Piknik na finał Warszawskiego Święta Drzewa

#_LOCATIONMAP

Data/godzina
Date(s) - 9 października 2022
12:00 - 17:00

Kategorie


🌳 Dołącz do pikniku z okazji Warszawskiego Święto Drzewa 2022! 🌳
W tym roku po raz 6. obchodzimy Warszawskie Święto Drzewa. To projekt edukacyjny, który od sześciu lat prowadzi Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wspólnie z Klubem Gaja. W tym roku w ramach akcji trwał konkurs przyrodniczy, podczas którego szkoły i przedszkola tworzyły prace na temat drzew w mieście.
Już w niedzielę, 9 października w Pawilonie Edukacyjnym Kamień odbędzie się finał akcji, podczas którego rozdamy nagrody laureatom i zaprosimy wszystkich mieszkańców na piknik wokół drzew. Przygotowaliśmy atrakcje dla dzieci, dorosłych i całych rodzin.
Przyjdźcie do Pawilonu Edukacyjnego Kamień, by zobaczyć wyjątkowy pokaz arborystyczny, wziąć udział w warsztatach, poznać nadwiślańskie drzewa podczas spaceru dendrologicznego albo spróbować sił w przyrodniczych grach terenowych.
PROGRAM PIKNIKU:
🌳 Warsztaty przyrodniczo-stolarskie
12.00-17.00
Z pomocą ekspertów będziemy budować z drewna budki lęgowe dla ptaków i domy dla owadów. Swoje prace możecie zabrać ze sobą, by zamontować je na budynkach, w ogrodach czy na balkonach. Tworząc schronienia dla ptaków i owadów, będziemy poznawać gatunków zwierząt żyjących w mieście i występujących wokół Kamienia.
🌳 Warsztaty poetyckie
12.00-13.30 (10 osób)
14.00-15.30 (10 osób)
Poezja o drzewach stanie się pretekstem do gry ze słowami i naturą. Zajęcia rozpoczną się w Kamieniu, a następnie wyruszymy w teren. Podczas zajęć dowiemy się, skąd pochodzą najkrótsze wiersze świata – haiku. Bawiąc się słowami, spróbujemy stworzyć własne haiku. Z utworów, które powstaną, zostanie skomponowana instalacja o nazwie Poetycki Ogród, drewniane tabliczki, umieszczone na drzewie wokół Kamienia. Na warsztaty trzeba się zapisać.
🌳 Warsztaty tworzenia zapachów
12.00-13.00 (25 osób)
13.00-14.00 (25 osób)
14.00-15.00 (25 osób)
15.00-16.00 (25 osób)
Nauczymy się komponować wyjątkowe zapachy na bazie olejków eterycznych. Tworząc mikstury pachnące lasem, dowiemy się, jaką historię mają olejki eteryczne, jak wpływają na ciało i umysł, jak je aplikować. Zapachy można będzie zabrać z specjalnych buteleczkach.
🌳 Plener malarski prowadzony przez Urszulę Sobieszek
12.00-14.00
Pod okiem artystki stworzymy rysunki i szkice przyrody w okolicy Kamienia.
🌳 Pokaz arborystycznych technik dostępu linowego
13.00-14.00
Miejscy dendrolodzy zdradzą tajniki swojej pracy i zademonstrują na topoli rosnącej w okolicy Kamienia, jak wchodzi się na drzewo, by zbadać jego koronę.
🌳 Badanie drzewa przy użyciu tomografu akustycznego
15.00-16.00
Eksperci ZZW opowiedzą o badaniach drzew na przykładach nadwiślańskiego lasu łęgowego. Atrakcją spaceru będzie pokaz badania drzewa tomografem dźwiękowym, obrazującym wnętrze pnia i ewentualny jego rozkład.
🌳 Gry terenowe
12.00-17.00
Tematem wszystkich gier jest przyroda, rośliny i zwierzęta, a w szczególności drzewa. Dwie z gier to terenowe planszówki, a jedna jest terenowym domino. Wszystkie są świetną rozrywką dla rodzin.