Warszawiacy zasieją łąki kwietne

Ponad 10 tys. metrów kwadratowych łąk kwietnych zasieją tej wiosny wspólnie z mieszkańcami warszawscy ogrodnicy. Razem z warszawiakami poszukiwane będą również miejsca, w których warto zasiać kwiaty jednoroczne takie jak warszawianka, maki czy chabry.

 Warszawiacy, podobnie jak my, chcą, aby stolica była zielona. Świadczą o tym m.in. projekty składane do budżetu partycypacyjnego. Dotychczas zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt inicjatyw mieszkańców związanych z zakładaniem łąk kwietnych. Nie inaczej będzie w tym roku. Właśnie przystępujemy do ich wysiewu – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W naszej dzielnicy realizowanych jest wiele zielonych przedsięwzięć. Obok tych dużych, takich jak budowa parku Zachodniego czy „zielonej ściany” na ul. Wawelskiej, prowadzone są również te małe i lokalne. Między innymi wprowadzamy zieleń na osiedlowe podwórka, a teraz siejemy również kwietne łąki – mówi Katarzyna Łęgiewicz, burmistrz dzielnicy Ochota m.st. Warszawy

 Warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy będą zakładać łąki kwietne do połowy maja. Powstaną w kilku lokalizacjach m.in. na Ochocie przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., na Woli przy ulicach Okopowej i Wolskiej oraz… na bulwarach wiślanych – w pasach oddzielających bulwar Grzymały-Siedleckiego od jezdni Wisłostrady.

W każdej z lokalizacji przygotowany zostanie fragment pola do wysiania łąki przez warszawiaków. Na miejscu będą na nich czekać m.in. przygotowane woreczki z nasionami, ale także niespodzianki związane z ogrodnictwem. Łąki wysiewane będą w godz. 10.00-14.00 w poniższych terminach i lokalizacjach:

  • wtorek, 8 maja – Ochota – trawnik rozdzielający jezdnie ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., po południowej stronie ronda Zesłańców Syberyjskich;
  • środa, 9 maja – Ursynów – trawnik położony w południowo-wschodniej części skrzyżowania al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Beli Bartoka;
  • czwartek, 10 maja – Śródmieście – pasy zieleni oddzielające bulwar Grzymały-Siedleckiego od jezdni Wisłostrady;
  • piątek, 11 maja – Mokotów –  trawnik położony po zachodniej stronie ul. Jana III Sobieskiego, na odcinku od ul. L. Idzikowskiego do wysokości ul. W. Hańczy;
  • poniedziałek, 14 maja – Wola – trawnik położony po zachodniej stronie ul. Okopowej, przy murze Cmentarza Żydowskiego, na odcinku od CH Klif do ul. Anielewicza;
  • wtorek, 15 maja – Bielany – trawnik rozdzielający jezdnie ul. Kasprowicza, przed rondem Hutników Warszawskich (w pobliżu stacji metra Wawrzyszew); trawnik po południowo-wschodniej stronie ul. Wrzeciono, na wysokości ul. J. Sawy Calińskiego; trawnik po północnej stronie ul. Królowej Jadwigi, na wysokości ul. Radeckiej oraz trawnik po północno-zachodniej stronie skrzyżowania ul. Wazów i Anny Jagiellonki.

Kwietna łąka powstanie również przy ul. Wolskiej – w pasie środkowym – wzdłuż torów tramwajowych przed ulicą Elekcyjną.

To jednak nie jedyny sposób zakładania nowych łąk kwietnych w Warszawie

Wspieramy rozwój bioróżnorodności w Warszawie i dlatego nowe łąki powstaną także poprzez ograniczenie częstotliwości koszenia. W tym roku przeprowadzimy pilotaż tego projektu w kilku lokalizacjach. Zobaczymy jak odbiorą ten pomysł warszawiacy – zapowiada Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Natura zawsze dokonuje lepszych wyborów niż człowiek, dlatego na naturalnych łąkach kwietnych znajdziemy najbardziej odporne na warunki miejskie rośliny, a same łąki będą bardziej witalne – dodaje.

Koszenie traw zostanie w tym roku ograniczone na powierzchni ok. 50 ha w obszarze zieleni przyulicznej (m in. przy ulicach: Przyczółkowej, Modlińskiej. Al. Jerozolimskich, Potockiej, Wisłostradzie, Wybrzeżu Gdyńskim, Radiowej) oraz w wybranych lokalizacjach w parkach miejskich (np. na Polu Mokotowskim czy w Parku Skaryszewskim oraz na stokach Cytadeli).

Warszawscy ogrodnicy zachęcają mieszkańców również do przekazywania informacji na temat zaniedbanych przestrzeni, np. w sąsiedztwie murków oporowych, a także pustych mis drzew czy też „wydepczysk”.

Zbieramy te informacje, by jeszcze pod koniec maja ruszyć z akcją wysiewu kwiatów jednorocznych. Do tej akcji również zaprosimy mieszkańców, a tam gdzie to konieczne przygotujemy odpowiednie narzędzia czy nawieziemy bardziej urodzajną ziemię – zapewnia dyrektor Piwowarski.

Warszawiacy mogą zgłaszać swoje propozycje miejsc do ukwiecenia za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115, a także profilu Zarządu Zieleni na Facebooku: ZielenWarszawska. To właśnie tam oraz na stronie www.zzw.waw.pl wkrótce pojawią się szczegóły związane z realizacją akcji.

Pokaż inne artykuły