Data/godzina
Date(s) - 12 czerwca 2024
12:00 - 13:30
Kategorie
BEZPŁATNE WARSZTATY EDUKACYJNE DLA PLACÓWEK OŚWIATOWYCH
❖ Podczas każdego z warsztatów uczestnicy otrzymają bogatą dawkę wiedzy związaną z nadwiślańską fauną i florą, jak również z samą Wisłą. Poruszymy tematy związane z bogactwem i znaczeniem Wisły dla miasta, ludzi i natury. Przybliżymy ideę ochrony środowiska, co oznacza i dlaczego jest tak ważna.
❖ Podczas zajęć będziemy bazować na współpracy, otwartym dialogu i serdecznej atmosferze.
❖ Przekazujemy wiedzę dostosowaną do etapów rozwoju dzieci. Zależy nam na aktywizowaniu i pobudzaniu ich ciekawości z wykorzystaniem różnych metod pracy.
❖ Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych warsztaty będą odbywały się w terenie, w formie spacerów edukacyjnych, gier terenowych czy zabaw ruchowych.
❖Czas trwania zajęć: 90 min.
WARSZTATY EDUKACYJNE DLA GRUP SZKOLNYCH (7-13 lat; 14-18 lat) I PRZEDSZKOLNYCH
Zachęcamy do zapisu na nasz dodatkowy cykl zajęć, w ramach którego przygotowaliśmy ciekawe tematy, poszerzające wiedzę związaną z fauną i florą. W maju przyjmiemy dwie grupy, które mogą wybrać jeden z poniższych tematów (prosimy o wskazanie w formularzu):
„Bóbr budowniczy” (3-6 lat)
Bobry to znani wszystkim mieszkańcy Wisły. Czy wiecie, że te wyjątkowo pracowite zwierzęta to zdolni architekci, inżynierowie, drwale i budowlańcy? Potrafią budować zamki na wodzie, kopać nory i ścinać potężne drzewa. Uwielbiają pływać i nurkować, są bardzo rodzinne i preferują dietę wegańską. Podczas naszych warsztatów przyjrzymy im się bliżej. Dowiemy się dlaczego tak dobrze czują się w wodzie oraz nauczymy się rozpoznawać ślady jakie po sobie pozostawiają. Zainspirujemy się ich budowlami i stworzymy własne pałace z patyków.
„Drzewo- mój przyjaciel” (3-6 lat)
Na zajęciach dzieci wyruszą do świata drzew. Przyjrzą im się z bliska i odkryją z jakich części są zbudowane. Dowiedzą się czego drzew potrzebują do życia, co robią w nocy i dlaczego czasami chorują. Wykorzystując naturalne elementy przyrody dzieci podejmą wyzwanie zbudowania drzewa by następnie przekonać się czy może ktoś na nim zamieszkać. Porozmawiamy o tym czy z drzewami warto się zaprzyjaźnić. Przygotujcie się na wielozmysłową lekcję wiedzy i twórczego działania.
„Zwierzęca mikro wyprawa” (3-6 lat)
Podczas zajęć uczestnicy wcielą się w rolę tropicieli i wyruszą nad Wisłę by podążyć śladami dzikich zwierząt. Dowiedzą się jakie ślady zostawiają po sobie zwierzęta, jak je odróżnić i co ciekawego można z nich wyczytać. Do naszych poszukiwań wykorzystamy lupy i lornetki. Uczestnicy będą doskonalić swoją uważność oraz techniki obserwacji, a swoje fascynujące doświadczenia zapiszą w osobistych książeczkach tropicieli, które samodzielnie przygotują podczas warsztatów. Porozmawiamy także o tym dlaczego dzikie zwierzęta opuszczają swoje rewiry i czasami odwiedzają nasze miasto, a także o tym jak się zachować gdy spotkamy dzikie zwierzę.
„Niezwykłe zdolności zwierząt” (7-13 lat)
Lotnik doskonały, nadrzewny komandos czy długowieczny motyl. To tylko wybrani bohaterowie, którzy podczas zajęć zaprezentują swoje niezwykłe umiejętności. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać różnorodne zwierzęta, które zamieszkują miejskie tereny nadwiślańskie oraz odkryją ich niezwykłe zdolności. Uczestnicy dowiedzą się, który ptak potrafi latać najszybciej, kto jest największym siłaczem, co pozwala dzięciołom uderzać dziobem 20 razy na sekundę, a nietoperzą polować w nocy. Opowiemy także, jakie wyzwania związane z ochroną i zachowaniem tych gatunków stoją przed nami. Na uczestników czeka duża dawka wiedzy i wspaniała zabawa.
„Wisła – kraina bioróżnorodności” (7-13 lat)
Tereny wokół Wisły są unikalnym siedliskiem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Słyną z niezwykłej różnorodności biologicznej i są bardzo cenne dla naszego funkcjonowania. Podczas zajęć uczestnicy przyjrzą się jak działa ten złożony ekosystem oraz poszukują odpowiedzi na pytania: co to jest bioróżnorodność, jakie czynniki ją kształtują oraz w jaki sposób my, jako ludzie, przyczyniamy się do jej zanikania. Dowiedzą się co ma wspólnego nadwiślańska przyroda z tropikalną dżunglą, kto zamieszkuje nadrzeczne ekosystemy i dlaczego tak ważne jest byśmy chronili bioróżnorodność terenów nad naszą rzeką. Jednym z elementów warsztatu będzie udział uczestników w działaniach twórczych związanych ze Sztuką Ziemi (Land Art). Wykorzystując różnorodne materiały znalezione w terenie będziemy tworzyć naturalne mandale.
„Kreatywni z natury” (14-18 lat)
Podczas tych warsztatów uczestnicy wyruszą w fascynującą podróż po biomimetyce – nauce, która czerpie inspirację z natury. Razem odkryjemy, jakie niezwykłe rozwiązania tkwią w świecie roślin i zwierząt i jak możemy wykorzystać je, aby budować lepszą przyszłość. Zanurzymy się w fascynujących przykładach, gdzie obserwacja natury doprowadziła do stworzenia innowacyjnych technologii, leków czy projektów architektonicznych. Następnie uczniowie spróbują swoich sił w kreowaniu nowych rozwiązań inspirowanych naturą. Przygotujcie się na podróż do świata odkryć i twórczego myślenia.
„Moda i woda” (14-18 lat)
Warsztaty ‘Moda i woda’ to nie tylko lekcja o modzie, ale także o ekologicznej świadomości i kwestiach zrównoważonego rozwoju. Podczas naszych zajęć uczestnicy odkryją, jak głęboki wpływ na środowisko ma przemysł fashion oraz jakie proste kroki możemy podejmować na co dzień, aby zmniejszyć negatywny wpływ mody na zasoby wodne i inne elementy środowiska. Pokażemy, że każda decyzja zakupowa ma znaczenie, a dbałość o jakość ubrań oraz promowanie recyklingu to kluczowe działania w budowaniu bardziej zrównoważonej przyszłości. Podebatujemy również o tym czy możliwe jest by moda, woda i przyroda mogły współistnieć w harmonii.
Informacje dodatkowe dla nauczyciela/opiekuna:
Powyższe zajęcia oparte są także o działania w terenie, zachęcamy do śledzenia prognozy na wybrany dzień i dostosowanie ubrania uczestników do pogody.