Pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Wisły Jan Piotrowski

Słyszeliście kiedyś wywiad przeprowadzony przez sałatę? A może czytaliście haiku stworzone przez szpinak?

Wygląda na to, że znaleźliśmy wspólny język z roślinami i wspólny temat: wodę. Na bulwarze Pattona, przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w Dzielnicy Wisła, sałata z pomocą technologii i sztucznej inteligencji przeprowadzała wywiady z ekspertami.

Eksperyment zaprezentowany latem miał formę instalacji i rozgłośni radiowej w jednym. Muzyka nadawana w rozgłośni powstawała w oparciu o hodowane w kubiku warzywa, m. in. szpinak, sałatę i rzodkiewkę. Okazało się także, że rośliny potrafią stworzyć haiku!

Więcej szczegółów na temat projektu oraz same wywiady znajdziecie tu.

Ten eksperyment to efekt współpracy firmy dentsu Polska z Dzielnicą Wisła w ramach #ZielonyWolontariat. Projekt został zgłoszony do konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i zostanie zaprezentowany podczas 10. edycji największej międzynarodowej konferencji branżowej dla pracowników szeroko rozumianej branży kreatywnej.

Wywiady rozpoczęły się od monitorowania elektrodami biorytmu sałaty, by to właśnie ona mogła sterować rozmową z ekspertem. I tak na podstawie jej samopoczucia wygenerowane zostało pytanie przy pomocy asystenta AI (sztucznej inteligencji) modelu GPT, a następnie przełożono je na wersję audio – tak, by rozmówca mógł je usłyszeć i na nie bezpośrednio odpowiedzieć.

Rozmawiano m.in. o tym, jak Warszawa dba o wodę, edukacji w Dzielnicy Wisła, retencji i zrównoważonym gospodarowaniu zasobami wodnymi, zjawisku powodzi i suszy hydrologicznej. Wywiadów udzielili: Jan Piotrowski, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły oraz Urszula Zawadzka -Pawlewska z Zakładu Geomorfologii, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak zapowiada firma dentsu Polska w przyszłości powstaną i zostaną udostępnione bliźniacze modele Hydrostacji. Materiały edukacyjne i instalacje firma przekaże szkołom w ramach pilotażowego programu nauczania o polskich rzekach. Tak powstanie interaktywne doświadczenie dla uczniów i narzędzie dydaktyczne dla nauczycieli.

Dziękujemy za warzywną współpracę!

Pokaż inne artykuły