ikonka_menu
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
ikonka_powieksz1 ikonka_powieksz2 ikonka_powieksz3 ikonka_kontrast
ikonka_flaga_polska
ikonka_facebook
ikonka_flaga_bip ikonka_flaga_um_warszawa

Nasadzenia roślin

1. Kwietniki
Share

Kwietniki upiększają przestrzeń miejską zarówno w parkach, jak i przy ulicach. Nasze starannie zaprojektowane kompozycje roślinne są wyjątkowe, niezmiennie przyciągają wzrok mieszkańców i gości odwiedzających Warszawę. Ogrodnicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy często stosują technikę hybrydową, czyli łączą byliny z roślinami jednorocznymi. Rośliny jednoroczne są tak dobrane, aby kwitły przez całe lato aż do jesieni. Zróżnicowane pory kwitnienia bylin pozwalają nam uzyskać efekt rozmaitości rabat, ponieważ w ciągu roku zmieniają się ich formy i barwy.

Formularz przystąpienia do Programu „Zielony Fundusz dla Warszawy”

2. Krzewy i żywopłoty
Share

Nasadzenia krzewów z roślin kwitnących i owocujących wzbogacają swoją urodą stołeczne parki i skwery. Doskonale też uzupełniają szpalery drzew wzdłuż ulic, tworząc naturalną barierę dla zanieczyszczeń. Są miejscem gniazdowania ptaków i schronienie dla owadów. Krzewy są atrakcyjne wizualnie, pięknie kwitną na wiosnę, przebarwiają się jesienią, a część z nich cieszy oko zielonymi liśćmi lub barwnymi pędami zimą. Wśród popularnych krzewów są np. niezwykle odporne zarówno na warunki miejskie, jak i na szkodniki oraz choroby, długo kwitnące róże okrywowe, które tworzą barwne kobierce. Z odpowiednio formowanych i przycinanych krzewów powstają żywopłoty, które rosnąc na przykład przy jezdniach, tworzą barierę dla wiatru, kurzu i hałasu. Żywopłoty można formować z krzewów, np. z ligustra czy irgi lub odpowiednio przycinanych drzew, np. z grabu.

Formularz przystąpienia do Programu „Zielony Fundusz dla Warszawy”

3. Łąki kwietne
Share

Doskonałą alternatywą dla trawnika jest łąka kwietna. Nie tylko przyciąga wzrok pięknem kwiatów i innych roślin, ale także stanowi bazę pokarmową dla zapylaczy  –  motyli, chrząszczy, skorków, bzygów, os, trzmieli i pszczół, które są niezbędne do zapylania wielu gatunków roślin, zarówno dzikich, jak i uprawnych. Łąki w mieście pomagają utrzymywać wilgoć w glebie, obniżają hałas i pochłaniają zanieczyszczenia. Łatwo je można założyć.

Formularz przystąpienia do Programu „Zielony Fundusz dla Warszawy”

4. Drzewa
Share

Drzewa można sadzić na wiosnę lub jesienią. Sadzone przez nas rośliny mają na wysokości 1 m minimalny obwód pnia pomiędzy 16-18 cm. Wszystkie sadzone przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rośliny muszą być prawidłowo uformowane z prostym pniem, równomiernie ukształtowaną koroną i bryłą korzeniową. Muszą zachowywać pokrój charakterystyczny dla danego gatunku oraz odmiany. Wszystkie sadzone drzewa są stabilizowane za pomocą drewnianego opalikowania, które zabezpiecza roślinę przed silnym wiatrem czy uszkodzeniami mechanicznymi w dolnej części pnia. Na opalikowaniu umieszczana jest metryczka, na której znajdują się następujące informacje: gatunek, termin sadzenia, firma opiekująca się rośliną. Możliwe jest także umieszczenie oddzielnej metryczki z informacją, że dane drzewo jest posadzone w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy przez konkretną firmę. Wszystkie umowy dotyczące sadzenia drzew w ramach ZFdW zawierane są na okres co najmniej 3 lat wraz z opieką pielęgnacyjną. Oznacza to, że w tym czasie drzewo jest regularnie podlewane (za wyjątkiem wilgotnego lub mroźnego okresu zimowego), formowane, a w przypadku uschnięcia lub nieodwracalnych uszkodzeń – wymieniane na nowe.

Formularz przystąpienia do Programu „Zielony Fundusz dla Warszawy”

Share