Zapraszamy na warszawskie dożynki!

W Warszawie jest  już blisko 20 ogrodów społecznościowych! W najbliższą sobotę, 7 września, obchodzić będą swoje święto. Miejscy ogrodnicy zapraszają na Warszawskie Dożynki Ogrodów Społecznościowych, które odbędą się w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego (Aleje Ujazdowskie 4).

Pierwsze Warszawskie Dożynki Ogrodów Społecznościowych będą doskonałą okazją do tego by poznać nie tylko same ogrody, ale przede wszystkim ich twórców. Mamy nadzieję, że goście chętnie będą zagadywać do naszych miejskich ogrodniczek i ogrodników i dopytywać o to, jak się przyłączyć do społeczności tworzącej ogrody lub też jak założyć własny zieleniak – mówi Sławomir Sendzielski, koordynator ds. programów rozwoju ogrodnictwa społecznościowego w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy.

Święto miejskich ogrodników rozpocznie się od śniadania. Od godz. 11.00 ogrodniczki i ogrodnicy wspólnie przygotowywać będą zupę dożynkową, do której trafią warzywa i zioła z warszawskich ogródków. Bartosz Lisek, kucharz związany z Jazdowem, będzie również tworzył z uczestnikami inne wspaniałe dania z plonów.  

Po śniadaniu rozpoczną się dożynki otwarte dla wszystkich. Będzie to doskonała okazja do tego by poznać społecznościowe ogrody, a także dowiedzieć się, jak je tworzyć.

Pomoże w tym m.in. „Wycieczka po warszawskich ogrodach”, w postaci gry terenowej. Wspólnie z przewodnikiem będzie można poznać warszawskie ogrody społecznościowe, zlokalizować je na mapie, a pomoże w tym seria zadań i zagadek ukrytych w przestrzeni ogrodu botanicznego. Zabawa potrwa od godz. 13.00 do 15.00.

W tych samych godzinach odbywać się będą również warsztaty. Dowiedzieć się będzie można m.in. jakie kwiaty posadzić, aby było mnóstwo nektaru dla miejskich zapylaczy, czy jakie dzikie rośliny są jadalne. Obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie wydarzenia na portalu Facebook.

Po warsztatach i konkursach, około godz. 16.00, przyjdzie czas na gorącą zupę z plonów – poczęstunek dla wszystkich zwiedzających.

Dożynki zakończy koncert w szklarni tropikalnej. Na scenie pojawi się kapela Diabubu, grająca wiejską muzykę taneczną z pogranicza łowicko-rawskiego.

Organizatorem Warszawskich Dożynek Ogrodów Społecznościowych jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Pracownia Dóbr Wspólnych.

Warszawskie Ogrody Społecznościowe

W Warszawie działa już blisko 20 ogrodów społecznościowych. Tworzą je nieformalne grupy, ale także stowarzyszenia i instytucje. Podobnie jak różni są ich założyciele, tak odmienny może być ich charakter. Są wśród nich ogrody ozdobne, o funkcji rekreacyjnej, ale także warzywno-owocowe. Więcej informacji o miejskich ogrodach znajduje się na stronie www.bujnawarszawa.pl oraz w materiale „Ogrody społecznościowe, czyli zróbmy to razem!

 

Pokaż inne artykuły