Szachy zagościły na bulwarze Jana Karskiego

Kamienne szachownice, wypożyczalnia bierek oraz stolików, a przede wszystkim wyjątkowa atmosfera nadwiślańskiej promenady. Na bulwarze Jana Karskiego powstał tzw. zakątek szachowy. Swoje umiejętności będą tam mogli sprawdzić m.in. uczestnicy programu „Wars i Sawa grają w szachy”.

–  Jak powszechnie wiadomo Jan Karski był wielkim miłośnikiem królewskiej gry. Dlatego też właśnie na bulwarze jego imienia przygotowaliśmy dla warszawiaków niewielki szachowy zakątek. Celem naszego projektu jest zaproponowanie warszawiakom i gościom odwiedzającym stolicę, twórczej rozrywki na bulwarach, którą jest właśnie gra w szachy  – mówił Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Zakątek szachowy powstał w północnej części bulwaru Jana Karskiego, na palcu przed punktem informacji turystycznej. Tworzą go trzy kamienne stoliki szachowe – pole gry zostało wyryte w górnej części głazów – ale miejsc dla szachistów będzie znacznie więcej.

– We współpracy z Zarządem Zieleni i obsługującą punkt informacji turystycznej Green Caffè Nero przygotowaliśmy dla warszawiaków i gości odwiedzających bulwar ofertę wypożyczania szachów, ale też stolików, krzeseł i puf. Jednorazowo partię będzie mogło rozgrywać nawet dziesięć par – zapewniał Mirosław Sielatycki, zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. – Prowadzimy również rozmowy z Polskim Związkiem Szachowym. Chcemy organizować tutaj cykliczne turnieje, konkursy i zabawy szachowe. Wspierać będzie nas również Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego – dodał.

– Bardzo się cieszę, że miasto tak dba o pamięć wyjątkowego Polaka jakim był Jan Karski i mocno akcentuje związek bulwarów z ich patronem. Warto podkreślić, że szachy to gra wymagająca m.in. milczenia, trudnych decyzji i analitycznego myślenia. To wszystko doskonale pasuje do sylwetki i życiorysu Karskiego – mówiła Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Zestawy szachowe oraz meble będą udostępniane gościom Dzielnicy Wisła bezpłatnie w godzinach pracy informacji turystycznej, a więc od poniedziałku do czwartku w godz. 11.00-19.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 11.00-21.00. Wypożyczanie sprzętu będzie możliwe do 30 września.

– Celem projektu jest zaproponowanie warszawiakom i gościom odwiedzającym stolicę, twórczej rozrywki na bulwarach, którą jest gra w szachy. Wierzę, że nasza propozycja będzie atrakcyjna zarówno dla rodzin i seniorów, jak i dzieci i młodzieży. Doświadczenia innych miast w kraju i zagranicą pokazują, że gra w szachy nad rzeką jest popularna. Teraz Warszawa dołącza do tego grona – uzupełnił wiceprezydent Paszyński.

– Projektując bulwary myśleliśmy o różnych grupach użytkowników. Są tu miejsca zarówno do aktywnej rekreacji, jaki i leniwego wypoczynku. Wierzę, że szachy dobrze wpiszą się w nadwiślański krajobraz, a także będą elementem łączącym pokolenia – powiedział Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy

Młodzi szachiści uczą się gry w szkole

„Wars i Sawa grają w szachy” to autorski, warszawski program nauki gry w szachy dla uczniów szkół podstawowych. To największe edukacyjne przedsięwzięcie szachowe w kraju. Obecnie program realizowany jest w 133 szkołach podstawowych w stolicy, czyli niemal w 60% wszystkich miejskich podstawówek.

– Szachy są doskonałym narzędziem edukacyjnym, które rozwija różne umiejętności – podkreślił Krzysztof Góra, wiceprezes Polskiego Związku Szachowego ds. Sportu Powszechnego. – Wspólnie z Warszawą prowadzimy szereg działań. Jednym z największych, a także najbliższych, jest odbywający się w piątek turniej „Gramy dla Niepodległej”, który będzie również finałem ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

Projekt „Wars i Sawa grają w szachy” obejmuje jedną godzinę nauki gry w szachy tygodniowo, w dwuletnim cyklu. Zajęcia prowadzone są przez odpowiednio przeszkolonego nauczyciela, a cały program skierowany jest do najmłodszych uczniów, tj. klas I-III.

Zgodnie z założeniami program ma pobudzać dzieci do rozwoju wrodzonych umiejętności i logicznego myślenia, ale także moa stanowić element terapii dla dzieci z różnymi dysfunkcjami. Podobne zdanie na temat gry w szachy wyraził Parlament Europejski, który w 2012 r. zarekomendował krajom członkowskim wdrażanie szachów do systemów oświaty.  Dzięki temu – bez względu na wiek dziecka – może poprawić się ich koncentracja, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a przede wszystkim rozwinąć zmysł twórczy, intuicja, pamięć oraz umiejętność analitycznego myślenia i podejmowania decyzji.

Według danych na rok szkolny 2017/2018 programem „Wars i Sawa grają w szachy” obejmowanych jest rokrocznie ponad sześć tysięcy uczniów warszawskich podstawówek.

W trakcie realizacji programu nauczyciele uczestniczą w uzupełniających warsztatach szachowych, które podnoszą ich umiejętności szachowe, a także doskonalą warsztat metodyczny w zakresie nauczania gry w szachy dzieci. Rokrocznie, we współpracy z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, organizowana jest szachowa konferencja metodyczna dla nauczycieli. Ostatnia odbyła się w czwartek, 17 maja.

Projekt finansowany jest z budżetu m.st. Warszawy, przy współpracy z Polskim Związkiem Szachowym, który zapewnia wyposażenie szkół w podstawowy sprzęt szachowy.

Pokaż inne artykuły