Skrzydlata Dzielnica Wisła | spacer ornitologiczny

#_LOCATIONMAP

Data/godzina
Date(s) - 7 stycznia 2023
13:00 - 14:30

Kategorie


🌊 Wisła to doskonałe miejsce życia dla wielu gatunków zwierząt, w tym przede wszystkim ptaków. Ta wyjątkowa ptasia ostoja to dom dla rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków, które objęte są szczególną ochroną w ramach sieci Natura 2000. Zapraszamy na cykl ornitologicznych spacerów, w trakcie których poznamy skrzydlatych mieszkańców Dzielnicy Wisła. Spacery odbywać się będą w każdą pierwszą sobotę miesiąca i startować spod Pawilonu Edukacyjnego Kamień.
🐦 Drugi spacer „Ptasia zima – kalendarzowa czy meteorologiczna?”  🐦
Wraz z końcem lata niektóre nadwiślańskie gatunki, takie jak rybitwy i ptaki siewkowe przygotowują się do odlotu w cieplejsze rejony Europy, a nawet globu. Z drugiej strony, ptaki z kierunków północnych i wschodnich przylatują na zimną porę roku do nas. Dla nich sroga zima na tundrze czy tajdze nie daje szans na przetrwanie. Takie wędrówki podejmują m.in. mewy, nury i rzadkie gatunki kaczek takie jak uhle, lodówki i bielaczki. Oprócz dziesiątek nurogęsi, setek kormoranów i tysięcy mew możemy zimą zobaczyć różne inne, nietypowe gatunki. A jaki wpływ na ptaki nad Wisłą ma obecne ocieplenie?
📆 Ciepłej zimie przyjrzymy się razem z ornitologiem Zarządu Zieleni Hubertem Mateuszczykiem. Zapraszamy 7 stycznia o 13.00, zbiórka pod Pawilonem Edukacyjnym Kamień (ul. Wybrzeże Puckie 1). Hubert będzie miał lunetę, Was poprosimy o zabranie lornetek – jeśli ktoś nie ma, to #DrużynaKamienia chętnie wypożyczy.