Nowa sportowa atrakcja nad Wisłą

Choć sama ścianka nie różni się od innych tego typu konstrukcji, to jej usytuowanie może wzbudzać zainteresowanie. Już w sobotę, 27 maja, mieszkańcom przekazana zostanie ścianka wspinaczkowa boulderingowa wybudowana po praskiej stronie mostu Świętokrzyskiego. Projekt został zrealizowany w ramach budżetu partycypacyjnego.

To dla nas niezwykle cenne, gdy mieszkańcy zgłaszają nam tak innowacyjne projekty. Nie pozostaje nic innego jak pogratulować pomysłodawcy zwycięstwa w głosowaniu i cieszyć się z otwieranej ścianki. Bez wątpienia wzbogaci ona ofertę letnich atrakcji, z których korzystać mogą zarówno dorośli, jak i najmłodsi goście Dzielnicy Wisła. Mam nadzieję, że przyczyni się do promocji uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W sobotę, 27 maja, o godz. 13.00 odbędzie się oficjalne przekazanie ścianki mieszkańcom. W imieniu władz Warszawy obiekt otworzy Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. W wydarzeniu wezmą udział profesjonalni instruktorzy, którzy będą pomagać śmiałkom chcącym skorzystać z atrakcji. Będą prowadzili oni również zapisy na kursy wspinaczkowe. Odbędzie się również wyprzedaż garażowa oraz wymiana sprzętu wspinaczkowego. Do korzystania ze ścianki zapraszamy również dzieci. 

Nowa ścianka to zwycięski projekt zrealizowany w ramach budżetu partycypacyjnego. Powstała na Pradze-Północ w międzywalu Wisły w rejonie mostu Świętokrzyskiego.

Na amatorów górskich sportów czeka 170 m2 powierzchni przeznaczonej do wspinaczki. Ścianka ma w najwyższym miejscu 4 metry wysokości i kształt nieregularnej bryły wielobocznej, której każda ze ścian boków ma inne kąty nachylenia oraz formacje przypominające wyglądem naturalną skałę.

Ścianka dostosowana jest do zróżnicowanych poziomów umiejętności różnych grup wspinaczkowych. Jej konstrukcja daje możliwość wspinaczki każdemu – zaczynając od dzieci, przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z tym sportem, aż po zawodowców.

Ściankę wkomponowano w historyczną pozostałość po moście Syreny. Umiejscowienie tego obiektu w plenerze umożliwia wykonywanie różnorodnych ćwiczeń uzupełniających ruchowych i rozciągających w naturalnym otoczeniu.

Ścianka dostępna będzie bezpłatnie przez siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

Obok ścianki powstaje również ścieżka równowagi „Mind & Body”, która rozbudza ciała i umysły do wykorzystania uśpionych i niewykorzystywanych na co dzień pra-zdolności fizyczno-umysłowych. Ścieżka ma charakter rekreacyjno-sportowy i jest przeznaczona do zabawy zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Dzięki wykorzystaniu nieregularnych kształtów przemieszczanie się po niej wymaga pomysłowości i dobrej równowagi. Obiekt ten stanowi część projektu ścieżek sensorycznych, realizowanego przez Lilianę Afra Tomaszewską.

Dzielnica Wisła – otwarta, przyjazna, różnorodna

Z roku na rok warszawska Wisła przyciąga coraz więcej osób, które chcą aktywnie i przyjemnie spędzić swój wolny czas w plenerze. Przestrzeń ta, choć znajduje się w samym centrum miasta, pozwala odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i poczuć się jak na wakacjach. Prowadzone przez miasto projekty wiślane pozwalają każdemu odnaleźć coś dla siebie.

Warto wybrać się całą rodziną na jedną ze stołecznych plaż. Warszawiacy będą mogli skorzystać tam z pomocy plażowych i wypożyczyć bezpłatnie sprzęt sportowy oraz wziąć udział w organizowanych animacjach i zabawach. Na plaży obok mostu Poniatowskiego pojawi się strefa rekreacyjna. Tworzyć ją będą trzy boiska do siatkówki plażowej oraz urządzenia do street workout-u (drążki, poręcze itd.). Dodatkowo będzie można rozłożyć boiska do beach soccera lub plażowej piłki ręcznej. Sporo rzecznych atrakcji przygotowanych zostało z myślą o dzieciach i młodzieży. W ofercie znajdziemy różnego rodzaju zajęcia i warsztaty plenerowe, np. szkutnicze, edukacyjne i  artystyczne. 

Miłośnicy aktywnych form wypoczynku mają do dyspozycji ścieżkę rekreacyjną na praskim brzegu, Nadwiślański Szlak Rowerowy (NSR) na lewym brzegu, siłownie plenerowe, pumptruck i welodrom oraz liczne możliwości uprawiania sportów wodnych. Nie zabraknie również sportowych wyzwań, takich jak Run Wisła czy Bike Wisła. Turyści na pewno zechcą przespacerować się bulwarami wiślanymi i obejrzeć niezapomniany pokaz w Multimedialnym Parku Fontann.

Ale przestronne plaże, wszechobecna zieleń, kluby sportowe, szeroka oferta żeglugowa oraz liczne restauracje i klubokawiarnie to tylko fragment tego, co oferuje mieszkańcom Dzielnica Wisła. Królowa polskich rzek zachęca do aktywności, więc rzuć wszystko i chodź nad Wisłę!

 

Pokaż inne artykuły