Pawilon jak kamień – szukamy wykonawcy

Trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę pawilonu wieńczącego realizację projektu Life+ „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Dolin Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej”. Wykonawcy zainteresowani postępowaniem mogą składać swoje oferty do 15 września.

Budynek powstanie na Golędzinowie, w przestrzeni między Wisłą a ulicą Wybrzeże Puckie, niedaleko mostu Gdańskiego. Ma pełnić funkcję ośrodka edukacyjnego z salą wystawienniczo-wykładową. Na przestrzeni około 220 m2 będą odbywać się wykłady, warsztaty i wystawy przyrodnicze przybliżające warszawiakom wiedzę na temat ekosystemu Wisły.

Obiekt zaprojektowany został przez architektów z krakowskiej pracowni eM4. Inspirację dla projektu stanowiły liczne na tym terenie głazy narzutowe, dlatego też dwukondygnacyjny budynek ma przypominać wydrążony kamień polodowcowy. Front pawilonu zostanie w pełni przeszklony. Pozwoli to na podziwianie przez jego użytkowników okolicznej przyrody bez względu na pogodę. Przy pawilonie pojawi się też polana rekreacyjna przeznaczona m.in. do prowadzenia zajęć w terenie.

Betonowa część pawilonu z czasem powinna pokryć się mchem i zlewając się z otoczeniem stanowić z nim jedność. Przyszłemu obiektowi nie zagrożą wezbrania Wisły, choć jest bardzo blisko. Pawilon będzie wzniesiony w części niezalewowej, na wysokości korony wału przeciwpowodziowego.

Pawilon, który powstanie na Golędzinowie będzie nowoczesnym ośrodkiem edukacji ekologicznej, zapleczem dla nauczycieli, którzy będą mogli prowadzić tu zajęcia poświęcone przyrodzie.

Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty do piątku, 15 września. Z uwagi na skomplikowaną technikę realizacji budowli przy ocenie ofert pod uwagę w 60% będzie brana cena, a w 40% doświadczenie personelu. Szczegółowe informacje o przetargu dostępne są tutaj.

Realizacja projektu Life+ „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Dolin Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej”, w ramach, którego zostanie zbudowany pawilon, obejmowała także stworzenie dwóch wysp pływających na podstawie stalowych konstrukcji, trzy barki na Wiśle jako siedliska lęgowe dla ptaków, wyspę na wysokości Golędzinowa (wcześniej było to połączone z lądem zaniedbane odsypisko), ławice piaszczyste poniżej Golędzinowa, ścieżkę spacerową od plaży Żoliborz do mostu Grota, cztery parkingi czy nawet oznakowanie szlaków przyrodniczych.

Stworzona została też aplikacja na smartfony i tablety – umożliwiająca identyfikację 30 gatunków nadwiślańskich ptaków pn. PtakiWisłyWarszawskiej (sklep Google).

 Wizualizacje pawilonu dostępne są tutaj.

 

Pokaż inne artykuły