Wystawa PETRICHOR

#_LOCATIONMAP

Data/godzina
Date(s) - 3 listopada 2022 - 17 listopada 2022
10:00 - 18:00

Kategorie


Zamknij oczy i wyobraź sobie, że wychodzisz na spacer zaraz po deszczu. 🌿☔️ W powietrzu unosi się charakterystyczny ziemisty i orzeźwiający zapach – petrichor.

Określenie to pochodzi od greckich słów „petra”, czyli kamień, i „ichor”, co w mitologii oznacza płyn płynący w żyłach bogów.
📌 „Petrichor” to również tytuł wystawy, na którą zapraszamy Was  do Kamienia ! 🤩
Będzie ona dostępna do 17 listopada ❤️
Zapraszamy więc na niecodzienną wystawę, na której prezentowane są prace młodych twórczyń i twórców związanych z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Wystawa skupia się na współczesnym powrocie do romantyzmu oraz odczuwaniu obecnych czasów i trwającego kryzysu klimatycznego.
Petrichor to również zwyczajowa nazwa geosminy – związku chemicznego, który uwalnia się, gdy kropla deszczu pada na suchą ziemię. W tym ulotnym, eterycznym zapachu unoszą się nowe wizje romantyzmu. 200 lat po opublikowaniu przełomowego dzieła “Ballady i romanse” – mityczne stwory i mroczne siły natury powracają w młodej sztuce.
Wystawa Petrichor łączy współczesną fascynację romantyczną duchowością z naturalną potrzebą ucieczki od świata pogrążonego w racjonalistycznym pojmowaniu. Wynikająca z postępującego kryzysu klimatycznego destabilizacja cyklu hydrologicznego powoduje ekstremalne ulewy i gwałtowne burze, podczas gdy w innych regionach objawia się falami upałów i wyniszczającą suszą.
Prezentowane na wystawie prace oraz wydarzenia towarzyszące są także próbą zmierzenia się z solastalgią – smutkiem odczuwanym w związku z drastycznymi zmianami, które zachodzą w środowisku, sprowokowane przez człowiek.