Opracowane standardy mają wspomagać pracę miejskich organów administracji w procesie kształtowania zieleni Warszawy.
Dotychczas brak jest, poza fragmentarycznymi wskazaniami, całościowego opracowania dotyczącego tego zagadnienia. W Warszawie, gdzie za utrzymanie zieleni odpowiedzialnych jest kilka podmiotów, wprowadzenie standardów wydaje się ze wszech miar konieczne.
Tego rodzaju dyrektywy są już wdrożone w wielu miastach europejskich, w Polsce – w Krakowie i we Wrocławiu. W Warszawie, różne instytucje zajmujące się zielenią miejską posiadają własne, ale nie zawsze kompleksowo ujęte procedury postępowania lub utrzymanie roślinności odbywa się w oparciu o doświadczenia wąskiej grupy pracowników. Wprowadzenie standardów ma za zadanie przyczynić się do ujednolicenia procedur w całym mieście.
Autorzy standardów wyszli z założenia, że powinny one być zbiorem informacji opartych o aktualną, zweryfikowaną wiedzę. Omówione problemy przedstawione zostały w kolejności, wynikającej z przyjętego w praktyce trybu działania – jako wyjściowe potraktowane zostały warunki siedliskowe oraz możliwości ich modyfikacji; następnie przedstawiono wybrany materiał roślinny i omówiono sposoby jego zastosowania w różnych miejscach; część końcowa zawiera zasady utrzymania i pielęgnacji roślin. Szczególną uwagę zwrócono na zakładanie i utrzymanie zieleni w warunkach najtrudniejszych – przy ulicach i miejskich placach.
Niniejsze opracowanie składa się z dwóch części: pierwsza – to zasadnicze standardy czyli opis metod i zasad postępowania, druga – to załączniki czyli komplet informacji uzupełniających, które, w miarę potrzeb, mogą być modyfikowane i wzbogacane o nowe treści.
Opracowanie stanowi załącznik do Programu Ochrony Środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 r.
Wszystkie projekty i opracowania oraz działania związane z kształtowaniem zieleni Warszawy (z wyłączeniem lasów miejskich) powinny opierać się na wytycznych zawartych w niniejszych standardach.
„Standard ochrony zieleni w procesach inwestycyjnych na terenie m.st. Warszawy” to dokument, którego stosowanie wpłynie na ujednolicenie procedury ochrony zieleni na terenach zarządzanych przez m.st. Warszawę, podczas tworzenia nowych lub modernizacji istniejących obiektów kubaturowych, liniowych i innych, w których zasięgu znajdują się drzewa, krzewy, pnącza, byliny.
W Standardzie opisane zostały etapy procesu inwestycyjnego w odniesieniu do drzewostanu i zieleni niskiej, określone zostały zasady pielęgnacji zieleni adaptowanej i posadzonej po zakończeniu inwestycji oraz przybliżone zostały metody ochrony dziko żyjących zwierząt.
Wdrożenie wytycznych standardu przez jednostki i komórki miejskie realizujące inwestycje jest bardzo ważne, ponieważ zapewni stosowanie jednorodnych zasad ochrony zieleni istniejącej w całym procesie inwestycyjnym, od etapu przygotowania do etapu użytkowania inwestycji.
Pobierz Standardy Kształtowania Zieleni
Pobierz Standard ochrony zieleni w procesach inwestycyjnych na terenie m.st. Warszawy
Przy opracowywaniu standardów kierowano się zapisami aktów prawnych:
Dokumenty inne:
Pobierz Standardy Kształtowania Zieleni
Pobierz Standard ochrony zieleni w procesach inwestycyjnych na terenie m.st. Warszawy Pobierz Zarządzenie nr 1911_2022
Standardy Kształtowania zieleni m.st. Warszawy
Pobierz Standard ochrony zieleni w procesach inwestycyjnych na terenie m.st. Warszawy
Pobierz Standard_Ochrony_Zieleni_zał1
Pobierz Standard_Ochrony_Zieleni_zał2
Pobierz Standard_Ochrony_Zieleni_zał3
Pobierz Standard_Ochrony_Zieleni_zał4
Pobierz Standard_Ochrony_Zieleni_zał5