O plebiscycie 2023

Warszawskie Drzewo Roku to wyjątkowy Plebiscyt skierowany do wszystkich mieszkańców Warszawy, dla których drzewo jest czymś więcej, niż tylko rośliną. Celem jest wybór drzewa, rosnącego na terenie m.st Warszawy, które ze względu na swoją historię i cechy gatunkowe (wielkość, obwód, wiek, układ) zasługuje na tytuł „Warszawskiego Drzewa Roku 2023”.

Aby zgłosić swoje ulubione drzewo do Plebiscytu wystarczy wypełnić formularz internetowy, wskazując podstawowe informacje dot. drzewa oraz to co najważniejsze – uzasadnienie. Historie, które nieść będą za sobą te drzewa i ich znaczenie dla lokalnej społeczności będą kluczowe przy wyborze tego jedynego, zasługującego na tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023.

Zgłoszenia przyjmowane będą od 14 sierpnia 2023 r. do 15 września 2023 r. Przed wysłaniem zgłoszenia zapoznaj się z Regulaminem Plebiscytu.

Ze wszystkich zgłoszeń komisja, w skład której wchodzić będą ogrodnicy i dendrolodzy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, wybierze po jednym drzewie z każdej dzielnicy, które tym samym będą reprezentować dzielnicę w drugim etapie – głosowaniu głównym.

Finałową „18” poznamy podczas pikniku dendrologicznego, który odbędzie się w dniu 7 października w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. Od tego momentu rozpoczniemy głosowanie internetowe ogólne, które potrwa do 10 listopada. Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem strony www.zzw.waw.pl/drzeworoku, na której umieścimy pełną listę finalistów przypisanych do poszczególnych dzielnic.

Drzewo, które głosami internautów zwycięży w Plebiscycie, otrzyma tytuł „Warszawskiego Drzewa Roku 2023”, pamiątkową tabliczkę oraz zostanie zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku. Na terenie, na którym rosnąć będzie zwycięskie drzewo, w listopadzie zorganizujemy również spacer dendrologiczny, którego głównym bohaterem będzie laureat Plebiscytu.

Sam plebiscyt jest częścią większego projektu – W koronach miasta, realizowanego przez warszawski Zarząd Zieleni od 2019 roku. Skupia się on właśnie na drzewach. Poprzez różne działania edukacyjne – warsztaty, spacery czy pikniki, edukatorzy i dendrolodzy ZZW dzielą się swoja wiedzą na temat tych wyjątkowych roślin. Przybliżają mieszkańcom Warszawy problematykę związaną z drzewami, w tym dotyczącą ich wpływu na przestrzeń miejską, powietrze, temperaturę, a przede wszystkim na jakość życia mieszkańców miasta – ludzi i zwierząt. Zwracają uwagę na relacje drzewostanu ze środowiskiem i metody pielęgnacji drzew, w tym jak mieszkańcy Warszawy mogą na co dzień wspierać drzewa – nasze dobro wspólne – w zakresie ich prawidłowego rozwoju.