Warszawskie Drzewo Roku 2023

W Warszawie rośnie około 9 milionów drzew. Każde z nich jest inne i każde ma swoją historię. Najciekawsze z nich możecie zgłaszać w startującym dzisiaj plebiscycie Warszawskie Drzewo Roku. Zwycięzcę rywalizacji poznamy w listopadzie.

Tytuł „Warszawskiego Drzewa Roku 2023” przypadnie roślinie z najciekawszą historią i cechami gatunkowymi (wielkość, obwód, wiek, układ). Aby zgłosić swojego kandydata do plebiscytu, wystarczy do 15 września wypełnić formularz internetowy zamieszczony w zakładce Warszawskie Drzewo Roku, wskazując podstawowe informacje dotyczące drzewa oraz dokładnie uzasadniając swój wybór. To właśnie historie drzew i ich znaczenie dla lokalnej społeczności będą kluczowe przy wyborze zwycięzcy.

Ze wszystkich zgłoszeń, komisja złożona z ogrodników i dendrologów ZZW wybierze po jednym drzewie z każdej dzielnicy. Wyniki zostaną ogłoszone podczas pikniku dendrologicznego, który odbędzie się 7 października w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. Finałowa osiemnastka będzie reprezentować swoje dzielnice w drugim etapie – głosowaniu głównym.

Drzewo, które głosami internautów zwycięży w plebiscycie, otrzyma tytuł „Warszawskiego Drzewa Roku 2023”, pamiątkową tabliczkę oraz zostanie zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku. ZZW zachęca do zgłaszania swoich kandydatów.

W koronach miasta

Plebiscyt na Warszawskie Drzewo Roku jest częścią projektu W koronach miasta, realizowanego przez nasod 2019 r. Skupia się on właśnie na drzewach. Poprzez działania edukacyjne – warsztaty, spacery czy pikniki, edukatorzy i dendrolodzy ZZW dzielą się swoją wiedzą na temat tych wyjątkowych roślin. Przybliżają mieszkańcom Warszawy problematykę związaną z drzewami, w tym dotyczącą ich wpływu na przestrzeń miejską, powietrze, temperaturę, a przede wszystkim na jakość życia mieszkańców miasta – ludzi i zwierząt. Zwracają uwagę na relacje drzewostanu ze środowiskiem i metody pielęgnacji drzew, w tym jak warszawiacy mogą na co dzień wspierać drzewa w ich prawidłowym rozwoju.

Pokaż inne artykuły