Data/godzina
Date(s) - 8 maja 2024
12:00 - 13:30
Kategorie
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla placówek oświatowych w Kamieniu
- Podczas każdego z warsztatów uczestnicy otrzymają bogatą dawkę wiedzy związaną z nadwiślańską fauną i florą, jak również z samą Wisłą. Poruszymy tematy związane z bogactwem i znaczeniem Wisły dla miasta, ludzi i natury. Przybliżymy ideę ochrony środowiska, co oznacza i dlaczego jest tak ważna.
- Podczas zajęć będziemy bazować na współpracy, otwartym dialogu i serdecznej atmosferze.
- Przekazujemy wiedzę dostosowaną do etapów rozwoju dzieci. Zależy nam na aktywizowaniu i pobudzaniu ich ciekawości z wykorzystaniem różnych metod pracy.
- Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych warsztaty będą odbywały się w terenie, w formie spacerów edukacyjnych, gier terenowych czy zabaw ruchowych.
- Czas trwania: 60-75 min. (zależne od dynamiki grupy).
- Prócz wtorkowych i czwartkowych zajęć prowadzonych przez nasze edukatorki, na swoje warsztaty w poniedziałki zaprasza także MPWiK – zapisy poprzez dedykowany formularz na stronie www.mpwik.com.pl.
WARSZTATY EDUKACYJNE DLA GRUP SZKOLNYCH (I-VII klasa)
Zachęcamy do zapisu na nasz dodatkowy cykl zajęć, w ramach którego przygotowaliśmy 2 ciekawe tematy, poszerzające wiedzę związaną z fauną i florą. W maju przyjmiemy dwie grupy, które mogą wybrać jeden z poniższych tematów (prosimy o wskazanie w formularzu):
„Niezwykłe zdolności zwierząt”
Lotnik doskonały, nadrzewny komandos czy długowieczny motyl. To tylko wybrani bohaterowie, którzy podczas zajęć zaprezentują swoje niezwykłe umiejętności. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać różnorodne zwierzęta, które zamieszkują miejskie tereny nadwiślańskie oraz odkryją ich niezwykłe zdolności. Uczestnicy dowiedzą się, który ptak potrafi latać najszybciej, kto jest największym siłaczem, co pozwala dzięciołom uderzać dziobem 20 razy na sekundę, a nietoperzą polować w nocy. Opowiemy także, jakie wyzwania związane z ochroną i zachowaniem tych gatunków stoją przed nami. Na uczestników czeka duża dawka wiedzy i wspaniała zabawa.
„Wisła – kraina bioróżnorodności”
Tereny wokół Wisły są unikalnym siedliskiem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Słyną z niezwykłej różnorodności biologicznej i są bardzo cenne dla naszego funkcjonowania. Podczas zajęć uczestnicy przyjrzą się jak działa ten złożony ekosystem oraz poszukują odpowiedzi na pytania: co to jest bioróżnorodność, jakie czynniki ją kształtują oraz w jaki sposób my, jako ludzie, przyczyniamy się do jej zanikania. Dowiedzą się co ma wspólnego nadwiślańska przyroda z tropikalną dżunglą, kto zamieszkuje nadrzeczne ekosystemy i dlaczego tak ważne jest byśmy chronili bioróżnorodność terenów nad naszą rzeką. Jednym z elementów warsztatu będzie udział uczestników w działaniach twórczych związanych ze Sztuką Ziemi (Land Art). Wykorzystując różnorodne materiały znalezione w terenie będziemy tworzyć naturalne mandale.
Informacje dodatkowe dla nauczyciela/opiekuna:
Powyższe zajęcia oparte są także o działania w terenie, zachęcamy do śledzenia prognozy na wybrany dzień i dostosowanie ubrania uczestników do pogody.