Warszawiacy włączyli już ponad 1 100 drzew

Nie upłynął jeszcze tydzień od uruchomienia aplikacji „Milion drzew” a warszawiacy już wskazali ponad 1100 miejsc, gdzie chcieliby aby pojawiły się drzewa. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Ursynowa, najmniej z Wesołej.

 Bardzo się cieszę, że warszawiacy tak chętnie korzystają z aplikacji „Milion drzew”. Przekazane wnioski będą dla nas bardzo pomocne przy planowaniu kolejnych działań. Będziemy chcieli je wykorzystać już podczas jesiennych nasadzeń. Dzięki zgłoszeniom pozyskujemy też wiedzę, gdzie mieszkańcom stolicy najbardziej doskwiera brak drzew i zieleni – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Aplikacja „Milion drzew” została uruchomiona w środę, 22 marca. Od tego czasu za jej pośrednictwem wpłynęło już 1105 zgłoszenia (dziś, 28 marca, do godz. 10.45). Najwięcej pochodzi z Ursynowa. Tam wskazano aż 181 miejsc pod potencjalne nasadzenia. Na drugim miejscu, pod względem liczby wniosków, jest Wola z 161 zgłoszeniami. Dalsze pozycje zajmują Żoliborz – 109 zgłoszeń, Białołęka – 106 oraz Śródmieście – 97 wniosków.

Najmniejszą potrzebę zazieleniania dzielnicy, póki co, widzą mieszkańcy Włoch – 6 zgłoszeń, Wilanowa – 5 wniosków i Wesołej, gdzie „włączono” dotychczas zaledwie 1 drzewo.

Brak zgłoszeń ze strony mieszkańców nie oznacza jednak, że w najmniej „aktywnych” dzielnicach nie pojawią się nowe nasadzenia. Zgodnie z przyjętym, na wniosek radnej Aleksandry Gajewskiej, przez Radę m.st. Warszawy projektem, w każdej stołecznej dzielnicy pojawi się minimum tysiąc nowych drzew. Realizacja tego przedsięwzięcia rozpocznie się już jesienią.

Dodatkowo rusza również wspomagający program nasadzeń zastępczych. Wszystkie drzewa, które z powodu uszkodzeń czy zniszczeń zamierają lub już zamarły i są objęte decyzjami na wycinkę zostaną zastąpione. W ich miejsce posadzone zostaną dorodne 5-, 10-letnie drzewa, gatunków zgodnych ze Standardami kształtowania zieleni.

Jak „włączyć” swoje drzewo?

Wystarczy aplikacja „Milion drzew”. Można ją pobrać za pośrednictwem Google Play (na systemy Android), a także z App Store (iOS). Aby wskazać miejsce nowego nasadzenia należy wybrać się w miejsce, gdzie chcemy by pojawiło się drzewo. W aplikacji wybieramy opcję „zgłoś”, a następnie składamy wniosek podając nasze dane kontaktowe i… gotowe!

Jeżeli we wskazanym miejscu możliwe jest wykonanie nasadzenia zgłoszenie zostanie zaakceptowane, a w aplikacji pojawi się odpowiedni komunikat. Potwierdzenie wysłane zostanie również na adres e-mail i numer telefonu komórkowego.

W przypadku, gdy zgłoszenie nie może zostać przyjęte – drzewo posadzone – aplikacja poinformuje dlaczego. Powodów może być wiele. Planując nasadzenia trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Są to m.in. strefy ochronne torowisk czy wałów powodziowych, własność terenu, infrastruktura podziemna, latarnie, a także plany zagospodarowania przestrzennego.

Nasadzenia będą wykonywane zgodnie z przyjętym Standardami kształtowania zieleni w Warszawie, stanowiącymi załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”.

 

Pokaż inne artykuły