Zapraszamy do udziału w wiosennych nasadzeniach

Share

W nadchodzący weekend, 18-19 marca, zapraszamy warszawiaków do udziału w wiosennych nasadzeniach, które realizowane będą nad Wisłą, w lesie przy ul. Lucerny, a także na ponad dwudziestu stołecznych ulicach. Łącznie w ciągu kilku dni w Warszawie pojaw się blisko pięć tysięcy nowych drzew.

Ruszamy z łopatami i szpadlami na topory. Razem z warszawiakami, sadząc drzewa, damy odpór piłom i skutkom działania ustawy o ochronie przyrody. Zachęcam mieszkańców by aktywnie włączyli się do naszej akcji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Do Warszawy, z całej Europy, przyjechały dorodne drzewa do nasadzeń przyulicznych. Jest ich blisko 300. Są to m.in. lipy warszawskie, dęby, wiśnie szlachetne, klony pole czy grochodrzewy. Mają od 6 do 10 lat, obwody od 16 do 18 cm i wysokość dochodzącą do dziesięciu metrów.

Będą sadzone przez cały weekend, 18-19 marca, w różnych częściach Warszawy. Uwaga! Z uwagi na prognozowane pogorszenie pogody godziny prowadzenie nasadzeń zostały zmienione na wcześniejsze. Zaktualizowany harmonogram w załączeniu. Akcję wiosennego sadzenia koordynuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Mieszkańcy mogą się przyłączyć do akcji sadząc mniejsze, leśne drzewek. Do końca marca w stołecznych lasach pojawi się ich 2440 sztuk. Akcja ich sadzenia rozpocznie się w sobotę, 18 marca. Pierwszych tysiąc sadzonek – brzóz, klonów i jarzębów – pojawi się w lesie przy ul. Lucerny. Start akcji w pobliżu ronda u zbiegu ulic Trakt Lubelski i Lucerny o godz. 10.00. Zalesionych zostanie blisko 30 arów. Dla chętnych przygotowano łopaty oraz gorącą herbatę. Akcję prowadzą Lasy Miejskie-Warszawa.

Nad Wisłą, jak co roku o tej porze,  rozpocznie się sztobrowanie, czyli sadzenie wierzbowych żywokołów. Dwa tysiące sztuk wierzbowej plantacji zostanie posadzonych w pobliżu dwóch warszawskich plaż – Rusałki na Pradze-Północ i Poniatówki na Pradze-Południe. Na chętnych czekają specjalne szpikulce służące do osadzania sztobrów w gruncie. Początek akcji w sobotę, 18 marca, o godz. 10.00 na plaży Poniatówka, a następnego dnia o tej samej porze na plaży Rusałka obok warszawskiego zoo. Sztobrowanie nad Wisłą koordynuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Znowelizowana ustawa o ochronie przyrody weszła w życie 1 stycznia. Od tamtej pory w Warszawie, ale i w całym kraju, można obserwować druzgocące skutki liberalizacji prawa, które umożliwia wycięcie każdego drzewa na prywatnej posesji, jeśli nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W stolicy pod topór trafiają często cenne, wieloletnie okazy, które nieraz rosły w samym centrum miasta. Warszawa chce zniwelować efekty działania ustawy i do tego samego zachęcać będzie mieszkańców. Szacuje się, że na terenach prywatnych w stolicy rośnie około 500 tysięcy w pełni dojrzałych drzew zagrożonych wycięciem.

harmonogram

mapa wiosennych nasadzeń

 

Pokaż inne artykuły