Wydarzenia w ramach plebiscytu

Zapraszamy na cykl wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji plebiscytu na „Warszawskie Drzewo Roku” i projektowi edukacyjnemu „W koronach miasta”. Szczegółowe informacje o wydarzeniach i obowiązujących zapisach pojawią się na profilu na Facebooku Kamień.Pawolin Edukacyjny.

1. Spacer dendrologiczny ”Skrzydlaci przyjaciele drzew” w formie gry terenowej

Data: 28.07.2024 (niedziela), godz. 11.00-13.00

Lokalizacja: Ogród Krasińskich

Spacer dendrologiczno- ornitologiczny. Jak dobór gatunkowy drzew wpływa na obecność ptaków. Dowiemy się, w jaki sposób dobór gatunkowy drzew wpływa na obecność i życie ptaków w naszym otoczeniu. Poznamy, jakie gatunki drzew są atrakcyjne dla ptaków, zapewniając im schronienie, pożywienie i miejsca do lęgów. Zwiedzimy Ogród Krasińskich, gdzie zaprezentowane zostaną wyjątkowe, rzadkie gatunki drzew i krzewów. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć i poznać rośliny, które rzadko spotyka się w naszym otoczeniu.

Grupa docelowa: wiek 12+ lat

2. Storytelling „Chatka leśnej babki”

Data: 16.08.2024 (piątek), godz. 18:00-18:45

Lokalizacja: Pawilon Edukacyjny Kamień

Babuleńka, która mieszka pod lasem zupy gotuje i bajki snuje. Dorośli do niej nie chodzą, bo się boją. Dzieci za to są stałymi bywalcami, a wszystkie bajki bacznie zapamiętują. A może to nie bajki ino prawda jest? Przekonajcie się sami! Będzie o mocy lipy i czarnego bzu, o wilkach i Borowej Ciotce, o największym ze wszystkich drzew. Posłuchajcie! Opowiada i gra na instrumentach: Szymon Góralczyk

3. Spacer dendrologiczny „Drzewni detektywi” w formie gry terenowej

Data: 25.08.2024 (niedziela), godz. 11.00-13.00

Lokalizacja: Park im. Stefana Żeromskiego

Podczas spaceru nauczymy się sztuki rozpoznawania różnych gatunków drzew. Będziemy analizować cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków, takie jak kształt korony, kolor liści, budowa kory i rozmieszczenie gałęzi. Wykorzystamy specjalnie przygotowany klucz do identyfikacji drzew, który pomoże nam rozszyfrować zagadki natury. Poznamy techniki, dzięki którym rozpoznanie drzew stanie się proste i fascynujące. Grupa docelowa: wiek 16+ lat

4. Storytelling „Nadwiślańskie historie”

Data: 25.09.2024 (środa), godz.18.00-18.45

Lokalizacja: Pawilon Edukacyjny Kamień

Ruszamy razem z falami Wisły. Małej początkowo i niepozornej rzeki, która skrywa wiele tajemnic na swej drodze. Była i jest miejscem dobrym dla ludzi, choć nie zawsze wszystkie istoty zamieszkujące jej nurty były ludziom przychylne. Jakie to istoty? Co się wydarzyło? Rozglądajcie się po drodze, płyńcie spokojnie i słuchajcie szumu fal. Opowiadają i grają na instrumentach: Szymon Góralczyk i Katarzyna Płocińska.

5. Spacer dendrologiczny „Zmiany klimatu a rośliny”

Data: 28.09.2024 (sobota), godz. 11.00-13.00

Lokalizacja: Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego

O zmianach klimatu – jaki jest ich wpływ na rośliny? Które gatunki roślin zyskują na zmianach klimatu, a które tracą? Które gatunki będą zanikać pod wpływem ocieplenia, a które będą się liczniej rozprzestrzeniać? Jakie gatunki roślin warto sadzić w miastach i w ogrodach, gdyż są odporne na ocieplenie, suszę i gorszą glebę? Znajdziemy je zarówno wśród rodzimych (np. klon polny) lub obcych, ale nieinwazyjnych (np. platan klonolistny). Krótko o tym w jakim stylu park jest zaprojektowany i o jego historii.

Grupa docelowa: wiek 14+ lat

6. Piknik dendrologiczny – Warszawskie Drzewo Roku

Data: 5.10.2024 r. (sobota), godz. 12:00-16:00

Lokalizacja: Pawilon Edukacyjny Kamień

10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji, nieco wcześniej, bo już 5 października (sobota) zapraszamy Was do wspólnej celebracji tego dnia w otoczeniu wyjątkowego lasu topolowo-wierzbowego. Na terenie Pawilonu Edukacyjnego Kamień czekać będą na Was liczne atrakcje – warsztaty, gra terenowa, spacer, animacje oraz pokazy współczesnych metod badanie drzew, które poprowadzą dendrolodzy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Spędźmy ten dzień razem, w Koronach miasta!

PROGRAM WYDARZENIA:

  • Spacer dendrologiczny „Dzikość nad Wisłą”
  • Gra terenowa „Magia Drzew”
  • Warsztat stolarski – Budki dla nietoperzy
  • Warsztaty kreatywne – „Leśne Łapacze myśli”
  • Zabawa logiczna- Drzewne Tajemnice i Klony Radości

Więcej szczegółów już wkrótce!

7. Spacer dendrologiczny „Przyroda przed zimą”

Data:  17.11. 2024 r. (niedziela), godz. 11.00-13.00

Lokalizacja: Park Ujazdowski

Dowiemy się tego, co dzieje się z drzewami w porze zimowej. Jak zimą toczy się O Opowiemy o życiu mieszkańców lasu, parku, czy ogrodu (dzikie zwierzęta). Odpowiemy także na pytania, czy drzewa zimą odpoczywają, czy rosną, jakie czynniki powodują, że się budzą, jakie zimozielone rośliny inne niż drzewa i krzewy iglaste możemy podziwiać o tej porze roku. Jakie są strategie przetrwania zimy przez rośliny? Jak podczas zimy radzą sobie rośliny liściaste zrzucające liście na zimę, a jak rośliny zawsze zielone? Przyroda zimą także żyje, jest ciekawa i warto ją odwiedzać pomimo niesprzyjającej aury.

Grupa docelowa: wiek 10+ lat