Sędziowie byli zgodni. Poznaliśmy projektanta kolejnego odcinka bulwarów

Kolejny odcinek bulwarów – od Cypla Czerniakowskiego do pomnika Syrenki wraz ze skwerem Tadeusza Kahla – zaprojektuje warszawska pracownia WXCA Sp. z o.o. Dziś, 19 września, ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną tej części nabrzeża Wisły.

 Dbając o wyjątkowość tej przestrzeni, stajemy przed naprawdę dużym wyzwaniem. Dla mnie osobistym drogowskazem jest historyczna tablica, która wskazuje czas prac na bulwarze na lata 1938-194… ostatnią cyfrę zabrała wojna. Dziś jednak jesteśmy rozpędzeni, a prace na bulwarach dalej trwają. Mogę śmiało powiedzieć, że Warszawa ma z powrotem Wisłę, a Wisła Warszawę – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy i dodała – Dotychczas zrealizowane bulwary są naprawdę imponujące, a przede wszystkim niezwykle chętnie uczęszczane. Można powiedzieć, że jest tam jak w sobotę na sopockim molo. Mam nadzieję, że zwycięzca konkursu i projektant kolejnego odcinka nadwiślańskiej promenady powtórzy ten sukces.

 To był konkurs podwójnie podwójny. Po pierwsze miał dwa etap, a po drugie jego zwycięzca najpierw przedstawi nam projekt wykonawczy dla odcinka od pomnika Syrenki do mostu Poniatowskiego, a w kolejnym etapie koncepcję dla fragmentu od mostu do Portu Czerniakowskiego – uzupełnił Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i jako członek składu sędziowskiego dodał – Bardzo dziękuję wszystkim sędziom i Oddziałowi Warszawskiemu Stowarzyszenia Architektów Polskich za tak sprawny przebieg konkursu i doskonałą organizację. Mimo, że konkurs był naprawdę wielopłaszczyznowy wszystko zostało przeprowadzone niezwykle profesjonalnie.

 Przebieg obrad był długi, ale co do samego werdyktu byliśmy zgodni. Długie dyskusje były wynikiem złożoności konkursu. Bardzo się przy tym wspieraliśmy, a ocena tych prac jak myślę była dla wszystkich sędziów naprawdę ciekawa – mówiła Maria Saloni-Sadowska, sędzia referent ds. architektury, architekt i prezes Oddziału Warszawskiego SARP.

Dwuetapowy konkurs realizacyjny na projekt koncepcji urbanistyczno-architektonicznej II etapu nadwiślańskich bulwarów został ogłoszony 28 grudnia 2016 r. Od początku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem architektów, o czym może świadczyć liczba 79 złożonych wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie. Po weryfikacji poprawności zgłoszeń oraz po uzupełnieniu braków do pierwszego etapu konkursu zakwalifikowanych zostało 76 uczestników. Sąd konkursowy na posiedzeniu 31 maja 2017 r. zdecydował, że spośród 21 opracowań studialnych, które ostatecznie zostały złożone przez pracownie w pierwszym etapie konkursu, do jego drugiej części zostanie zakwalifikowanych pięć najlepszych. We wtorek, 19 września poznaliśmy zwycięzców.

I nagrodę (80 000 zł) otrzymał warszawska pracownia WXCA Sp. z o.o. (praca o numerze 011786). W zespole autorskim znaleźli się: Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Paweł Wolanin oraz Aleksandra Adamczyk. Architektem krajobrazu dla projektu jest Krzysztof Herman, a przy jego powstaniu współpracowali również Piotr Łosek, Michał Lipiec, Piotr Żółtowski oraz DotDesign.

Sąd docenił zwycięską pracę przede wszystkim za „miejski charakter zaprojektowanych przestrzeni umożliwiający zbliżenie miasta do rzeki w sposób godzący zabudowę ze zróżnicowanymi formami zieleni w obrębie terenu zagospodarowania”, a także „wprowadzenie czytelnego sferowania intensywności zagospodarowania pomiędzy miastem a rzeką” oraz „możliwość etapowania inwestycji”.

Wizualizacje zwycięskiego projektu bulwarów dostępne są tutaj.

PLANSZA_1

PLANSZA_2

PLANSZA_3

PLANSZA_4

PLANSZA_5

PLANSZA_6

Sąd konkursowy zdecydował o nieprzyznawaniu nagrody za drugie miejsce, natomiast przyznał dwie nagrody za miejsce III. III nagrodą (40 000 zł) ex æquo wywalczyły pracownia GRAPH 31 Małuj Joanna (praca o numerze 135531, w zespole autorskim: Joanna Małuj, Filip Kurasz oraz Jakub Figiel) oraz Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. (praca o numerze 220613, w zespole autorskim Florian Riegler, Roger Riewe przy współpracy z Mikołajem Szubert-Tecim, Pauliną Kostyrą-Dzierżęgą, Ignacym Hołowińskim, Martą Hirsz, Kubą Kopeckim, Heleną Szewiolą, Szymonem Zdziebko i Mateuszem Życińskim).

Przyznano również dwa wyróżnienia w formie nagród pieniężnych po 35 000 zł. Zdobyły je prace zespołu Zuzanny Szpocińskiej, Tomasza Marciniewicza, Jerzego Grochulskiego oraz Karoliny Kayzer (praca o numerze 746396), a także zespół w składzie Mateusz Piwowarski, Magdalena Błeszczyńska, Małgorzata Kasińska, Jarosław Ostrowski oraz Marta Wieczorek (współautorami pracy o numerze 330724 byli również Mateusz Rymar, Marcin Lubecki, Wojciech Radwański oraz Marlena Zadros).

Sąd konkursowy wręczył również dwa wyróżnienia honorowe dla dwóch prac, które nie zakwalifikowały się do II etapu konkursu. Trafiły one do Piotra Bujanowskiego (praca numer 273647, została wykonana we współpracy z Julianem Kleinrokiem, Małgorzatą Dębowską, Martyną Rowicką, Maciejem Koczocikiem, Krzysztofem Makowskim oraz Kariną Jędrak) i zespołu Tomasz Bierezowski, Tomasz Andrzej Burno, Jacek Damięcki, Mirosław Falkowski, PROINWESTYCJA Katarzyna Łowicka, Zygmunt Użdalewicz, Krzysztof Bochniak, Izabela Dymitryszyn (praca o numerze 771413).S

Szczegółowe wyniki rozstrzygnięcia i uzasadnienia werdyktu sądu konkursowego można znaleźć tutaj.

Prace oceniał jedenastoosobowy sąd konkursowy w składzie:

 1. Zbigniew Maćków (architekt, sędzia konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich) – przewodniczący;
 2. Tomasz Majda (architekt, Towarzystwo Urbanistów Polskich) – sędzia referent ds. urbanistyki;
 3. Maria Saloni-Sadowska (architekt, sędzia konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich) – sędzia referent ds. architektury;
 4. Łukasz Węcławski (architekt, Stowarzyszenie Architektów Polskich) – asystent sędziego referenta;
 5. Krzysztof Domaradzki  (architekt, Towarzystwo Urbanistów Polskich, sędzia konkursowy Stowarzyszenia Architektów Polskich);
 6. Michał Olszewski (zastępca prezydenta m.st. Warszawy);
 7. Marek Mikos (architekt, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy);
 8. Wojciech Wagner (zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy);
 9. Marek Piwowarski (dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Zagospodarowania Nabrzeży Wisły);
 10. Łukasz Puchalski (dyrektor Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawy);
 11. Grzegorz Gądek (prezes zarządu, fundacja Skwer Sportów Miejskich).

Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 80 tys. zł otrzyma także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji oraz prowadzenie nadzoru nad jego realizacją.

Od 19 do 22 września w godz. 10.00-18.00 w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (ul. Foksal 2) odbywać sie będzie wystawa pokonkursowa. Dyskusja pokonkursowa odbędzie się w tym samym miejscu w piątek, 22 września, o godz. 15.00.

Zakochaj się w bulwarach wiślanych!

Mieszkańcy Warszawy od połowy sierpnia mogą już korzystać z ponad dwukilometrowego odcinka nowych bulwarów nad Wisłą. Ta niezwykle różnorodna nadrzeczna promenada już stała się obowiązkowym punktem na mapie stołecznej przestrzeni rekreacyjnej, a przede wszystkim miejscem, gdzie bije serce stolicy.

 Do dyspozycji odwiedzających są tu m.in. falujące ławki, plaża, figury wiślanych ryb, plac zabaw z trampolinami, nowoczesne pergole, a także punkty gastronomiczne i informacji turystycznej. Na całej długości odcinka, od mostu Świętokrzyskiego do ul. Sanguszki, do dyspozycji jest również ścieżka rowerowa, dzięki czemu można zwiedzać bulwary nie tylko pieszo. Dla wygody mieszkańców zamontowano także stojaki na jednoślady. Zapraszamy do odwiedzenia Dzielnicy Wisła.

Pokaż inne artykuły