Zajęcia edukacyjne I Lasy Miejskie

#_LOCATIONMAP

Data/godzina
Date(s) - 16 grudnia 2022
10:00 - 12:00

Kategorie


Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w naszych grudniowych co piątkowych zajęciach organizowanych przy współpracy z 🌳 Lasy Miejskie Warszawa 🌳

Będą poruszane takie tematy jak :

🍂 Spadające liście i… nasiona 🍁

Uczestnicy będą obserwować zamiany zachodzące w lesie w królestwie roślin. Dowiedzą się po co w lesie są liście i dlaczego jesienią tak pięknie się przebarwiają. Rozmawiać będziemy także o nasionach, ich właściwościach i sposobach w jakie są rozsiewane przez drzewa.

🍂 Jesień – czas odlotów i zapasów 🍃

Dowiemy się, że nie tylko rośliny zmieniają barwy. Znajdziemy odwiedzi na pytania jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy, jakie ptaki odlatują na zimę oraz które zwierzęta gromadzą różnego rodzaju zapasy. Rozmawiać będziemy również o owadach i ich strategiach przetrwania mroźnych miesięcy.

🍂 Dzik nie jest taki zły- czyli jak żyć w zgodzie z mieszkańcami lasu 🐗

Dowiemy się jakie zwierzęta można spotkać w warszawskich lasach. Wspólnie zastanowimy się jakie działania człowieka mogą pomóc, a jakie zaszkodzić mieszkańcom lasu. Odpowiemy także na pytanie: jakie konflikty mogą pojawić się w relacji człowiek- zwierzęta i jak można im zapobiegać?  Znajdziemy także czas na zdobycie praktycznej wiedzy na temat tego, jak należy zachowywać się podczas spotkań z dzikimi zwierzętami.

🍂 Szumi dookoła las – rozpoznajemy drzewa liściaste 🌳

Dowiemy się jak jest zbudowany liść, jakie są rodzaje liści, jakie gatunki drzew rosną w warszawskich lasach oraz jak je od siebie odróżnić. W czasie zajęć wykorzystamy wszystkie nasze zmysły i przekonamy uczniów, że nauka wcale nie musi być nudna.

🍂 Grzybowe Królestwo 🍄

Podczas spotkania uczestnicy poznają różne rodzaje grzybów oraz dowiedzą się co nieco o ich systematyce. Będą mieli okazję zapoznać się ze zwierzętami, które jedzą grzyby, jak i sprawdzić swoją wiedzę na temat tego jakie grzyby nadają się do spożycia przez ludzi. Uczestnicy zdobędą  wiedzę na temat rozmnażania i rozprzestrzeniania się grzybów w przyrodzie, a także odkryją co oznacza powiedzenie: ”rośnie jak grzyby po deszczu”.

🍂 BLISKIE SPOTKANIA Z BIORÓŻNORODNOŚCIĄ 💚

Tematem  są dzikie gatunki flory i fauny stanowiące różnorodność biologiczną warszawskich lasów, a także ich wpływ na funkcjonowanie ekosystemu leśnego.

Przyglądamy się różnorodności biologicznej na różnych jej poziomach oraz omawiamy czynniki, które ją kształtują. Zastanawiamy się, jakie skutki przyniesie zmniejszenie bioróżnorodności, a także, jaki wpływ na ten proces ma człowiek.

Analizując zależności międzygatunkowe uzasadniamy konieczność zachowania wysokiej bioróżnorodności oraz podejmowania przez człowieka działań ochronnych z naciskiem na ochronę czynną siedlisk i gatunków.

Zapisy na grudniowe zajęcia dostępne będą od 20.11.2022 r., od godz. 8.00. 

Zapisy odbywają się poprzez stronę :

 https://zapisylasymiejskie.waw.pl/