Zielona ofensywa na arteriach Warszawy

Zielona ofensywa wkracza na arterie Ochoty, Śródmieścia, Ursusa, Włoch i Woli. Przed projektantami duże wyzwanie, gdyż tym razem ich zadaniem będzie przygotowanie aranżacji zieleni m.in. wzdłuż Alei Jerozolimskich, Grójeckiej czy Marszałkowskiej. To już trzecia część projektu #ZieloneUlice Warszawy.

 Nie zwalniamy w realizacji naszych zamierzeń związanych z zazielenianiem stołecznych ulic. Dziś ogłaszamy przetarg na kolejnych 14 dużych ciągów komunikacyjnych. Wśród nich tych największych i najbardziej reprezentacyjnych – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Zmiany, które powinni zaproponować projektanci nie mogą być jedynie zwykłą „kosmetyką”. Mamy nadzieję, że architekci wykażą się swoją innowacyjnością i twórczo połączą istotne funkcje komunikacyjne tych arterii z harmonizującą i tonującą rolą zieleni.

Projekt #ZieloneUlice Warszawy wkracza w decydującą fazę. Do już trwających przetargów na zaprojektowanie aranżacji zieleni na głównych arteriach Bemowa, Bielan, Żoliborza oraz Białołęki, Pragi-Północ i Targówka dołączają Ochota, Śródmieście, Ursus, Włochy i Wola.

W ogłoszonym właśnie przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przetargu do zazieleniania wytypowanych zostało 14 arterii:

 1. ulica Marszałkowska z placami Bankowym, Zbawiciela oraz Unii Lubelskiej
 2. ciąg ulic Czerniakowska, Solec i Wioślarska
 3. ciąg ulic Anielewicza i Świętojerska
 4. ciąg al. Jana Pawła II i Chałubińskiego
 5. ciąg ul. Grójeckiej i alei Krakowskiej wraz z ulicami Banacha, Kopińską i Sokołowskiego „Grzymały”
 6. ulica Raszyńska
 7. ciąg ulicy Wolskiej z aleją Solidarności – odcinek w Śródmieściu i na Woli
 8. ulica Towarowa
 9. aleja Prymasa Tysiąclecia
 10. Aleje Jerozolimskie
 11. ulica 17 stycznia
 12. ciąg ulic Łopuszańska, Hynka i Sasanki
 13. ciąg ulic Warszawska i Jagiełły
 14. ulica Spisaka wraz z ulicami Sosnkowskiego, Pużaka, Dzieci Warszawy, Sławka i Kompanii AK „Kordian”

Mapę z zaznaczonymi ulicami przeznaczonymi do zazieleniania w części „C” można znaleźć tutaj.– Już czekamy na pierwsze szkice i projekty zmian. Nasze oczekiwania są tym większe, że zieloną metamorfozę mają przejść ulice, które są prawdziwym kręgosłupem komunikacyjnym dzielnicy. Teraz oprócz swojej ważnej roli w transporcie, mają szansę zyskać także znaczenie wizerunkowe – mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca burmistrza dzielnicy Wola m.st. Warszawy.– Z Ochotą związana jestem od zawsze. Pamiętam szereg zmian, które zaszły w naszej dzielnicy. Niestety nie zawsze były to „zielone zmiany”. Teraz odwracamy ten trend. Największe arterie, które tak wyraźnie przecinają naszą dzielnicę, przestaną dzielić, a zaczną łączyć. Mam nadzieję, że architekci podołają zadaniu i faktycznie stworzą zielone korytarze, które zespolą ze sobą kolejne osiedla Ochoty – mówi Sylwia Mróz, radna dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. Zadaniem projektantów będzie wykonanie „koncepcji aranżacji zieleni wzdłuż ulic wraz z projektem wykonawczym nasadzeń i towarzyszących im zmian w granicach pasów drogowych wybranych ulic w Warszawie”. Oznacza to, że zmiany obejmą cały obszar ulic w obrębie pasa drogowego wraz z przylegającymi terenami zieleni lub przeznaczonymi na tereny zieleni w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

#ZieloneUlice Warszawy

To projekt ujęty systemowo. W sumie zielone metamorfozy zostaną wykonane na niemal 80 dużych warszawskich ulicach, w szczególności krajowych, wojewódzkich i powiatowych, którymi nie zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Łącznie we wszystkich dzielnicach pojawi się minimum 18 tysięcy drzew. W ciągu dwóch lat na ten cel zostanie przeznaczone ponad 20 milionów złotych. Dotychczas uruchomione zostały postępowania obejmujące:

 • w części „A” – Bemowo, Bielany i Żoliborz (otwarcie ofert nastąpi 31 lipca)
 • w części „B” – Białołękę, Pragę-Północ i Targówek (przetarg ruszył 12 lipca)
 • w części „C” – Śródmieście, Ochotę, Wolę, Włochy i Ursus

Wkrótce rozpoczną się przetargi na dwa pozostałe obszary stolicy:

 • w części „D” – Mokotów, Ursynów i Wilanów, a
 • w części „E” – Pragę-Południe, Rembertów, Wawer i Wesołą.

Milion drzew dla Warszawy – Włącz się w zazielenianie stolicy

Każdy z mieszkańców stolicy może mieć swój udział w zazielenianiu miasta. „Milion drzew dla Warszawy” to nie slogan, a rzeczywiste działania podejmowane w stolicy. Każdy może mieć w nich udział.

W kształtowanie terenów zieleni najłatwiej włączyć się korzystając z aplikacji „Milion drzew”. Uruchomiono ją pod koniec marca a za jej pośrednictwem wskazano już miejsca dla nasadzenia niemal 6 400 drzew. Aplikację można pobrać z Google Play (na systemy Android), a także z App Store (iOS). Aby wskazać miejsce nowego nasadzenia należy wybrać się w miejscy, gdzie chcemy by pojawiło się drzewo. W aplikacji wybieramy opcję „zgłoś”, a następnie złożyć wniosek podając nasze dane kontaktowe i… gotowe! Lokalizacje dla nowych nasadzeń można także wskazać przez aplikację Warszawa 19115.

Nasadzenia będą wykonywane zgodnie z przyjętym „Standardami kształtowania zieleni w Warszawie”, stanowiącymi załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”. Przy ulicach, w parkach czy na skwerach, wiosną i jesienią, pojawią się drzewa mające od 6 do 10 lat, o obwodzie 16-18 cm, wysokości sięgającej nawet 7 metrów.

„Milion drzew” to również program fundraisingowy (odwrócony budżet partycypacyjny), w którym mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą zaangażować się w sadzenie drzew. Chętni bezpośrednio ustalają z Zarządem Zieleni miejsca oraz finansują zakup konkretnych roślin. Projekt ten zakłada również partycypację mieszkańców w działaniach podejmowanych przez społecznych partnerów. W ramach działań prowadzone będą m.in. ogrody społecznościowe, wspólne akcje sadzenia drzew czy konkursy na najlepsze inicjatywy z tym związane. Nie zapomniano również o opiece nad drzewami „weteranami” –  mieszkańcy, czy przedsiębiorcy mogą pod opiekę wziąć konkretne drzewa. Dzięki temu możliwe będzie sfinansowanie ponadstandardowych działań poprawiających kondycję zasłużonych dla społeczności lokalnych drzew. Więcej informacji na temat tych działań w materiale „Warszawa zaprasza do zielonej współpracy”.

Pokaż inne artykuły