Kwietniki upiększają przestrzeń miejską zarówno w parkach, jak i przy ulicach. Nasze starannie zaprojektowane kompozycje roślinne są wyjątkowe, niezmiennie przyciągają wzrok mieszkańców i gości odwiedzających Warszawę. Ogrodnicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy często stosują technikę hybrydową, czyli łączą byliny z roślinami jednorocznymi. Rośliny jednoroczne są tak dobrane, aby kwitły przez całe lato aż do jesieni. Zróżnicowane pory kwitnienia bylin pozwalają nam uzyskać efekt rozmaitości rabat, ponieważ w ciągu roku zmieniają się ich formy i barwy.
Nasadzenia krzewów z roślin kwitnących i owocujących wzbogacają swoją urodą stołeczne parki i skwery. Doskonale też uzupełniają szpalery drzew wzdłuż ulic, tworząc naturalną barierę dla zanieczyszczeń. Są miejscem gniazdowania ptaków i schronienie dla owadów. Krzewy są atrakcyjne wizualnie, pięknie kwitną na wiosnę, przebarwiają się jesienią, a część z nich cieszy oko zielonymi liśćmi lub barwnymi pędami zimą. Wśród popularnych krzewów są np. niezwykle odporne zarówno na warunki miejskie, jak i na szkodniki oraz choroby, długo kwitnące róże okrywowe, które tworzą barwne kobierce. Z odpowiednio formowanych i przycinanych krzewów powstają żywopłoty, które rosnąc na przykład przy jezdniach, tworzą barierę dla wiatru, kurzu i hałasu. Żywopłoty można formować z krzewów, np. z ligustra czy irgi lub odpowiednio przycinanych drzew, np. z grabu.
Doskonałą alternatywą dla trawnika jest łąka kwietna. Nie tylko przyciąga wzrok pięknem kwiatów i innych roślin, ale także stanowi bazę pokarmową dla zapylaczy – motyli, chrząszczy, skorków, bzygów, os, trzmieli i pszczół, które są niezbędne do zapylania wielu gatunków roślin, zarówno dzikich, jak i uprawnych. Łąki w mieście pomagają utrzymywać wilgoć w glebie, obniżają hałas i pochłaniają zanieczyszczenia. Łatwo je można założyć.
Drzewa można sadzić na wiosnę lub jesienią. Sadzone przez nas rośliny mają na wysokości 1 m minimalny obwód pnia pomiędzy 16-18 cm. Wszystkie sadzone przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rośliny muszą być prawidłowo uformowane z prostym pniem, równomiernie ukształtowaną koroną i bryłą korzeniową. Muszą zachowywać pokrój charakterystyczny dla danego gatunku oraz odmiany. Wszystkie sadzone drzewa są stabilizowane za pomocą drewnianego opalikowania, które zabezpiecza roślinę przed silnym wiatrem czy uszkodzeniami mechanicznymi w dolnej części pnia. Na opalikowaniu umieszczana jest metryczka, na której znajdują się następujące informacje: gatunek, termin sadzenia, firma opiekująca się rośliną. Możliwe jest także umieszczenie oddzielnej metryczki z informacją, że dane drzewo jest posadzone w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy przez konkretną firmę. Wszystkie umowy dotyczące sadzenia drzew w ramach ZFdW zawierane są na okres co najmniej 3 lat wraz z opieką pielęgnacyjną. Oznacza to, że w tym czasie drzewo jest regularnie podlewane (za wyjątkiem wilgotnego lub mroźnego okresu zimowego), formowane, a w przypadku uschnięcia lub nieodwracalnych uszkodzeń – wymieniane na nowe.