Plac wejściowy pod Kopcem Powstania Warszawskiego - zieleń, schody i Kopiec w tle

Plac wejściowy w parku Akcji „Burza” już otwarty

Od dziś możecie korzystać z nowego placu wejściowego w parku Akcji „Burza” na Mokotowie. W pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Plac wejściowy pod Kopcem Powstania Warszawskiego od strony ul. Bartyckiej przeszedł dużą metamorfozę. Mieszkańcy mogą tam teraz podziwiać bogatą i różnorodną roślinność. W kwietniu wspólnie z nami posadzili mikrolas Miyawakiego. To łącznie ponad 2 tys. roślin rodzimych gatunków, w tym 800 bylin, 1350 drzew i krzewów.

Za pozostałe prace odpowiadała firma Remondis. Wykonawca posadził ponad 70 większych drzew oraz krzewy i byliny. Na terenie placu wysiano też łąki kwietne i utworzono ogród deszczowy. Od zachodniej strony powstał pagórek pełen zieleni. Odpoczynek po zwiedzaniu parku zapewnią ławki, krzesła i tzw. przysiadacze. Na placu umieszczono również stojaki na rowery, kosze na śmieci i oświetlenie.

W ramach prac powstał mur oporowy z gruzobetonu, który stanowi kontynuację istniejącego muru zbudowanego w ramach wcześniejszej rewitalizacji parku. Z jego szczytu rozciąga się widok na cały plac. Nowa odsłona placu wejściowego to uzupełnienie zmian, jakie przeszedł sam park w ramach rewitalizacji zakończonej w ubiegłym roku.

Park doceniany i nagradzany

Rewitalizacja parku Akcji „Burza” zakończyła się w lipcu 2023 r. Po zmianach park pod Kopcem Powstania Warszawskiego jest jeszcze chętniej odwiedzany przez mieszkańców. Inwestycja została także doceniona przez ekspertów. Park zdobył trzy Nagrody Architektoniczne Prezydenta Warszawy, w tym za rozwiązania ekologiczne, oraz Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki”.

Ten teren zieleni znalazł się również wśród finalistów LILA – Landezine International Landscape Award, czyli jednego z najważniejszych konkursów dotyczących realizacji w dziedzinie przestrzeni publicznej i architektury krajobrazu.

Pokaż inne artykuły