Drzewo Roku WOLA

 

LOKALIZACJA: podwórko między ul. Agawy 9 a ul. Złocienia 3

OBWÓD: 118 cm

WYSOKOŚĆ: 17 m

UZASADNIENIE

Brzózka jest inicjatywą mieszkańców podwórka, posadzona, pielęgnowana i kochana przez wszystkich – nawet dozorcę muszącego grabić jej liście. 😉
„Wyrosła” jako ponad dwumetrowy patyk – ktoś się zniecierpliwił czekaniem na obiecane posadzenie zastępstwa po wyłamanej wierzbie. Przez pierwszy rok dostawała co drugi dzień 10 litrów wody, w kolejnym podlewana nieco mniej regularnie – ot, przy wynoszeniu plastikowych butelek do śmietnika brało się wodę żeby ją podlać. Odwdzięczyła się za opiekę pięknym wzrostem i zacienianiem betonowego wówczas podwórka.
Gdy w 2020r. znalazły się pieniądze na modernizację podwórka spychacz usuwający płytki chodnikowe trochę uszkodził jej korzenie. Ale najbardziej zelektryzowała nas perspektywa odtworzenia na podwórku betonowej pokrywy – położenie kostki bauma by wymusiło jeszcze poważniejsze uszkodzenia, zagrażające stabilności drzewa. Na szczęście fala telefonów do „wszystkich świętych” poskutkowała zmianą planów – przywieziona już kostka posłużyła do wyremontowania łącznika między trzema podwórkami, a my możemy się cieszyć zielonym podwórkiem.
Kocham moją „zaokienną firankę” za cień jaki daje latem, oraz za możliwość obserwowania buszujących po niej wróbli i sikorek, wron mocujących się z gałązkami z których chcą zrobić gniazdo, grzywaczy próbujących się na nią wprowadzić. I za to że jest, że wita mnie każdego dnia ciesząc samą swoją obecnością.”

Drzewo zostało zgłoszone przez Panią Renatę Szmit.

Pokaż inne artykuły