O 40. konkursie

 

Warszawa w kwiatach to kontynuacja przedwojennej tradycji wspólnego zazieleniania  i ukwiecania stolicy przy udziale warszawianek i warszawiaków. Pomysłodawcą konkursu był Prezydent Stefan Starzyński, a jego inicjatywę kontynuuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy.

W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja najpiękniejszego stołecznego konkursu.

Już od marca dzielimy się z warszawiankami i warszawiakami pasją do miejskiego ogrodnictwa i zarażamy miłością do kwiatów. Zapraszamy mieszkańców na bezpłatne warsztaty i wykłady w Pawilonie Edukacyjnym Kamień i w stołecznych ogrodach oraz do wspólnego dbania o zieleń na terenie miasta.

Zgłoszenia do 40. konkursu Warszawa w kwiatach będą zbierane od 1 czerwca do 17 lipca 2023 r. w następujących kategoriach:

  • balkony, loggie i okna,
  • inicjatywy sąsiedzkie,
  • ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jedno- i wielorodzinnych,
  • osiedla mieszkaniowe,
  • aranżacja zieleni (przy kawiarniach, sklepach, punktach usługowych),
  • ogród lub ogródek edukacyjny (przy placówkach edukacyjnych),
  • założenie ogrodowe statutowe,
  • założenie ogrodowe niestatutowe,
  • ogródki działkowe kwietne.

Jury przyzna także 4 nagrody specjalne: „Mister Kwiatów”, nagroda im. Zofii Wóycickiej, nagroda im. Stefana Starzyńskiego oraz jubileuszowa nagroda „Królowa Róż”.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie warszawawkwiatach.pl. Zgłoszenia można wysyłać poprzez formularz internetowy dostępny na stronie od 1 czerwca oraz listownie.

Formularze zgłoszeniowe są do pobrania także w siedzibach Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Zarządu Zieleni oraz w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. W Kamieniu (ul. Wybrzeże Puckie 1) codziennie w godz. 10.00-16.00 działa punkt konsultacyjny. W razie pytań dotyczących zasad konkursowych można przyjść osobiście lub napisać na adres warszawawkwiatach@zzw.waw.pl.

27 sierpnia odbędzie się finałowy piknik, podczas którego poznamy właścicieli najpiękniej ukwieconych ogrodów i balkonów.

 

 

Partnerami konkursu są: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, PAN Ogród Botaniczny – CZRB w Powsinie, Fundacja Kwietna, Fundacja Krajobrazy, Związek Szkółkarzy Polskich, Garden Masterclass Polska, Rojewski Roses, Polskie Towarzystwo Różane, Wydawnictwo Wytwórnia, Bomby Kwietne, YOPE oraz GMF Group.

Patronat medialny objęli: Radio Dla Ciebie, Zieleń Miejska oraz Murator.