Otwarcie sezonu letniego w Dzielnicy Wisła

24 czerwca, wraz z pierwszym weekendem wakacji otwieramy sezon letni nad Wisłą. W programie nie zabraknie pływania tradycyjnymi łodziami, w tym również wyjątkowego rejsu o wschodzie słońca. Od południa warszawiacy będą mogli wziąć udział w warsztatach na wodzie, m.in. pływania na SUP-ach, łodziach wioślarskich, kajakach, a także prowadzenia łodzi motorowej. Na lądzie tymczasem dla młodszych i starszych adeptów szkutnictwa szykujemy zajęcia pod okiem doświadczonych prowadzących oraz wiele innych animacji. Wieczorem zapraszamy na scenę Cudu nad Wisłą na Płycie Desantu, na której wystąpi m.in. Julia Rocka – obiecująca wokalistka nowego pokolenia. 

Wisła jest sercem Warszawy, tętniącym przez cały rok. Coraz więcej mieszkańców i turystów korzysta z rejsów, różnorodnych form rekreacji na rzece i nad rzeką, a także walorów przyrodniczych terenów Natura 2000. Zarówno bulwary, jak i plaże miejskie mają już stałe grono swoich miłośników, które stale się powiększa. Dzielnica Wisła jest naszą wspólną, nieformalną 19-tą dzielnicą miasta. Zapraszamy wszystkich warszawiaków i gości do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia 

Wianki nad Wisłą 

Tradycyjnie już wakacje rozpoczynamy od Wianków nad Wisłą. – 24 czerwca na warszawskim podzamczu na warszawiaków czekać będą całodzienne atrakcje, nawiązujące do tradycji i obrzędów Nocy Kupały. W programie rodzinny piknik świętojański, rekonstrukcja wioski słowiańskiej i flisackiej, warsztaty wicia wianków, a wieczorem – koncerty Felivers, Smolastego i Dawida Kwiatkowskiego – mówi Aldona Machnowska-Góra, Zastępczyni Prezydenta Warszawy. Zwieńczeniem imprezy będzie, transmitowany na żywo przez TVN, koncert „KORA. Przyszłam na świat po to”, będący hołdem dla twórczości legendy polskiej muzyki. Podczas wydarzenia pod hasłem „KORA. Przyszłam na świat po to” swoje interpretacje największych przebojów Artystki zaprezentują: Ralph Kamiński, exMaanam, Krzysztof Zalewski, Kwiat Jabłoni, Muniek Staszczyk, Bovska, Organek, Natalia Przybysz, Ania Karwan, Maciej Musiałowski, Karolina Lizer & Zee Krayski.  Wydarzenie jest bezpłatne i dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. 

Wakacje z Warszawskimi Plażowymi 

Już prawie od dekady na warszawskich plażach: Żoliborz, Rusałce/ZOO, Saskiej i Poniatówce, a także na bulwarze gen. Pattona Plażowe i Plażowi dbają o komfort naszego wypoczynku – można u nich wypożyczyć leżaki, książki, sprzęt sportowy, 
a także zasięgnąć informacji o ofercie Dzielnicy Wisła. Plażowi zachęcają również do dbania o czystość nad rzeką, edukując i organizując wspólne akcje sprzątania nadwiślańskich brzegów. W ubiegłym roku z niebieskich leżaków skorzystało co najmniej 41 tys. osób, a w 4 zbiórkach śmieci wzięło udział ponad 500 osób. 

– Takich akcji podczas wakacji odbędzie się 8, ale również na co dzień będzie można pobrać worki na śmieci u Plażowych. W myśl tegorocznego hasła Dzielnicy Wisła – „wspólność” – rzeka to nasze wspólne dobro i dbanie o nią to obowiązek każdego z nas. Wypoczywajmy, korzystajmy z uroków nadwiślańskich brzegów, ale pamiętajmy o pozostawieniu plaż w takim stanie w jakim sami chcielibyśmy je zastać następnego dnia – mówi Dyrektorka Koordynatorka ds. Zielonej Warszawy Magdalena Młochowska. 

Działania w terenie wzmacniamy przez cały sezon kampanią edukacyjno-informacyjną, która w tym roku koncentruje się na wspomnianym już haśle „wspólność”. To wspólność przestrzeni nadwiślańskich, wspólność infrastruktury i sprzętów, z których korzystamy w czasie pobytu nad Wisłą, ale to również wspólnota ludzi i wspólna troska o zachowanie walorów środowiska naturalnego i bezpieczeństwa wszystkich miłośników Dzielnicy Wisła. 

Warszawskie Linie Turystyczne i Stołeczna Żegluga Pasażerska 

Od początku maja do 24 września zapraszamy do korzystania z Warszawskich Linii Turystycznych, które w tym roku obchodzą jubileusz 15-lecia. W zeszłym roku promami WLT przepłynęło ponad 108 tys. osób! Poza dobrze znanymi warszawiakom promami, które łączą brzegi Wisły, warto wybrać się w całodzienny rejs statkiem do Serocka. „Zefir” wypływa z pomostu na Kanale Żerańskim (w soboty, niedziele i )święta), a z jego pokładu można cieszyć się ciszą i pięknem otaczającej przyrody.  

W ramach budżetu obywatelskiego pojawiła się dodatkowa bezpłatna przeprawa przez rzekę na linii Tarchomin – Młociny. 12-osobowy prom „Dudek” kursuje codziennie od godz. 10, Dodatkowo w każdy weekendy lata między Plażą Romantyczną na Warze a Wilanowskim brzegiem można przepłynąć drewnianą szkutą Inna Bajka. Warszawska oferta żeglugowa to także rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej – na pokładach tradycyjnych, drewnianych łodzi oraz bardziej współczesnych jednostek, jak katamarany czy motołódki, można wybrać się na krótki lub kilkugodzinny rejs. 

Centrum rekreacji i sportów wodnych jest oczywiście Port Czerniakowski. Przez cały sezon letni najmłodsi mogą rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem lub kajak polo na bezpiecznych wodach portu. Na mieszkańców czekają także inne wodne atrakcje: joga na SUPach, zajęcia z kalisteniki, gimnastyka dla seniorów i jedyna w swoim rodzaju sauna nad Wisłą. 

Tradycyjnie Dzielnica Wisła zadbała o najmłodszych w ramach wiślanej odsłony Lata w mieście. Zapraszamy na spływy kajakowe z plaży Romantycznej na plażę Saska Kępa lub z Saskiej Kępy na plażę Rusałka oraz do skorzystania z wypożyczalni kajaków w Porcie Żerańskim od 27 czerwca do 31 sierpnia. Również w tym sezonie klasy mogą skorzystać z bezpłatnych rejsów – mówi Jan Piotrowski, Pełnomocnik Prezydenta ds. Wisły. 

Ulubione klubokawiarnie na dłużej 

Gastronomia – razem z kulturą i rekreacją – wróciła na brzegi rzeki. W tym sezonie na bulwarze Flotylli Wiślanej pojawili się dzierżawcy, którzy zostaną tu przez najbliższe siedem sezonów. Odwiedzjący bulwary będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnych warsztatów i zajęć kulturalnych i sportowych.  

Nadwiślańskie klubokawiarnie pełną parą ruszają razem z otwarciem sezonu letniego – na bulwarze Flotylli Wiślanej pojawią się lokale znane z poprzednich sezonów:  

  • Grunt i Woda, 
  • Szerokie Bary, 
  • Cud nad Wisłą (wraca na Płytę Desantu po czterech latach nieobecności),
  • Miami Wars.  

O przyrodzie nad Wisłą 

Wisła to nie tylko rekreacja i rozrywka. To przede wszystkim niezwykłe miejsce o unikatowej różnorodności biologicznej w środku wielkiego miasta. Pawilon Edukacyjny Kamień, jako centrum edukacji ekologicznej m.st. Warszawy zaprasza przez cały rok na warsztaty, wykłady, koncerty, spektakle i inne działania, dla których wspólnym mianownikiem jest nadwiślańska przyroda i ekologia. W tym roku dla młodszych i starszych organizujemy zajęcia na temat dendrologii, ornitologii i recyklingu, a w związku z 40. edycją konkursu Warszawa w kwiatach króluje ogrodnictwo. Wszystkie spotkania są otwarte i bezpłatne, bieżące informacje można sprawdzać za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz strony internetowej warszawawkwiatach.pl. Zachęcamy również wszystkich warszawiaków do udziału w tej wyjątkowej, jubileuszowej edycji konkursu. 

O edukację przyrodniczą i aktywny wypoczynek nad Wisłą dbają również organizacje pozarządowe, które w ramach dotacji ze środków m.st. Warszawy zapraszają do wspólnego odkrywania warszawskiej Wisły. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków  i Fundacja Promocji Rekreacji „KIM” organizują m.in. cykle spacerów oraz obserwacji ornitologicznych, a Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział „Mazowsze” zaprasza na odkrywanie Skarpy Warszawskiej. Z Warszawskim Akademickim Klubem Kajakowy „Habazie” można podziwiać rzekę z poziomu kajaka, a z Fundacją Rok Rzeki Wisły – z pokładu drewnianej szkuty. Zielone Mazowsze alternatywnie do łodzi proponuje eksplorowanie nadwiślańskich szlaków na dwóch kółkach, bo nie od dziś wiadomo, że rower to jeden z najlepszych sposobów na poznawanie Warszawy i jej okolic. Fundacja W związku z naturą od wczesnej wiosny organizuje ciekawe warsztaty dla najmłodszych. 

Szczegóły na: www.zzw.waw.pl  

Fb Dzielnica Wisła  

Fb Pawilon Edukacyjny Kamień 

FB Zarząd Zieleni m.st. Warszawy 

 

 

 

Pokaż inne artykuły