Zieleń gotowa na zimę

Warszawskie rośliny będą dobrze zabezpieczone przed negatywnymi skutkami nadchodzącej zimy. Tam, gdzie jest to wskazane, drzewa oraz krzewy chronione będą, przypominającymi skrzynie, drewnianymi konstrukcjami oraz specjalnymi foliami i matami. Niektóre zawinięte zostaną w kokony. Estetyzacji przestrzeni przysłuży się również, mający także działanie przeciwmrozowe oraz zapobiegające zachwaszczeniu, stroisz.

Dziś na nasze zlecenie rozpoczęto rozstawianie 51 drewnianych skrzyń chroniących drzewa rosnące w chodnikach, których misy zostały wypełnione wodoprzepuszczalną nawierzchnią mineralno-żywiczną. Pięć z nich stanie na placu Wilsona, jedna w Alejach Jerozolimskich przy Novotelu, a 45 tu na pl. Konstytucji – tłumaczy Krzysztof Górnicki, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i dodaje –  Są to wodoodporne konstrukcje, które pozwalają ochronić misy drzew przed zanieczyszczeniami związanymi z usuwaniem śniegu z chodników. Uniemożliwiają także składowanie pod drzewami odgarniętego śniegu.

Boki takiej ochronnej konstrukcji mają długość ok. 2 m. Po zamontowaniu tworzą ścięty ostrosłup o wysokość 70 cm.

Lada chwila, najbardziej narażone na działania służb odśnieżających miasto, rośliny otrzymają zabezpieczenie w postaci słomiano-foliowych mat. Te szczelne osłony pozwolą m.in. uniknąć ujemnych efektów stosowania roztworu solnego, który używany jest na głównych ulicach Warszawy w celu uzyskania ich przejezdności. Zabezpieczenia te ograniczą rozpuszczanie błota śniegowego zmieszanego z chlorkiem sodu w bezpośrednim sąsiedztwie roślin,  zmianę pH gleby oraz suszę fizjologiczną roślin. Pojawią się m.in. przy ulicach takich jak Al. Ujazdowskie i al. Wilanowska, św. Boboli, Racławicka, Grójecka czy al. Krakowska.

Na początek zamontujemy 14 km tego rodzaju zabezpieczeń. Planujemy jednak dołożyć jeszcze kolejne 7-9 km. Trwa właśnie przetarg mający wyłonić wykonawcę dodatkowych prac. Po raz pierwszy na warszawskich ulicach pojawi się nowy rodzaj mat – z folii PE – które będą zamontowane m.in. na Wisłostradzie – uzupełnia wicedyrektor Górnicki.

Przed końcem listopada drzewa znajdujące się w Al. Ujazdowskich będą owinięte w tzw. kokony na koronach w celu zabezpieczenia części nadziemnych przed aerozolem solnym.

Cebule na kwietnikach, których jest blisko 2 mln, przykrywane będą warstwą torfu i stroiszem, czyli  gałązkami drzew iglastych, najczęściej świerkowych lub jodłowych. Przepuszczając powietrze jednocześnie chronią przed przemrożeniem i wyjadaniem przez ptaki. Gałązkami przykryte zostaną też donice – głównie ze względów estetycznych. Jeżeli zima będzie ciepła stroisz zapobiegnie wyrastaniu chwastów. Stroisz stosowany jest w Warszawie głównie wokół krzewów róż – układa się go w formie namiotu. Niskie rośliny okrywa się na zimę stroiszem, rozkładając płasko gałęzie iglaków. W ten sposób chroniona jest powierzchnia ok. 1800 m2 kwietników i 1600 donic. Podobne zabezpieczenia stosowane są również na kwietnych rabatach w parkach i na skwerach. Dotyczy to około 4940 m2 różanki, 1620 m2 rabat cebulowych i 2890 m2 bylin. Dodatkowo róże w celu lepszego zabezpieczenia bryły korzeniowej wymagać będą okopczykowania krzewów.

Koszty planowanych prac wyniosą niespełna 400 tysięcy złotych.

Ponadto w czasie zimy prowadzony jest przegląd budek lęgowych rozwieszonych w parkach, którymi opiekuje się Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Łącznie konserwację przejdzie ponad 1100 domków dla przedstawicieli awifauny. Z budek zostaną usunięte stare i niezamieszkałe gniazda. Takie działania sprawią, że wiosną ptaki chętniej będą zasiedlać budki. Zwiększy to również higienę, gdyż podczas czyszczenia usuwane są również różnego rodzaju pasożyty.

 

Pokaż inne artykuły