziś nad brzegami, królowej polskich rzek, w Dzielnicy Wisła, bije serce stolicy. To tam gromadzą się tysiące warszawiaków by korzystać z wielkomiejskich bulwarów, napawać się pięknem przyrody w trakcie wycieczki po rekreacyjnej ścieżce czy też odpocząć na jednej z plaż. Jedną z pierwszych, która powstała w stolicy, była właśnie Poniatówka.

Pokaż inne artykuły