Ogród do zabawy może pojawić się w Twojej okolicy

Jeszcze tego lata młodzi warszawiacy zyskają pięć nowych miejsc do twórczej i swobodnej zabawy w naturalnym otoczeniu. Ogrody do zabawy powstaną w miejscach wskazanych przez samych mieszkańców i będą aranżowane na podstawie koncepcji opracowanej przez nich we współpracy z artystami.

W tej chwili poszukujemy odpowiednich miejsc dla ogrodów do zabawy. Odbywa się to w nowej formule, gdyż nie wskazujemy odgórnie lokalizacji, tylko pytamy mieszkańców – przede wszystkim dzieci, ich rodziców i sąsiadów, gdzie chcieliby żeby ogrody powstały i w jaki sposób chcą je zaaranżować. Co ważne, nie mamy również gotowych projektów i skonkretyzowanej wizji tych miejsc. Każda z tych pięciu przestrzeni będzie wyjątkowa. Projekt każdego ogrodu będzie tworzony indywidualnie przez mieszkańców, których wesprą artyści zaangażowani w tę inicjatywę – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Ogromnym atutem tego projektu jest otwieranie miejsc i pokazanie mieszkańcom, że w naszym mieście jest bardzo dużo atrakcyjnych terenów zieleni, które często są nieodkryte.

Celem konkursu jest wyłonienie pięciu miejsc, gdzie dzieci będą mogły aktywnie spędzić czas i rozwijać swoją wyobraźnię w naturalnej przestrzeni. Ogrody do zabawy będą budowane na terenach zielonych wyłącznie z naturalnych materiałów: kamieni, szyszek, kory, pieńków, na podstawie koncepcji stworzonej przez mieszkańców we współpracy z zaangażowanymi w projekt artystami. Realizacja tych miejsc nastąpi w formie spotkań w plenerze i działań warsztatowych, dzięki czemu każdy projekt będzie autorski i niepowtarzalny.

Przy tworzeniu ogrodów do zabawy z mieszkańcami będzie współpracowała grupa artystów, mianowicie: Jaśmina Wójcik – artystka, edukatorka, autorka działań społecznych wokół tematu miasta, Robert Czajka – artysta, konstruktor, autor zabawek dla dzieci i scenografii teatralnej oraz Marta Trakul-Masłowska i Magdalena Kubecka związane z inicjatywą Jak działa miasto i Fundacją „Na miejscu”, placemakerki, badaczki przestrzeni publicznej.

Zależy nam na wykorzystaniu lokalnych przestrzeni, jak podwórka, skwery, ale i nieużytki, które chcemy pobudzić do życia. Będziemy dążyć do takiej aranżacji tych miejsc, która pozwoli wykorzystać ich naturalne walory. Chcemy stworzyć otoczenie zbudowane z naturalnych elementów, które nie będzie przypominało klasycznych placów zabaw. Celem tej inicjatywy jest pobudzanie wyobraźni naszych najmłodszych mieszkańców i zaznajomienie ich z tajnikami funkcjonowania przyrody – mówi Aleksandra Gajewska radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy i dodaje – Jest to projekt pilotażowy, w tym sezonie powstanie pięć takich miejsc, ale w zależności od tego jak duże będzie zainteresowanie mieszkańców tym projektem, będziemy zastanawiali się nad kontynuacją tego przedsięwzięcia w przyszłym roku.

Mieszkańcy już mogą zgłaszać lokalizacje za pomocą elektronicznego formularza. Propozycje przestrzeni wraz ze zdjęciem można przesyłać do 8 czerwca. Po zamknięciu zgłoszeń, w następnym etapie wszystkie wskazane przez mieszkańców miejsca będą weryfikowane pod kątem możliwości realizacji projektu na danym terenie. Rozstrzygnięcie konkursu i wybór pięciu zwycięskich lokalizacji nastąpi 14 czerwca br. W przypadku niewystarczającej liczby zgłoszeń spełniających wymogi organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wskazania lokalizacji działań.

Do zgłoszeń zachęcamy wszystkich mieszkańców gotowych do udziału w spotkaniach i działaniach terenowych, chętnych zaangażować się w kreowanie i tworzenie terenów rekreacji w naszym mieście. Do projektu można zgłaszać tereny osiedlowe, podwórka, a także tereny zieleni czy miejskie nieużytki. Ogrody do zabawy mogą powstawać zarówno w centrum miasta, jak i w oddalonych od niego dzielnicach. Ważne, aby wybrana lokalizacja sprzyjała aktywnemu spędzaniu wolnego czasu, szczególnie rodzinom z dziećmi.

Ogrody będą funkcjonowały minimum przez sezon lato – jesień br., jako instalacje czasowe. Planowana jest również obecność animatorów, którzy będą zachęcać i angażować mieszkańców do zabawy w danej przestrzeni. Jesienią na terenie ogrodów będą podejmowane inicjatywy edukacyjne z udziałem przyrodników i entomologów.

Pokaż inne artykuły